O‘zbekistonlik birinchi kosmonavt Vladimir Jonibekov koinotda barcha ekipaj a’zolari vaznsizlik holatiga o‘tish jarayonini osonlik bilan yengib o‘tishida shifobaxsh Toshkent limonlari foyda berganini ta’kidlagani, shisha idishchada «uchayotgan» limon novdasi va parchalari namoyish qilingan videolavha o‘z davrida ko‘plab yurtdoshlarimizning hayratiga sazovor bo‘lgandi.
Fazogirlar uzoq koinot safaridan qaytgach, limonni qalamcha usulida fazoviy sharoitda o‘stirish mumkinligini isbotlash borasida izlanishlar olib borayotgan o‘zbek olimi, yurtimizda sitrus mevalar yetishtirish asoschisi Zayniddin Faxriddinov ildiz otib, bo‘yi ancha cho‘zilgan limon qalamchasini qo‘liga olganida ko‘zlariga quvonch yoshlari kelgan...
– O‘zbekistonda limon yetishtirishning iloji yo‘q, degan fikrlarni 1967-yilda otam yaratgan limonning «Toshkent» navi chippakka chiqardi, – deydi O‘zbekiston Milliy universiteti huzuridagi Polimerlar kimyosi va fizikasi ilmiy-tadqiqot markazi ilmiy xodimi Muhammadaziz Faxriddinov. – Uning vazni 450 gramm bo‘lib, tarkibida limon kislotasi to‘rt foizdan oshgan. Fazo sharoitida sinovdan o‘tgan ham aynan ana shu limon navi edi. Oradan uch yil o‘tib, limonning chatishtirilgan «Yubileyniy» gibridi yaratildi. Buni qarangki, undan yiliga to‘rt marta hosil olish mumkin. Qalin po‘sti tarkibida kislota miqdori 12 foiz bo‘lib, efir moyiga boyligi bilan oddiy limondan uch baravar ko‘p yuqori ko‘rsatkichga ega.
Hozirgi kunga kelib, o‘zbek seleksioner olimi yaratgan limonning o‘nga yaqin turi, apelsinning «O‘zbekiston», mandarinning «Toshkent» navlari nafaqat mamlakatimizda, balki xorijiy davlatlarda ham yetishtirilmoqda. Masalan, Ufada 2 gektar maydonda F-1 «Toshkent» va F-2 «Yubileyniy» navlaridan barpo etilgan limonzorlardan mo‘l hosil olinmoqda. Ko‘chatlari ko‘paytirilib, aholiga yetkazib berilmoqda.
Sitrus mevalarning po‘stida yurak-qon tomir tizimi kasalliklarining oldini oluvchi va davolovchi shifobaxsh moddalar mavjud. Ularda yuqumli jarohat va yaralarni davolashda qo‘llaniladigan fitonsidlar, biologik faol moddalar, shuningdek, inson qon tomirini mustahkamlovchi gesperindin ko‘p uchraydi. Yaponiyada sitrus mevalari sharbatining inson organizmiga ta’sirini o‘rganuvchi markazda limon sharbati odam organizmidagi rak hujayrasini o‘simtaga aylantiradigan zaharli moddalarni bartaraf etib, og‘ir xastalikning oldini olishi aniqlangan. Limon sharbati qovoq sharbati bilan ichilsa, qandli diabet kasalligini yengillatishi ham kuzatilmoqda.
«Bizdagidek serquyosh o‘lka yetti iqlimda bo‘lmasa-yu, limonni qachongacha plyonka ostida o‘stiramiz», deya kuyungan seleksioner olim limonni sovuqqa chidamli o‘ttizdan ortiq meva ko‘chatlariga, hatto g‘o‘za, qora murch kabi o‘simliklarga ham payvandlab, chatishtirib sinovdan o‘tkazdi. Ammo...
Olimning sovuqqa chidamli, ertapishar limon yetishtirish borasidagi orzusini o‘g‘li Muhammadaziz amalga oshirdi. Yaqinda olimning issiqxonasida bo‘lib, g‘aroyib tajribani kuzatdik. Limonlar naq kosadek keladi. Mevalarining rangi va shakli deyarli bir xil. Hajmi taxminan uch kilogramm keladi.
