“O‘zstandart” agentligining 2016 yil 17-iyundagi MTR-6 sonli qarori bilan «Sirlangan po‘lat xo‘jalik idish-tovoqlar xavfsizligi» to‘g‘risidagi maxsus texnik reglament (keyinchalik Texnik reglament) tasdiqlandi.
Texnik reglament, O‘zbekiston Respublikasi hududida muomalaga va eksportga chiqariladigan, avval foydalanishda bo‘lmagan (yangi), ovqat pishirish, saqlash, oziq-ovqat mahsulotlarini tashish, stol tuzash, sanitar-gigiyenik va boshqa xo‘jalik ehtiyojlari uchun mo‘ljallangansirlangan po‘lat xo‘jalik idish-tovoqlariga talablarni o‘rnatadi.
Texnik reglamentning talablari, davlat va xo‘jalik boshqaruv organlari, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlari va o‘zining faoliyatini ishlab chiqarish va ko‘rsatilgan mahsulotlarni qo‘llash sohasida amalga oshiruvchi boshqa tashkilotlar uchun majburiydir.
Texnik reglament, rasmiy e’lon qilingan kundan boshlab olti oy o‘tganidan so‘ng amalga kiritiladi.
Texnik reglmentning matni bilan bizning saytimizda “Texnik jihatdan tartibga solish” – “Texnik reglamentlar” bo‘limida tanishib chiqish mumkin.

Постановлением агентства «Узстандарт» от 17 июня 2016 г. №МТР-6, утвержден Специальный технический регламент «Безопасность посуды хозяйственной стальной эмалированной» (далее Технический регламент).
Технический регламент устанавливает требования на посуду хозяйственную стальную эмалированную, предназначенную для приготовления пищи, хранения, переноски пищевых продуктов, сервировки стола, санитарно-гигиенических и других хозяйственных нужд, ранее не находившуюся в эксплуатации (новую), выпускаемую в обращение на территории Республики Узбекистан и на экспорт.
Требования Технического регламента обязательны для органов государственного и хозяйственного управления, субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства и других организаций, осуществляющих свою деятельность в сфере производства и применения указанной продукции.
С текстом Технического регламента можно ознакомиться на нашем сайте разделе «Техническое регулирование» - «Технические регламенты».