"Yakkasaroy kichik sanoat zonasi" faoliyati bilan tanishuv
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-fevral kuni poytaxtimizda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan tanishish asnosida Yakkasaroy tumanidagi “Yakkasaroy kichik sanoat zonasi” davlat unitar korxonasiga tashrif buyurdi.
Mamlakatimizning barcha hududlari kabi poytaxtimizda ham kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni jadal rivojlantirish, tadbirkorlarning erkin faoliyat ko‘rsatishini qo‘llab-quvvatlash yuzasidan keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2016-yil 5-oktabrdagi “Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta’minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni bunda yangi bosqichni, yangi imkoniyatlar eshigini ochmoqda.
Bugungi kunda Toshkent shahrining Yunusobod, Sergeli va Yakkasaroy tumanlarida uzoq yillardan beri faoliyat ko‘rsatmayotgan korxonalar negizida 3 ta texnopark tashkil etilgan bo‘lib, ular tadbirkorlarga mavjud quvvatlardan samarali foydalanish, ichki va tashqi bozorda raqobatbardosh, yuqori qo‘shimcha qiymatga ega tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish va yangi ish o‘rinlari yaratishda qulay shart-sharoitlar yaratmoqda.
Yakkasaroy tumanidagi sobiq to‘qimachilik kombinati hududida tashkil etilgan “Yakkasaroy kichik sanoat zonasi” davlat unitar korxonasining umumiy yer maydoni 61,2 gektarga, bino va inshootlar maydoni 338 ming kvadrat metrga teng. Hozir bu yerda 284 tadbirkorlik subyekti to‘qimachilik, kimyo sanoati, oziq-ovqat, mebelsozlik, metallni qayta ishlash, qog‘oz, qurilish materiallari ishlab chiqarish, mashinasozlik kabi tarmoqlarda faoliyat yuritmoqda. Ular tomonidan 2016-yilda 630 milliard so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilib, 48,5 million dollarlik tovarlar eksport qilingan.
Tadbirkorlarga qulaylik yaratish maqsadida texnopark hududida bank shoxobchasi, notarial idora, temir yo‘l liniyasi xizmat ko‘rsatmoqda. Bu yerda 6 ming 600 dan ziyod ishchi mehnat qilmoqda.
Davlatimiz rahbari texnopark hududidagi loyihalar bilan tanishar ekan, bunday kichik sanoat zonalarini poytaxtimizning barcha tumanlarida tashkil etish, ularda kichik biznes vakillariga keng imtiyozlar yaratish zarurligini ta’kidladi. Mazkur korxonalarning xorijiy hamkorlar topishiga ko‘maklashish lozimligi, bu ularning chet el bozorlariga chiqishi va mahsulotlari eksportini kengaytirishda muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdi.
Shavkat Mirziyoyev texnopark hududida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar bilan muloqotda mamlakatimizda yaratilayotgan qulay ishbilarmonlik muhitidan samarali foydalanib, mahsulotlar sifatini oshirish, eksport faoliyatini yanada rivojlantirish, xorijiy ko‘rgazmalarda faol ishtirok etishni taklif etdi. Mutasaddi rahbarlarga bunday faoliyatni qo‘llab-quvvatlash uchun mahsulotlarni mahalliylashtirishga keng yo‘l ochish, tadbirkorlarga xorijdan xomashyoni keltirish va yurtimizda tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish uchun investitsiyalar ajratish bo‘yicha tegishli topshiriqlar berdi.

Знакомство с деятельностью Яккасарайской малой промышленной зоны
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 февраля в ходе ознакомления с проводимой в столице созидательной и благоустроительной работой посетил государственное унитарное предприятие “Яккасарайская малая промышленная зона” в Яккасарайском районе.
В столице, как и по всей нашей стране, проводится широкомасштабная работа по динамичному развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, поддержке свободной деятельности предпринимателей. Указ главы нашего государства “О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата” от 5 октября 2016 года открыл новые возможности в этом направлении.
Сегодня в Юнусабадском, Сергелийском и Яккасарайском районах Ташкента на базе бездействовавших предприятий организованы три технопарка, в которых для предпринимателей созданы благоприятные условия с тем, чтобы они эффективно пользовались имеющимися возможностями, расширяли выпуск конкурентоспособной на внутреннем и внешнем рынке готовой продукции с высокой добавленной стоимостью, создавали новые рабочие места.
Общая площадь государственного унитарного предприятия “Яккасарайская малая промышленная зона”, организованного на территории бывшего текстильного комбината, составляет 61,2 гектара, площадь зданий и сооружений – 338 тысяч квадратных метров. В настоящее время здесь 284 субъекта предпринимательства занимаются выпуском текстильной, химической, пищевой, машиностроительной, бумажной, мебельной продукции, металлообработкой, производством строительных материалов. В 2016 году ими было произведено продукции на 630 миллиардов сумов и экспортировано товаров на 48,5 миллиона долларов.
Для удобства предпринимателей на территории технопарка действуют банк, нотариальная контора, подведена железнодорожная ветка. Здесь трудятся более 6,6 тысячи человек.
Глава нашего государства, знакомясь со структурами технопарка, отметил необходимость организации подобных малых промышленных зон во всех районах столицы, создания в них широких возможностей для представителей малого бизнеса, указал на важность содействия предприятиям в поиске иностранных партнеров, их выходе на внешний рынок, расширении экспорта продукции.
Шавкат Мирзиёев в беседе с предпринимателями, осуществляющими деятельность на территории технопарка, призвал их эффективно пользоваться созданной в нашей стране благоприятной деловой средой, повышать качество продукции, развивать экспортную деятельность, активно участвовать в выставках за рубежом. Соответствующим руководителям даны поручения по широкой поддержке бизнеса, локализации продукции, выделению инвестиций для ввоза предпринимателями сырья и организации выпуска готовой продукции в нашей стране.