Davlatimiz rahbari ishbilarmonlarni samimiy qutlab, O‘zbekiston bilan Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasida savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik rivojlanib borayotgani, Amerika – O‘zbekiston savdo palatasi qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va amalga oshirishning muhim mexanizmiga aylanganini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev Kerolin Lemm bilan suhbatda 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq mamlakatimizda Ma’muriy islohotlar konsepsiyasi qabul qilinganini qayd etdi. Mazkur hujjat davlat boshqaruvining yangi, samarali va sifatli faoliyat yurituvchi tizimini yaratish, davlat boshqaruvi organlari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining uyg‘un faoliyatini tashkil etishga xizmat qiladi.
Mamlakatimizda valyuta sohasida bozor mexanizmlari joriy etilgani, savdodagi turli to‘siqlar olib tashlangani, ishbilarmonlik va investitsiya muhiti yanada yaxshilanayotgani alohida ta’kidlandi.
Ron Pollett bilan muloqotda O‘zbekiston bilan «Jeneral Elektrik» kompaniyasi o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, xususan, 2018-2025-yillarda O‘zbekiston gaz transporti tizimini texnik yangilash, modernizatsiya qilish va rivojlantirish dasturini amalga oshirish taklif qilindi. Mamlakatimizda gidroelektr stansiyalari qurish, zamonaviy tibbiy uskunalar va yoritish moslamalari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Stiven Naderni bilan suhbatda «SiEnEych Indastrial» kompaniyasi bilan hamkorlikda O‘zbekistonda o‘rim-yig‘im, melioratsiya va yo‘l qurilishida qo‘llaniladigan, gazda ishlaydigan zamonaviy qishloq xo‘jaligi texnikalari ishlab chiqarishni tashkil etish masalalari e’tibor markazida bo‘ldi.
«Xanivell» kompaniyasi prezidenti va ijrochi direktori Rajiv Gautam bilan suhbatda o‘zaro hamkorlikda neft-kimyo va energetika sohalarida yuqori texnologiyali qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, aviatsiya uskunalarini yetkazib berish borasida fikr almashildi.
Jeyms Fild bilan muloqot chog‘ida «Dir end Kompani» kompaniyasi bilan aloqalarni yangi bosqichga ko‘tarish masalalari muhokama qilindi. Xususan, mamlakatimizda meva-sabzavotchilik va uzumchilikda qo‘llaniladigan traktor va maxsus texnika vositalari ishlab chiqarish, ularning ehtiyot qismlari tayyorlashni mahalliylashtirish, sohaga ixtisoslashgan trening markazi tashkil etish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 20-sentabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston – AQSh biznes-forumi ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash, istiqbolli qo‘shma loyihalarni muhokama qilish va o‘zaro manfaatli kelishuvlarga erishishda katta voqea bo‘lishini ta’kidladi.
Amerika – O‘zbekiston savdo palatasi vakillari O‘zbekiston bilan hamkorlikda qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirishda faol ishtirok etishga tayyor ekanini tasdiqladi.

Глава нашего государства, тепло приветствуя деловых людей, отметил, что торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество Узбекистана и Соединенных Штатов Америки последовательно развивается, Американо-Узбекская торговая палата стала важным механизмом поддержки и реализации совместных проектов.
Шавкат Мирзиёев в беседе с Кэролин Лэмм отметил, что в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в нашей стране принята Концепция административной реформы. Этот документ послужит созданию новой, эффективно и качественно функционирующей системы государственного управления, организации слаженной деятельности органов государственного управления и исполнительной власти на местах.
Особо отмечались внедрение в нашей стране рыночных механизмов валютного обращения, устранение различных преград в сфере торговли, дальнейшее улучшение деловой среды и инвестиционного климата.
В ходе беседы с Роном Поллеттом было предложено расширить сотрудничество между Узбекистаном и компанией «Дженерал Электрик», в частности, реализовать программу технического обновления, модернизации и развития газотранспортной системы Узбекистана в 2018-2025 годах. Были обсуждены вопросы строительства гидроэлектростанций, организации производства современного медицинского оборудования и осветительных приборов в нашей стране.
На встрече со Стивеном Надерни обсуждались вопросы организации в Узбекистане совместно с компанией «СиЭнЭйч Индастриал» производства уборочной, мелиоративной и дорожно-строительной техники, а также сельскохозяйственной техники, работающей на газе.
В беседе с президентом и исполнительным директором компании "Ханивелл" Радживом Гаутамом состоялся обмен мнениями по вопросам реализации высокотехнологичных совместных проектов в нефтехимической и энергетической сферах, поставки авиационного оборудования.
На встрече с Джеймсом Филдом были рассмотрены вопросы по поднятию связей с компанией «Дир энд Компани» на новый уровень, в частности, организации в нашей стране выпуска тракторов и спецтехники, применяемой в плодоовощеводстве и виноградарстве, локализации их запасных частей, организации специализированного тренинг-центра.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев отметил, что предстоящий 20 сентября Узбекско-Американский бизнес-форум станет большим событием и будет способствовать дальнейшему укреплению связей между деловыми кругами двух стран, обсуждению перспективных совместных проектов и достижению взаимовыгодных соглашений.
Представители Американо-Узбекской торговой палаты подтвердили готовность активно участвовать в реализации совместных с Узбекистаном программ и проектов.