2017 yilning 8 fevral kuni Al-Quvayt shahrida O‘zbekiston-Quvayt biznes forumi bo‘lib o‘tdi. Forum ishida Quvayt davlatida rasmiy tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Hukumati delegatsiyasi ishtirok etdi.
Forumning ochilish marosimidagi nutqida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Quvayt Savdo-sanoat palatasidagi tadbirdan bag‘oyat mamnun bo‘lganini izhor etdi. Ushbu tadbir savdo-iqtisodiy, moliyaviy-investitsion va boshqa sohalarda ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini birgalikda belgilab olishga xizmat qiladi.
Vazir O‘zbekiston-Quvayt aloqalarini yanada izchil rivojlantirish va davlatlar o‘rtasidagi ishlatilmagan salohiyatdan faol foydalanish uchun ulkan imkoniyatlar mavjudligiga alohida urg‘u berdi. Ta’kidlanganidek, hamkorlikning savdo-iqtisodiy va moliyaviy-investitsion yo‘nalishlari Quvayt bilan ikki tomonlama munosabatlarda eng ustuvor va istiqbolli soha sifatida qaraladi.
Quvayt ishbilarmonlar doirlari biznes-forum yakunlangandan so‘ng O‘zbekiston haqida, uning hozirgi ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyoti va istiqbol uchun ustuvor yo‘nalishlar hamda O‘zbekiston iqtisodiyotidagi tadbirkorlik faoliyati uchun yaratilgan ulkan imkoniyatlar to‘g‘risida yanada ko‘proq ma’lumotga ega bo‘lishlariga umid qilindi.
Ta’kidlandiki, biznes sohasidagi hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish uchun hozirgi paytda O‘zbekistonda barcha zarur sharoitlar yaratilgan: davlatlar o‘rtasida qalin va ishonchli siyosiy muloqot o‘rnatilgan, ikki tomonlama hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy bazasi shakllantirilgan, xorijiy investorlar uchun qulay investitsiya muhiti yaratilgan.
Nutq davomida qayd etildiki, bir necha marta bo‘lib o‘tgan ikki tomonlama uchrashuvlar, jumladan 2016-yil oktabr oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Quvayt Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari, Tashqi ishlar vaziri shayx Sabah al-Xolid al-Hamad as-Sabah bilan muloqoti savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni faol rivojlantirish va kengaytirish, o‘z mamlakati ishbilarmon doiralarini aloqa o‘rnatish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga rag‘batlantirish uchun ikki tomonda ham siyosiy iroda mavjudligidan dalolat berdi.
Nutqda ta’kidlanganidek, mustaqillik yillarida O‘zbekistonda xorijiy investorlar uchun keng huquqiy kafolat va imtiyozlar tizimi shakllantirildi, korxonalarning xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi faoliyatini rag‘batlantirish bo‘yicha chora tadbirlar tizimi ishlab chiqildi.

8 февраля 2017 года в г.Эль-Кувейте состоялся узбекско-кувейтский бизнес-форум, в работе которого приняла участие находящаяся в Государстве Кувейт с официальным визитом правительственная делегация Республики Узбекистан.
В своем выступлении на открытии форума Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов выразил глубокое удовлетворение проводимым мероприятием в Торгово-промышленной палате Кувейта, которое нацелено на совместное определение перспективных направлений сотрудничества двух стран в торгово-экономической, финансово-инвестиционных и других областях.
Министр отдельное внимание обратил на наличие огромных возможностей для дальнейшего и последовательного развития узбекско-кувейтских связей, активного использования незадействованного потенциала между государствами. Подчеркнуто, что торгово-экономическое и финансово-инвестиционное направления сотрудничества рассматриваются как наиболее приоритетные и перспективные в двусторонних отношениях с Кувейтом.
Выражена надежда, что по итогам бизнес-форума деловые круги Кувейта еще больше узнают об Узбекистане, его текущем социально-экономическом развитии и приоритетах на перспективу, а также о тех огромных возможностях для бизнеса, которые предлагает узбекская экономика.
Было отмечено, что для расширения и углубления взаимодействия в области бизнеса на сегодняшний день в Узбекистане созданы все необходимые условия: налажен тесный и доверительный политический диалог между странами, создана необходимая договорно-правовая база двустороннего сотрудничества, создан благоприятный инвестиционный климат для иностранных инвесторов.
В ходе выступления заявлено, что неоднократные двусторонние встречи, в том числе беседа Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с первым заместителем Премьер-министра, министром иностранных дел Кувейта шейхом Сабахом аль-Халедом аль-Хамадом ас-Сабахом в Ташкенте в октябре 2016 года, продемонстрировали политическую волю двух сторон активно развивать и расширять торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество, поощрять деловые круги своих стран к установлению контактов и реализации совместных проектов.
Как подчеркивалось в выступлении, за годы независимости в Узбекистане создана широкая система правовых гарантий и льгот для иностранных инвесторов, разработана система мер по стимулированию деятельности предприятий с зарубежными инвестициями.
В работе бизнес-форума приняли участие члены Совета директоров ТПП Кувейта, представители ведущих кувейтских компаний, в том числе «KIPCO», «KAMCO», Кувейтской инвестиционной компании, Кувейтского инвестиционного агентства, компании «Thuwany Trading Company», банка «Burgan Bank» и других.