COVID-19 pandemiyasi bugun nafaqat ishlab chiqarish soxasiga balki turizm soxasiga xam katta ta’sir ko‘rsatdi. Ushbu salbiy ta’sirlarni oldini olish, turizmni qayta tiklash maqsadida Xalqaro standartlashtirish tashkiloti (ISO)ning to‘laqonli a’zosi bo‘lgan Ispaniyaning Ctandartlashtirish Uyushmasi (UNE) tomonidan milliy qo‘llanmani ishlab chiqildi.
Ispaniya turizm sifat instituti (ICTE) bilan hamkorlikda, Ispaniya Standartlashtirish Uyushmasi COVID-19 bo‘yicha tavsiyalar va ko‘rsatmalarini
o‘z ichiga olgan bir qator milliy spetsifikatsiyalarni nashr etdi.
Millionlab ispaniyaliklar va chet ellik sayyoxlar uchun cheklovlar olib tashlanganligi sababli, turistlar yana jahon miqyosidagi plyajlar
va Ispaniyaning tarixiy shaharlari tomon yo‘l olishmoqda. UNE 0066 deb nomlanuvchi yangi qo‘llanma turizm sohasida ishlaydiganlarga koronovirusni nazorat qilishda yordam beradigan ko‘rsatmalar va xavfsizlik choralarini
o‘z ichiga oladi. Ushbu qo‘llanma bir qator tarmoqlar va operatorlarga, shu jumladan sayyoxlik agentliklari, turistik idoralar, restoranlar, mehmonxonalar va ijaraga beriladigan uylar, jamoat transporti, vino zavodlari, muzeylar va madaniy meros ob’ektlariga taalluqlidur.
Mavjud ehtiyojni inobatga olgan holda, loyiha Ispaniya Turizm vazirligidan to‘liq qo‘llab-quvvatlandi va qisqa davrda ishlab chiqildi.

Сегодня пандемия COVID-19 оказала огромное влияние не только на производство, но и на туризм. Чтобы предотвратить эти негативные последствия, Испанская ассоциация по стандартизации (UNE), являющаяся полноправным членом Международной организации по стандартизации (ISO), разработала национальное руководство по активизации туризма.
В сотрудничестве с Испанским институтом качества туризма (ICTE) Испанская ассоциация по стандартизации опубликовала ряд национальных спецификаций, содержащих рекомендации и руководящие указания для COVID-19.
Поскольку ограничения сняты для миллионов испанцев и иностранных туристов, туристы снова отправляются на пляжи мирового уровня и исторические испанские города. Новое руководство под названием UNE 0066 содержит рекомендации и меры предосторожности, помогающие тем, кто работает в сфере туризма, контролировать коронавирус. Это руководство относится ко многим отраслям и операторам, включая туристические агентства, туристические офисы , рестораны, отели и арендуемые дома, общественный транспорт, винные заводы, музеи и объекты культурного наследия.
Учитывая текущую потребность, проект был полностью поддержан Министерством туризма Испании и развивался в течение короткого периода времени.