Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan yaqindan tanishish, xalq bilan uchrashish va muloqot qilish maqsadida 27-28-yanvar kunlari Xorazm viloyatida bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari Xorazm viloyatiga tashrifining ikkinchi kuni Respublika ixtisoslashtirilgan kardiologiya markazining Xorazm filiali bilan tanishdi.
Mazkur shifoxona aholiga davolash va profilaktika xizmati ko‘rsatib kelmoqda. Kardiologiya, kardioreabilitatsiya, kardioxirurgiya, intervension kardiologiya va fizioterapiya bo‘limlari, poliklinika faoliyat yuritmoqda.
Ushbu tibbiyot maskani negizida Rossiya Federatsiyasining A.Bakulev nomidagi yurak-qon tomir jarrohligi ilmiy-amaliy markazi filialini tashkil etish rejalashtirilmoqda. Bu chaqaloqlarda uchraydigan yurak nuqsonlarini aniqlash va davolash, yiliga 3 mingdan ziyod bemorga ixtisoslashgan tibbiy yordam ko‘rsatishga imkoniyat yaratadi. Mazkur shifoxona Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Buxoro viloyatlari aholisi uchun mintaqaviy markaz bo‘ladi.
Sog‘liqni saqlash tizimining birlamchi bo‘g‘inini rivojlantirish, o‘quv yurtlarida qishloq vrachlik punktlariga ixtisoslashgan mutaxassislar tayyorlash, kasalliklarni erta aniqlashga erishish, profilaktika ishlarini kuchaytirish, aholining tibbiy madaniyatini oshirish dolzarb masalalar hisoblanadi. Bunday markazlar bemorlarni davolash bilan birga ana shu ishlarga ham salmoqli hissa qo‘shishi kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Toshkent tibbiyot akademiyasining Urganch filialida 1100 ga yaqin talaba ta’lim olmoqda. 16 kafedrada 161 professor-o‘qituvchi faoliyat yuritmoqda.
Ushbu filial negizida I.Pavlov nomidagi Birinchi Sankt-Peterburg davlat tibbiyot universiteti bilan hamkorlikda klinika tashkil etilmoqda. Unda endokrinologiya, otoloringologiya, gematologiya, allergologiya, terapiya bo‘limlari ochiladi. Universitet olim va shifokorlari bu yerda dars beradi, diagnostika ishlarini olib boradi va davolaydi. Talabalar klinikada zamonaviy davolash usullarini chuqurroq o‘rganadi.
Prezidentimiz Respublika ixtisoslashtirilgan kardiologiya markazining Xorazm filiali va Toshkent tibbiyot akademiyasining Urganch filialida tashkil etiladigan bu ikki muassasa Orolbo‘yi aholisi uchun tarixiy va ijtimoiy ahamiyatga ega ekanini alohida ta’kidladi. Bu markazlar mazkur hududda ko‘p uchraydigan kasalliklarni samarali davolash, tibbiyot xodimlari va o‘qituvchilarning bilim va malakasini oshirishda muhim o‘rin tutadi.
Davlatimiz rahbari Oxund bobo masjidi qurilish uchastkasida bo‘ldi. Nuroniylar bilan suhbatda yoshlarni yuksak ma’naviyatli insonlar etib tarbiyalash, tinchlik-osoyishtalikni yanada mustahkamlash, viloyatda amalga oshirilayotgan iqtisodiy-ijtimoiy islohotlar haqida so‘z bordi.
Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Xorazm viloyatidagi Xalq qabulxonasini borib ko‘rdi. Har bir murojaatni nazoratga olish va hal etish, fuqarolar uchun qulayliklarni yanada oshirish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Prezidentimiz Urganch shahrida tashkil etiladigan sanoat korxonalari loyihalari bilan tanishdi.
“Mem gilan” xorijiy korxonasida infuzion qorishmalar, ampulalar, tabletka va kapsulalar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilmoqda. Umumiy qiymati 29 milliard so‘mlik ushbu loyiha natijasida 200 ga yaqin ish o‘rni yaratiladi. Hududda bunday farmatsevtika korxonasi yo‘qligi bois yangi quvvat dori vositalari narxini arzonlashtirishga xizmat qiladi. Bundan tashqari, yiliga 3,8 million dollarlik mahsulotni eksport qilish rejalashtirilgan.
“Urganch maxsus trans” mas’uliyati cheklangan jamiyati Milliy bank ko‘magida maishiy chiqindini qayta ishlash loyihasiga kirishgan. Korxonada Xitoy texnologiyasi asosida yiliga 250 ming tonna chiqindini yig‘ish, saralash va qayta ishlash yo‘lga qo‘yiladi. Bu shahar ozodaligi, aholi salomatligini saqlash va bandlikni oshirishda muhim omil bo‘ladi.
“Urg-teks” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan amalga oshiriladigan yana bir loyiha ip-kalava ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan. Korxona Germaniya va Turkiya uskunalari asosida yiliga 4 ming tonna mahsulot tayyorlash, 200 ish o‘rni yaratish imkonini beradi. Har yili 6,5 million dollarlik tovar eksport qilish mo‘ljallanmoqda.
Davlatimiz rahbari bunday korxonalarni mamlakatimizning boshqa viloyatlarida ham tashkil etish zarurligini ta’kidladi. Dorixonalar rahbarlari va vakillari bilan suhbatlashdi.
Shavkat Mirziyoyev xorazmliklar bilan saylovoldi uchrashuvida 2017-yilda O‘zbekiston xalq artisti Komiljon Otaniyozov tavalludining 100-yilligini keng nishonlash, mashhur hofiz nomi bilan ataladigan zamonaviy ijod markazi va uning tarkibida go‘zal bog‘ tashkil etishni taklif qilgan edi.
