Zamonaviy texnologiya – samaradorlik omili
Toshkent davlat agrar universitetida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Agrar va suv xo‘jaligi masalalari qo‘mitasi va O‘zbekiston Fermerlari kengashi hamkorligida qishloq xo‘jaligi sohasiga zamonaviy sug‘orish texnologiyalarini keng tatbiq etish, ekin maydonlarini tomchilab sug‘orish masalalariga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Toshkent davlat agrar universiteti rektori B.Sulaymonov va boshqalar mamlakatimizda amalga oshirilayotgan izchil islohotlar jarayonida qishloq xo‘jaligini modernizatsiyalash, tabiiy resurslardan oqilona foydalanishga qaratilayotgan doimiy e’tibor suvni tejash hamda mintaqamizda ekologik barqarorlikni ta’minlashda muhim omil bo‘layotganini ta’kidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 2016-yil 30-dekabr kuni mamlakatimizning yetakchi ilm-fan namoyandalari bilan uchrashuvda barcha sohalar qatori qishloq xo‘jaligi ilm-fanini yangi bosqichga ko‘tarish muhimligini ta’kidladi.
Mamlakatimizda qishloq xo‘jaligi sohasiga zamonaviy sug‘orish texnologiyalarini tatbiq etish hamda suv resurslarini boshqarishni takomillashtirish, ekin maydonlarini tomchilab sug‘orish borasida izchil ishlar amalga oshirilmoqda.
Davra suhbatida o‘tgan yillar davomida mamlakatimiz bo‘yicha 18,5 ming gektar maydonga tomchilab, 18,4 ming gektar yerga egiluvchan quvurlar yordamida, 16,3 ming gektar maydonda egatlarga plyonka to‘shab sug‘orish usullari joriy etilib, ulardan samarali foydalanib kelinayotgani qayd etildi.
– Bugungi tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademiklari, sohaning yetakchi olimlari hamda yosh tadqiqotchilar tomonidan mazkur sohadagi dolzarb masalalar muhokama etildi, – deydi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Agrar va suv xo‘jaligi masalalari qo‘mitasi a’zosi Ismoil Zokirov. – Tomchilab sug‘orish tizimini joriy etgan fermer xo‘jaliklari hamda suvni tejovchi zamonaviy texnologiyalarni ishlab chiqaruvchi tadbirkorlik subyektlariga keng imkoniyatlar yaratib berish, asosiy aholi istiqomat qiladigan hududlar atrofida meva-sabzavot va poliz ekinlari yetishtiradigan maydonlarda suvni tejovchi texnologiyalar yanada keng joriy etilishini jadallashtirish masalalari ilgari surildi. Zamonaviy tejamkor texnologiyalarni tayyorlayotgan olimlar va tadqiqotchilarning ishlarini amaliyotga keng joriy etish borasida fikr-mulohazalar bildirildi.
Davra suhbatida agrar sohada yetuk malakali kadrlar tayyorlash borasida ham bir qator dolzarb vazifalar belgilab olindi.

Современные технологии – фактор продуктивности
В Ташкентском государственном аграрном университете прошла беседа за "круглым столом", посвященная вопросам широкого внедрения современных технологий орошения в сельскохозяйственную отрасль, применения метода капельного орошения на посевных площадях. Мероприятие было организовано совместно с Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по аграрным и водохозяйственным вопросам и Советом фермеров Узбекистана.
Ректор Ташкентского государственного аграрного университета Б.Сулаймонов и другие отметили, что уделяемое в процессе осуществляемых в нашей стране последовательных реформ постоянное внимание модернизации сельского хозяйства, рациональному использованию природных ресурсов служит важным фактором экономии водных ресурсов, обеспечения экологической стабильности.
Президент страны Шавкат Мирзиёев на состоявшейся 30 декабря 2016 года встрече с ведущими представителями науки нашей страны отметил важность подъема на новый уровень всех направлений науки, в том числе и сельскохозяйственной.
В нашей стране ведется последовательная работа по внедрению современных оросительных технологий, особенно капельного орошения, в сельское хозяйство, совершенствованию управления водными ресурсами.
В ходе беседы отмечалось, что за прошедшие годы по республике на 18,5 тысячи гектаров площадей был эффективно внедрен метод капельного орошения, на 18,4 тысячи гектаров - с помощью гибких труб, а на 16,3 тысячи гектаров - пленочный метод орошения.
- На сегодняшнем мероприятии академики Академии наук Республики Узбекистан, ведущие ученые и молодые исследователи обсудили актуальные вопросы повестки дня, - говорит член Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по аграрным и водохозяйственным вопросам Исмоил Зокиров. - Были подняты вопросы создания широких возможностей для фермерских хозяйств, внедривших систему капельного орошения, а также субъектов предпринимательства, производящих водосберегающее оборудование, дальнейшего расширения внедрения современных технологий орошения на плантациях овощей, фруктов и бахчевых культур. Были высказаны мнения по широкому внедрению в практику научных разработок по созданию современных экономичных технологий.
В ходе беседы за "круглым столом" также был определен ряд актуальных задач по подготовке квалифицированных кадров для аграрной сферы.