– Markazimiz ilmiy jamoasi yaratgan "o‘zxitan" preparati bu borada qo‘l keldi, – deydi M.Faxriddinov. – Yashil qalamchalardan ko‘chat tayyorlashda unga shu modda bilan ishlov berildi. Ko‘chatda tashqi ta’sirlarga, turli kasalliklarga qarshi immunitet paydo bo‘ldi. Ildiz chiqishi uchun avvallari 60 kun talab etilgan bo‘lsa, endi u teng baravarga qisqardi. Mazkur ko‘chatlar ikki yil issiqxona sharoitida yetilgach, ochiq maydonda ekildi. Uch yil ehtiyotlab parvarish qilinsa, ko‘chatning quvvati oshgani sayin uning tashqi ta’sirga chidamliligi oshib boradi. Ayni vaqtda mazkur ko‘chatlar 10 darajagacha bo‘lgan sovuqqa dosh bermoqda.
Mustaqilligimizning ilk yillarida Shveytsariyaga O‘zbekistonda yaratilgan va yetishtirilgan limon tonnalab eksport qilingani haqidagi so‘zlarga kimdir ishonsa, kimdir ishonmaydi... Yillar o‘tib, yurtimizda sitrus mevalarni ko‘paytirish hamda qayta ishlash borasidagi ulkan yutuqlarga alohida e’tibor qaratilmoqda. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan yaqindan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida Xorazm viloyatiga tashrifi chog‘ida Xiva va Bog‘ot tumanlaridagi xonadonlarda bo‘lib limon, yong‘oq, anor, bodring kabi serdaromad ekinlar ekish zarurligini qayd etishi ana shu e’tiborning yorqin isbotidir.
– O‘zbekiston tuprog‘i unumdor, – deydi Muhammadaziz aka. – Har bir qarich yerdan ham unumli foydalanib, yaxshi hosil olish mumkin. Hozir Qashqadaryo, Sirdaryo, Xorazm, Navoiy, Jizzax, Buxoro viloyatlaridagi fermer va shaxsiy tomorqa egalariga limon ko‘chatlari yetkazib berayotirmiz. Ayniqsa, Toshkent viloyatida «Toshkent» mahalliy naviga talab yuqori. Qibray tumanining Chingeldi qishlog‘ida limonning har tupidan 200 kilogramm hosil olinmoqda. Mulkdorlar har yili xorijga katta miqdorda limon eksport qilmoqda.
Limonlar qayta ishlash sanoati uchun qulay va vitaminlarga boy. Dunyoda sitrus ekinlarining o‘ttizdan ziyod turi bo‘lsa-da, ularning taxminan o‘ndan ortig‘i sanoat ahamiyatiga ega. Endilikda dunyoning rivojlangan mamlakatlarida sitrus mevalari qayta ishlash sanoatining asosiy xomashyosiga aylandi. Uning mevalaridan sifatli konservalangan sharbatlar, murabbo, qiyom, marmelad va salqin hamda shifobaxsh ichimliklar tayyorlash uchun qo‘shimchalar ishlab chiqarilmoqda. Olimlarning e’tirof etishicha, boshqa meva va sabzavotlardan farqli ravishda sitrus mevalar tarkibidagi S vitamini hatto yuqori haroratlarda konservalanganda ham o‘zining sifatini deyarli yo‘qotmaydi.
Toshkent viloyatida faoliyat yuritayotgan «Nuriddin agro» mas’uliyati cheklangan jamiyati sitrus o‘simliklarni ko‘paytirish va qayta ishlashga ixtisoslashgan. Bu yerda barpo etilgan besh gektardagi ko‘chatzorda limonning sanoatbop navlaridan ko‘chatlar yetishtirilib, aholiga va fermerlarga yetkazilmoqda, fermer va bog‘bonlarga ilmiy maslahatlar berilmoqda. Yosh ko‘chatlar nazorat qilinib, ilg‘or tajribalar o‘rgatilmoqda.
– Kuni kecha Sirdaryo viloyatiga 100 ming dona limon ko‘chati yetkazib berish borasida shartnoma tuzdik, – deydi Toshkent davlat agrar universitetining mevachilik va uzumchilik kafedrasi dotsenti, «Nuriddin agro» mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari Nuriddin Faxriddinov. – Ilmiy ishimning mavzusi sitrus mevalarni yetishtirish va ko‘paytirishga qaratilgan. Hozir O‘zbekiston sharoitida limonni intensiv usulda yetishtirishni takomillashtirish borasidagi tadqiqotlarimiz davom etmoqda.
