Aholi va tadbirkorlarga qulaylik yaratildi
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligidan 2015 yil 1 dekabrda davlat ruyxatidan o‘tkazilgan 2736-sonli “Maishiy iste’molchilarning elektr energiyasini hisobga olish priborlarini qiyoslashdan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida nizomini tasdiqlash haqida”gi Elektr energetikada nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasi va “O‘zstandart” agentligining qarori talablariga mos elektr hisoblagichlarni davlat qiyoslashidan o‘tkazish shaxobchasi ochildi.
Ellikqal’a tumani Buston shahridagi metrologik xizmat ko‘rsatish bo‘limi shaxobchasi yonida elektr hisoblagichlarini qiyoslashdan o‘tkazish uchun U-1134 va “Energomer” SE-602 uskunalari o‘rnatildi.
Markazdan uzoq masofada joylashgan janubiy To‘rtko‘l, Beruniy va Ellikqal’a tumanlardagi iste’molchilar o‘zlarining elektr hisoblagichlarini qiyoslovdan o‘tkazish uchun endilikda markazgacha 150-170 km masofani bosib o‘tmasdan, Bo‘stan shahrining o‘zida qiyoslash ishlarini amalga oshiradigan bo‘ldilar.

Созданные условия для населения и предпринимателей
Открыто подразделение соответствующее требованиям Постановления Государственной инспекции по надзору электроэнергетике и Агентством “Узстандарт” и зарегистрированный Министерством Юстиции Республики Узбекистан за №2736 от 01.12.2015г. “Об утверждении положения о порядке поверки приборов учета электрической энергии бытовых потребителей”.
В Элликкальинском районе в городе Бустане при филиале отдела оказания метрологических услуг для поверки электронных электросчетчиков были установлены установки У-1134 и “Энергомер” СЕ-602.
Отдаленные от Центра в южных районах Турткульского, Берунийского и Элликкальинского районов потребителей свои электронные электросчетчики для проведения государственной поверки не будут ездить на расстояние 150-170 км. В связи с этим у потребителей будет возможность сэкономить время, а также расходы на транспорт.