Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish, Organik va Global GAP xalqaro talablariga asoslangan tartibga solish va muvofiqlik tizimlari, sifat va xavfsizlik ko'rsatkichlarini yaxshilash, qishloq va o'rmon xo'jaligi mahsulotlarini eksport qilish geografiyasini kengaytirish, shuningdek, organik ishlab chiqarish potentsialidan to'liq foydalanish imkoniyatini oshirish maqsadida agentlik qaroriga binoan mamlakatda 2020 yil 24 iyulda qabul qilingan №-05-1187-sonli etkazib berish zanjiri xavfsizligini boshqarish tizimining ISO 28000 xalqaro standarti asl tilda joriy etilmoqda.
Ushbu standart xavfsizlikni boshqarish tizimiga qo'yiladigan talablarni, shu jumladan ta'minot zanjiri xavfsizligini ta'minlash uchun muhim bo'lgan jihatlarni belgilaydi. Xavfsizlikni boshqarish biznesni boshqarishning boshqa ko'plab jihatlari bilan bog'liq. Asboblar ta'minot zanjiri xavfsizligiga ta'sir ko'rsatadigan tashkilotlar tomonidan boshqariladigan yoki ta'sirlanadigan barcha faoliyatni o'z ichiga oladi. Ushbu boshqa jihatlar xavfsizlikni boshqarishga, shu jumladan ushbu tovarlarni etkazib berish zanjirida tashishga bevosita ta'sir ko'rsatadigan joyni, qachon va qaerda ko'rib chiqilishi kerak.
Ushbu standart kichik hajmdan tortib ko'p millatli ishlab chiqarish, xizmat ko'rsatish, saqlash yoki transportgacha ishlab chiqarishning har qanday bosqichida yoki etkazib berish zanjiridagi tashkilotlarga nisbatan qo'llaniladi:
a) xavfsizlikni boshqarish tizimini ishlab chiqish, joriy etish, saqlash va takomillashtirish;
b) xavfsizlikni boshqarishning amaldagi siyosatiga muvofiqligini ta'minlash;
c) boshqalarga bunday muvofiqlikni namoyish etish;
d) akkreditatsiyalangan uchinchi tomon sertifikatlash organi tomonidan xavfsizlikni boshqarish tizimini sertifikatlash / ro'yxatdan o'tkazish; yoki

В целях развития в республике производства продукции, систем регулирования и соответствия на основе международных требований Organic и Global G.A.P., улучшения показателей качества и безопасности, расширения географии экспорта продукции сельского и лесного хозяйства, а также повышения возможности наиболее полного использования потенциала производства органической продукции, постановлением агентства от 24 июля 2020 года №-05-1187 в стране вводится в действие на языке оригинала международный стандарт ISO 28000 Системы менеджмента безопасности цепи поставок.
Настоящий международный стандарт устанавливает требования к системе менеджмента безопасности, включая аспекты, являющиеся критическими для обеспечения безопасности цепи поставок. Менеджмент безопасности связан со многими другими аспектами управления бизнесом. Аспекты включают все виды деятельности, управляемые или находящиеся под влиянием организаций, которые влияют на безопасность цепи поставок. Эти другие аспекты должны рассматриваться непосредственно там и тогда, где и когда они оказывают влияние на менеджмент безопасности, включая транспортировку этих товаров в цепи поставок.
Настоящий международный стандарт применим к организациям всех размеров, начиная от небольших и кончая многонациональными, занимающимся изготовлением, предоставлением услуг, хранением или транспортировкой на любом этапе производства или цепи поставок, которые хотят:
a) разработать, внедрить, поддерживать и совершенствовать систему менеджмента безопасности;
b) обеспечить соответствие проводимой политике в области менеджмента безопасности;
c) демонстрировать такое соответствие другим;
d) добиться сертификации/регистрации системы менеджмента безопасности аккредитованным органом сертификации третьей стороны; или