Mutaxassislarning ma’lum qilishlaricha, uy sharoitida limon, xususan, «Toshkent» navi tuvakda yetishtirish uchun juda qulay. Uning ildizlari oziqlanish maydoni kichik bo‘lib, besh yilgacha kichik tuvakda o‘sib, yiliga 120-150 dona hosil berishi mumkin. Bu nav kasalliklarga chidamli, nam va yorug‘likni yoqtiradi. Shu bois barglarini doim namlab, suv purkab turish kerak.
– Limon ko‘chatini turgan joyidan qimirlatib, aylantiravermaslik kerak, – deydi N.Faxriddinov. – Ular havo haroratining keskin o‘zgarishiga bardosh bera olmaydi. Yorug‘likni yoqtirsa-da, quyosh nurining to‘g‘ridan-to‘g‘ri tushishiga yo‘l qo‘ymaslik kerak. Pech, issiqlik batareyalari bor xonalarga ularning namligini orttirish uchun idishlarga suv solib qo‘ygan ma’qul. Agarda ularga noto‘g‘ri munosabatda bo‘linsa, qishda gullaydi-yu, meva tugmaydi. Meva olish uchun limon gulini sun’iy ravishda changlantirish kerak. Ular xona va hovlilarga ko‘rk beribgina qolmasdan, havoni tozalovchi muhim vosita hamdir. Nafis gullari asabni tinchlantirish, ko‘ngil aynishining oldini olish bilan birga inson kayfiyatini ko‘taradi.
...Yillar o‘tib, bir paytlar o‘zbek limonzorlarini ko‘rib hayratlangan kosmonavt V.Grechkoning ham quyidagi tilaklari ijobat bo‘lar: «Limon – hayot ne’mati. Ular bolalarga, bemorlarga, uzoq muddat kosmosda bo‘lgan kosmanavtlarga juda kerak. Ishonchim komilki, bu qutlug‘ zaminda yetishtirilgan limonlar kosmosda ham hosil berajak...»

В свое время первый космонавт Узбекистана Владимир Джанибеков отметил, что целебные ташкентские лимоны облегчили адаптацию всех членов экипажа космической станции к состоянию невесомости...
После возвращения космонавтов из долгой командировки узбекский ученый Зайниддин Фахриддинов, участвовавший в научном эксперименте по выращиванию лимона черенковым методом в условиях космоса, основоположник выращивания в нашей стране цитрусовых, взяв в руки хорошо подросший, пустивший корни черенок лимона, не мог сдержать слез радости.
- Культивирование сорта лимона "Тошкент", созданного моим отцом в 1967 году и прошедшего испытания в условиях космоса, опровергло мнение о том, что в Узбекистане невозможно выращивать лимоны, - говорит научный сотрудник Научно-исследовательского центра химии и физики полимеров при Национальном университете Узбекистана Мухаммадазиз Фахриддинов. - Вес плода в среднем составил 450 граммов, лимонной кислоты в его составе было больше на 4 процента по сравнению с другими сортами. Через три года был создан гибридный сорт "Юбилейный", он дает четыре урожая в год. Его цедра содержит 12 процентов лимонной кислоты, в три раза больше эфирных масел, в отличие от других лимонов.
На сегодняшний день около десяти сортов лимона, сорт апельсина "Узбекистон", мандарина "Ташкент", созданные узбекским селекционером-ученым, выращиваются не только в нашей стране, но и за рубежом. К примеру, в Уфе получают богатый урожай в лимонарии на двух гектарах, засаженных сортами Ф-1 "Тошкент" и Ф-2 "Юбилейный". Их саженцы пользуются большим спросом у населения.
В цедре цитрусовых содержатся целебные вещества, предотвращающие и способствующие лечению многих заболеваний сердечно-сосудистой системы, такие как фитонциды, биологически активные вещества, гесперидин, укрепляющий кровеносные сосуды. В японском центре по изучению влияния цитрусовых на организм человека выявлено, что лимонный сок нейтрализует ядовитые вещества, способствует профилактике рака, в смеси с тыквенным облегчает диабет.
