Joriy yilning 9 aprel kuni “O‘zstandart” agentligida Afg‘oniston standartlashtirish milliy idorasi bosh direktorining doktor Naqibullox Faiq boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda standartlashtirish va muvofiqlikni baholash soxalarida o‘zaro ishchi guruxini shakllantirish, muvofiqlikni baxolash soxasida qo‘shma laboratoriyalar ochish, soxa yo‘nalishlarida mutaxassislar tayyorlash va qayta tayyorlash, treyninglar tashkil etish va eksport saloxiyatlarini oshirish kabi yangi yo‘nalishlarda loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda “O‘zstandart” agentligi bosh direktori A.Karimov, mamlakatimizda eksport soxasini rivojlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratilyapganligi, Afg‘oniston esa O‘zbekiston uchun yaqin va katta bozorligi, Respublikamizning rivojlangan standartlashtirish, metrologiya va muvofiqlikni baxolash salohiyati Afg‘oniston uchun manfaatli ekanligini aytib o‘tdi.
Ta’kidlanganidek, ushbu loyihalar nafaqat standartlashtirish va muvofiqlikni baxolash sohasida, balki boshqa yo‘nalishlarda ham hamkorlikning kengayishiga xizmat qiladi.
Muzokaralarning mantiqiy davomi sifatida ikki idora o‘rtasida standartlashtirish va muvofiqlini baxolashni rivojlantirish yo‘nalishida hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan strategik hamkorlik dasturi imzolashga kelishib olindi.
Davra suxbati do‘stona va ishchanlik ruxida o‘tdi.
Shundan so‘ng Afg‘oniston delegatsiyasi “Respublika sinov va sertifikatlashtirish markazi” davlat korxonasi va “O‘zMMI” DK qoshidagi sinov laboratoriyalar faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Afg‘oniston standartlashtirish milliy idorasi bosh direktori Naqibullox Faiq “O‘zstandart” agentligi raxbariyatiga afg‘on delegatsiyasiga ko‘rsatilgan iliq va do‘stona qabul uchun minnatdorchilik bildirdi.

9 апреля текущего года в агентстве «Узстандарт» состоялась встреча с делегацией Национального органа по стандартизации Исламской Республики Афганистан во главе с Генеральным директором – доктором Накибуллох Фаик.
На встрече рассмотрены вопросы формирования совместной рабочей группы в области стандартизации и оценки соответствия, создания совместных испытательных лабораторий, подготовки и переподготовки специалистов, проведения семинаров и тренингов, участия в проектах по повышению экспортного потенциала обеих стран.
Генеральный директор агентства «Узстандарт» А.Каримов отметил, что в Узбекистане расширение экспортного потенциала является одним из важнейших приоритетов экономического развития. Учитывая, что Республика Афганистан является близким соседом с большим рынком, то действующая в Республике Узбекистан система  стандартизации, метрологии и оценки соответствия может быть интересна и применима для Афганской стороны.
После обмена мнениями по всему спектру вопросов, сторонами подписано соглашение о стратегическом сотрудничестве в области стандартизации.
Далее гости ознакомились с деятельностью испытательных лабораторий ГП «Республиканский центр испытаний и сертификации» и ГП «Узбекский национальный институт метрологии».
Руководитель афганской делегации сердечно поблагодарил руководство агентства «Узстандарт» за оказанный прием.