Prezidentimiz mazkur ijod markazi qurilish uchastkasini borib ko‘rdi. Bu yerda Komiljon Otaniyozov haykalini barpo etish, iste’dodli yoshlarning adabiyot va san’at, kino, fotografiya sirlarini o‘rganishini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Urganch shahridagi 11-bolalar musiqa va san’at maktabida mehnat faxriylari, san’at va adabiyot namoyandalari bilan muloqot bo‘lib o‘tdi. Unda mamlakatimizni har tomonlama rivojlantirish, odamlarning dunyoqarashi va ma’naviyatini yuksaltirish, aholi turmush darajasini yanada oshirish haqida so‘z bordi.
Uchrashuv qatnashchilari madaniyat va san’atni rivojlantirishga qaratayotgan e’tibori uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.
Shuning bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xorazm viloyatiga tashrifi nihoyasiga yetdi.

Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой на местах, для диалога с народом 27-28 января посетил Хорезмскую область.
Глава нашего государства во второй день поездки в Хорезмскую область посетил Хорезмский филиал Республиканского специализированного центра кардиологии.
В этом медицинском учреждении действуют отделения кардиологии, кардиореабилитации, кардиохирургии, интервенционной кардиологии, физиотерапии, а также поликлиника.
На базе этого медицинского учреждения планируется открытие филиала российского Научно-практического центра сердечно-сосудистой хирургии имени А.Бакулева. Это позволит осуществлять диагностику и лечение заболеваний сердца у новорожденных, оказывать специализированную медицинскую помощь более чем 3 тысячам пациентов в год. Эта клиника станет региональным кардиологическим центром для населения Республики Каракалпакстан, Хорезмской и Бухарской областей.
Актуальными вопросами являются дальнейшее развитие первичного звена системы здравоохранения, подготовка специалистов узкого профиля для сельских врачебных пунктов, раннее выявление заболеваний, усиление профилактической работы, повышение медицинской культуры людей. Такие центры наряду с лечением пациентов должны вносить весомый вклад и в решение данных задач, сказал Шавкат Мирзиёев.
В Ургенчском филиале Ташкентской медицинской академии обучается около 1100 студентов. На 16 кафедрах работает 161 профессор и преподаватель.
На базе этого филиала организуется клиника в сотрудничестве с Первым Санкт-Петербургским государственным медицинским университетом имени И.Павлова. В клинике будут действовать отделения эндокринологии, отоларингологии, гематологии, аллергологии, терапии. Специалисты этого университета будут здесь не только преподавать, но и осуществлять практическую работу по диагностике и лечению. Эта система позволит будущим медикам еще глубже осваивать в процессе учебы современные методы мировой медицины.
Президент нашей страны особо отметил, что эти два учреждения, создаваемые в Хорезмском филиале Республиканского специализированного центра кардиологии и Ургенчском филиале Ташкентской медицинской академии, будут иметь огромное историческое, социальное значение для населения Приаралья. Центры будут способствовать эффективному лечению часто встречающихся на этой территории заболеваний, повышению знаний и квалификации медицинских работников и преподавателей.
Глава нашего государства посетил строительство мечети Охунд-бобо. В беседе с аксакалами были затронуты вопросы духовного воспитания молодежи, дальнейшего укрепления мира и стабильности, социально-экономических реформ, реализуемых в области.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Хорезмской области. Поручено взять под контроль каждое обращение, создать все удобства для граждан.
Состоялась презентация проектов промышленных предприятий, строительство которых предусмотрено в Ургенче.
На иностранном предприятии “Мем гилан” налаживается производство инфузионных растворов, ампул, таблеток и капсул. В результате реализации этого проекта общей стоимостью 29 миллиардов сумов будет создано около 200 рабочих мест. Это единственное подобное предприятие в регионе, поэтому его введение в строй будет способствовать снижению цен на лекарственные средства. Вместе с тем планируется ежегодно экспортировать продукцию на 3,8 миллиона долларов.
В обществе с ограниченной ответственностью “Урганч махсус транс” при содействии Национального банка начата реализация проекта по переработке бытовых отходов. На основе китайской технологии будет налажена работа по сбору, сортировке и переработке 250 тысяч тонн отходов в год. Это будет способствовать охране окружающей среды, укреплению здоровья населения и повышению занятости людей.
Проект, осуществляемый обществом с ограниченной ответственностью “Ург-текс”, нацелен на организацию выпуска пряжи. С установкой оборудования из Германии и Турции на предприятии будет производиться 4 тысячи тонн продукции в год, создано 200 рабочих мест. Намечено ежегодно экспортировать продукцию на 6,5 миллиона долларов.
Глава нашего государства отметил необходимость создания подобных предприятий и в других областях страны. Здесь состоялась беседа с заведующими и работниками аптек.
Шавкат Мирзиёев на предвыборной встрече в Хорезме выступил с предложением о широком праздновании в 2017 году 100-летия народного артиста Узбекистана Комилжона Отаниёзова, организации современного творческого центра, которому будет присвоено его имя, и закладке при центре парка.
Президент нашей страны осмотрел участок, где возводится этот центр. Даны поручения по установке памятника Комилжону Отаниёзову, созданию условий для того, чтобы талантливая молодежь в этом центре постигала секреты искусства, литературы, кино и фотографии.
В детской школе музыки и искусства №11 Ургенча состоялся диалог с ветеранами труда, деятелями искусства и литературы. На встрече говорилось о всестороннем развитии страны, повышении духовности и укреплении мировоззрения людей, росте уровня жизни населения.
Участники встречи выразили признательность главе нашего государства за уделяемое внимание развитию культуры и искусства.
На этом поездка Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Хорезмскую область завершилась.