В свое время Зайниддин Фахриддинов сетовал, мол, до каких пор в нашей солнечной стране мы будем выращивать лимоны под пленкой, и вел настойчивую работу по скрещиванию лимона с более чем 30 морозоустойчивыми сортами фруктов, даже с хлопчатником, черным перцем.
Мечту известного селекционера по выведению морозоустойчивого, скороспелого лимона осуществил его сын Мухаммадазиз. Недавно мы побывали в теплице ученого и своими глазами видели лимоны размером с большую касу. Вес одного плода составляет примерно 3 килограмма.
- В этом нам помог препарат "Узхитан", созданный научным коллективом нашего центра, - говорит М.Фахриддинов. - При получении саженцев из черенков мы обрабатывали их этим препаратом, что повысило их иммунитет против внешнего воздействия и различных заболеваний. Раньше для появления корня требовалось 60 дней, теперь - в два раза меньше. Два года эти саженцы выращивались в теплице, а затем были высажены на открытом грунте. Если ухаживать за ними с соблюдением всех необходимых требований на протяжении трех лет, этот сорт способен выдержать 10-градусные морозы.
В целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой на местах, для диалога с народом Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе своей поездки в Хорезмскую область посетил дома жителей Хивинского и Багатского районов, отметил необходимость выращивания на приусадебных участках лимонов, орехов, гранат, огурцов...
- Почва в Узбекистане очень плодородная, - говорит Мухаммадазиз-ака. - Если рационально использовать каждую пядь земли, то можно получать хорошие урожаи очень многих фруктов и овощей. Сейчас мы поставляем саженцы лимонов фермерам и владельцам личных приусадебных участков Кашкадарьинской, Сырдарьинской, Хорезмской, Навоийской, Джизакской, Бухарской областей. Особенно большим спросом пользуется местный сорт "Тошкент" в Ташкентской области. В селе Чингелди Кибрайского района с каждого лимонного куста получают урожай в 200 килограммов. Большие объемы лимонов ежегодно отправляются за рубеж.
Лимоны удобны для переработки. В мире насчитывается более 30 сортов лимонов, примерно десять из них имеют промышленное значение. В развитых странах мира переработке цитрусовых уделяется все большее значение, из них делают консервированный сок, варенья, сиропы, мармелад, прохладительные и лечебные напитки. По мнению ученых, витамин С в составе цитрусовых не теряет своих свойств даже при консервировании при высокой температуре.
Общество с ограниченной ответственностью "Нуриддин агро" в Ташкентской области специализируется на разведении и переработке лимонов. В 5-гектарном питомнике выращиваются саженцы промышленных сортов лимона, которые охотно приобретают население и фермеры. Кроме того, здесь даются научные рекомендации фермерам и садоводам.
- На днях заключили договор по поставке в Сырдарьинскую область 100 тысяч саженцев лимона, - говорит доцент кафедры плодоовощеводства и виноградарства Ташкентского государственного аграрного университета, руководитель ООО "Нуриддин агро" Нуриддин Фахриддинов. - Тема моей научной работы посвящена выращиванию и культивированию цитрусовых. Продолжаются наши исследования по совершенствованию выращивания лимона интенсивным методом в условиях Узбекистана.
Как советуют специалисты, для выращивания лимона в домашних условиях подходит сорт "Тошкент". В горшках растения занимают небольшую площадь, плодоносят пять лет, с одного куста можно собирать до 120-150 лимонов в год. Этот сорт устойчив к болезням, любит свет и влагу, поэтому нужно всегда увлажнять листья опрыскиванием.
- Горшки с лимоном нельзя передвигать с места на место, - говорит Н.Фахриддинов. - Они не любят резкое изменение температуры воздуха. Хотя они и любят свет, прямое попадание солнечных лучей вредно. В комнате с печкой, батареями лучше поставить посуду с водой для увеличения влажности воздуха. Если за ними ухаживать неправильно, куст зацветет зимой, но не даст урожая. Для получения плодов цветы нужно искусственно опылять. Лимонные кусты в доме не только преображают его облик, но и очищают воздух.
Космонавт В.Гречко, восхитившийся лимонными плантациями в Узбекистане, сказал: "Лимон - плод жизни. Он нужен детям, больным, а также космонавтам, находящимся в космосе долгое время. Верю, что выращенные на этой благодатной земле лимоны дадут урожай и в космосе". Хочется верить, что этот день недалек...