O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘onning taklifiga binoan 2017-yil 25-oktabr kuni davlat tashrifi bilan Turkiyaga keldi.
Anqara shahridagi Esonbug‘a xalqaro aeroportida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Turkiya Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Bekir Bozdag‘ va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Aeroport ikki mamlakat davlat bayroqlari bilan bezatilgan. O‘zbekiston delegatsiyasi sharafiga faxriy qorovul saf tortdi.
Avval xabar qilinganidek, oliy darajadagi muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilinadi, mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashiladi.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha davlat rahbarlarining Qo‘shma bayonoti qabul qilinishi, O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, ishbilarmon doiralar o‘rtasida o‘zaro manfaatli aloqalar uchun qulay sharoitlar yaratish, sayyohlar almashinuvi va madaniy-gumanitar aloqalarni faollashtirishga qaratilgan ko‘plab hujjatlar imzolanishi rejalashtirilgan.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана 25 октября 2017 года с государственным визитом прибыл в Турцию.
В международном аэропорту "Эсонбуга" Анкары Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева встретил заместитель Премьер-министра Турецкой Республики Бекир Боздаг и другие официальные лица.
Аэропорт украшен государственными флагами двух стран. В честь делегации Узбекистана выстроен почетный караул.
Как ранее сообщалось, в ходе переговоров на высшем уровне будут обсуждены вопросы расширения узбекско-турецкого сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной и других областях, а также состоится обмен мнениями по региональным и международным проблемам.
По итогам визита планируется принятие Совместного заявления глав государств, подписание солидного пакета документов, направленных на дальнейшее развитие двусторонних отношений, в том числе создание благоприятных условий для взаимовыгодных связей между деловыми кругами Узбекистана и Турции, активизации туристических обменов и культурно-гуманитарных контактов.