Mamlakatimiz, butun xalqimiz og‘ir judolikka uchradi. O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov 2016 yil 2 sentyabr kuni vafot etdi. Shu munosabat bilan 2016 yil 3 sentyabrdan mamlakatimizda uch kunlik motam e’lon qilindi. Mamlakatimizda va xorijiy davlatlardagi O‘zbekiston Respublikasi elchixonalarida O‘zbekistonning davlat bayroqlari tushirildi.
Toshkent va Samarqand shaharlari ko‘chalarida o‘n minglab vatandoshlarimiz chuqur qayg‘u va ko‘z yoshlari bilan Prezidentimiz bilan vidolashdi.
Samarqand shahridagi Forumlar majmuasida 3 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov bilan vidolashuv marosimi bo‘lib o‘tdi.
Shu munosabat bilan «O‘zstandart» agentligi rahbariyati va jamoasi marhumning oila a’zolari va yaqinlariga chuqur hamdardligini bildiradi. Respublikamizning birinchi Prezidenti Islom Karimovning porloq xotirasi xalqimiz qalbida abadiy yashaydi.

Наша страна, весь народ Узбекистана понес тяжелую и невосполнимую утрату. 2 сентября 2016 года скончался Первый Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов. В связи с этим с 3 сентября в нашей стране объявлен трехдневный траур. По всему Узбекистану и в дипломатических миссиях нашей страны за рубежом приспущен Государственный флаг Узбекистана.
На улицах Ташкента и Самарканда десятки тысяч наших соотечественников прощались с Президентом Исламом Каримовым с глубокой скорбью в сердце и слезами на глазах.
Агентство «Узстандарт» скорбит вместе со всей страной и выражает искреннее соболезнование его родным и близким.
Светлая память о Первом Президенте Республики Узбекистан, основателе независимости нашей страны и новой государственности, выдающемся политике, миротворце и любимом всем нашим народом государственном деятеле, мудром реформаторе и выдающейся личности Исламе Каримове навсегда сохранится в наших сердцах.