27-29 iyunda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Yevropa Iqtisodiy Komissiyasini (BMT YeIK) quruq va quritilgan mevalarga standartlarni ishlab chiqish bo‘yicha ishchi guruhning 63-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda Germaniya, Qirg‘iziston, AQSh, Tojikiston, Turkiya, Fransiya, Halqaro savdo markazining mutaxassislari, shuningdek “O‘zstandart” agentligining vakili qatnashdilar.
Ishchi guruh tomonidan xondon pista yong‘oqlar, quritilgan o‘rik, uzum, anjir, xurmoga BMT YeIK standartlarini qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha loyihalar tayyorlandi. Yong‘oq mag‘izlarining kolorimetrik shkalasi va yong‘oqqa BMT YeIK standartlarini qo‘llash bo‘yicha tushuntirish risolasi kelishildi.
O‘tkazilgan yig‘ilishning materiallari (bayonnoma, hisobot va tavsiyalar), tayyorlangan loyihalar, shuningdek qishloq ho‘jalik mahsulotlariga BMT YeIK ning standartlari www.unece.org/index.php?id=41417#/ elektron manzilda joylashtirilgan.
BMT YeIK standartlarini ko‘rib chiqish va ularni qo‘llash masalalari bo‘yicha Siz “O‘zstandart” agentligining “Axborot-ma’lumot markazi” DK ga murojaat qilishingiz mumkin: Toshkent sh.,Farobiy ko‘ch., 333A, tel:249-18-66, e-mail: infocenter@standart.uz.

В период с 27-29 июня 2016 года в г.Женева (Швейцария) состоялось 63-е заседание Специализированной секции по разработке стандартов на сухие и сушеные продукты Рабочей группы по сельскохозяйственным стандартам качества Европейской Экономической Комиссии Организации Объединённых Наций (ЕЭК ООН). В работе заседания, наряду со специалистами из Германии, Кыргызстана, США, Таджикистана, Турции, Франции, Международного торгового центра, принимали участие представители Республики Узбекистан в лице специалистов агентства «Узстандарт».
На заседании подготовлены проекты по пересмотру стандартов ЕЭК ООН на финики, сушеный абрикос, инжир, виноград и фисташковые орехи, а также согласована колориметрическая шкала ядер грецкого ореха и пояснительная брошюра по применению стандарта ЕЭК ООН на грецкий орех.
С материалами заседания (протокол, отчёт и рекомендации), подготовленными проектами, а также стандартами ЕЭК ООН на сельскохозяйственную продукцию можно ознакомиться на сайте ЕЭК ООН по ссылке: www.unece.org/index.php?id=41417#/.
По вопросам рассмотрения стандартов ЕЭК ООН и их применения, можно обращаться в «Ахборот-маълумот маркази» агентства «Узстандарт» по адресу: г.Ташкент.,ул. Фарабий., 333А, тел:249-18-66, e-mail: infocenter@standart.uz.