Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasining xalq deputatlari Namangan viloyati Kengashidagi deputatlik guruhi yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasining “Davlat tasarrufidan chiqarish va xususiylashtirish to‘g‘risida”gi qonuni ijrosi bo‘yicha viloyatda 2014-2016-yillarda xususiylashtirilgan va “nol” qiymatda sotilgan davlat mulki obyektlaridan foydalanish samaradorligi masalasi muhokama qilindi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan ishlab chiqilgan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida demokratik islohotlarni chuqurlashtirish va mamlakatni modernizatsiya qilishda siyosiy partiyalarning roliga alohida e’tibor qaratilgani partiyalar faoliyatida faollik va samaradorlik oshishiga xizmat qilayotgani ta’kidlandi.
– Harakatlar strategiyasi joriy ish rejalarimizni qayta ko‘rib chiqish asosida faoliyatimiz ko‘lamini kengaytirish, yanada amaliy natijalarga erishish borasida aniq maqsad va vazifalarni belgilab berdi, – deydi xalq deputatlari viloyat Kengashidagi partiya deputatlik guruhi raisi M.Usmonov. – Deputatlik guruhi elektorat manfaatlariga oid qonunlar, farmon va qarorlar hamda hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlari ijrosini nazorat qilish, muammolar yechimini ta’minlash, doimiy komissiyalar, sessiyalarga masalalar kiritish bo‘yicha muayyan ishlarni amalga oshirmoqda. Jumladan, deputatlik guruhi rejaga asosan jamoatchilik nazorati tartibida O‘zbekiston Respublikasining “Davlat tasarrufidan chiqarish va xususiylashtirish to‘g‘risida”gi qonuni ijrosi bo‘yicha viloyatda 2014-2016-yillarda xususiylashtirilgan va “nol” qiymatda sotilgan davlat mulki obyektlaridan foydalanish ahvolini o‘rgandi.
O‘rganish yakunlariga ko‘ra, 2014-2016-yillarda 22 milliard 420 million so‘mlik 111 obyekt xususiylashtirilgan. 67 obyekt 64 milliard 881 million so‘mlik investitsiya kiritish va 3000 dan ziyod ish o‘rni yaratish sharti bilan hukumatning amaldagi qarorlari asosida “nol” qiymatda xo‘jalik yurituvchi subyektlarga berilgan.
Mazkur obyektlar o‘rganilganda, mulkdan samarali foydalanib, yangi ish o‘rinlari yaratayotgan subyektlar bilan birga, tasarrufiga olgan davlat mulkidan foydalanishda turli muammolar tufayli kutilgan natijaga erisha olmayotgan subyektlar ham borligi ma’lum bo‘ldi. Jumladan, Mingbuloq tumanidagi 10-umumta’lim maktabining foydalanilmayotgan binosini 450 million so‘m investitsiya kiritish va 27 ish o‘rni yaratish sharti bilan tasarrufiga olgan “Teks Debo Sabot” mas’uliyati cheklangan jamiyati binoni 350 million so‘m mablag‘ sarflab ta’mirlagan, uskunalarni o‘rnatishga tayyorlagan. Biroq, to‘qimachilik fabrikalaridan kalava ipni sotib olish shartnomasini tuzish, tabiiy gaz, elektr energiyasi ta’minotidagi muammolar tufayli kuz-qish mavsumida ishlab chiqarish faoliyati to‘xtab qolgan va ishchilarga o‘z hisobidan noma’lum muddatga ta’til berib yuborilgan. Shuningdek, korxona “Mikrokreditbank” Mingbuloq filialidan kredit olish masalasida ham amaliy ko‘makka muhtoj.
Yig‘ilishda bu kabi misollar viloyatdagi barcha tumanlarda ham mavjudligi ta’kidlanib, ushbu masala yuzasidan viloyat xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish hududiy boshqarmasi mutasaddilarining hisoboti tinglandi.
– Shu kunga qadar tadbirkorlar tomonidan 44 milliard so‘m investitsiya kiritildi va 952 ish o‘rni yaratildi, – deydi viloyat xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish hududiy boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Z.Ikromov. – Bu jarayon izchil davom etmoqda. Biroq, ayrim “nol” qiymatda berilgan obyektlarda xomashyo, elektr, gaz ta’minoti va boshqa masalalarda muammolar borligi mulkdorlar faoliyatiga salbiy ta’sir o‘tkazmay qolmayapti. Shu bois ularga amaliy yordam berish, muammolarini ijobiy hal qilish choralari ko‘rilmoqda. Xususiylashtirilgan korxonalarga biznes-reja tuzish, kredit olish, xodimlar malakasini oshirish kabi boshqa masalalarda ham amaliy yordam berilayotir.
Yig‘ilishda viloyat Kengashi deputatlari, partiya deputatlik guruhi a’zolari va boshqalar tomonidan o‘zlari saylangan hududlardagi maktabgacha ta’lim muassasalari, suzish havzasi, choyxona kabi ayrim obyektlarni xususiylashtirish, “nol" qiymatda berish borasidagi kamchilik va muammolar o‘rtaga tashlandi. Ushbu masala yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki viloyat bosh boshqarmasi, viloyat davlat soliq boshqarmasi mas’ul xodimlari davlat mulki xususiylashtirib berilgan yoki investitsiya kiritish, yangi ish o‘rinlari yaratish sharti bilan obyektlarni “nol” qiymatda qabul qilib olgan tadbirkorlarga kredit, soliq yo‘nalishlarida yaratilgan imkoniyat va imtiyozlar haqida atroflicha ma’lumot berdi.
Tadbirda viloyatdagi ichki yo‘llarning holati, ularni ta’mirlash bo‘yicha qabul qilingan dasturlar ijrosi ham muhokama qilindi.
– Yo‘llarni asfalt qilish uchun 39 milliard, ichki xo‘jalik yo‘llarini qattiq qoplamali shag‘al bilan tekislash uchun 17,5 milliard so‘m mablag‘ ajratilgan, – deydi “Namanganavtoyo‘l” hududiy yo‘llardan foydalanish boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari I.Ismoilov. – Ish dastur asosida olib borilmoqda. "Namanganavtoyo‘l”ning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash maqsadida 12 yangi texnika ajratildi, bitum ta’minotini yaxshilash choralari ko‘rilmoqda. Yil davomida bu ishlar davom ettirilib, tuman, shahar va qishloqlardagi 284 kilometr ichki ko‘chalar qattiq qoplamali yo‘llarga aylantiriladi.

На заседании депутатской группы Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана в Наманганском областном Кенгаше народных депутатов обсуждены вопросы эффективного использования объектов государственной собственности, приватизированных и реализованных по нулевой стоимости в 2014-2016 годах в соответствии с Законом Республики Узбекистан "О разгосударствлении и приватизации".
Подчеркивалось, что в разработанной Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах особое внимание уделяется повышению роли политических партий в углублении демократических реформ и модернизации страны, что способствует активизации и росту эффективности их деятельности.
– Стратегия действий определила конкретные цели и задачи по расширению масштаба нашей деятельности, достижению практических результатов на основе пересмотра текущих рабочих планов, – говорит председатель депутатской группы партии в областном Кенгаше народных депутатов М.Усмонов. – Нашей депутатской группой осуществляется конкретная работа по контролю за исполнением законов, указов и постановлений, касающихся интересов электората, программ социально-экономического развития регионов, инициированию вопросов на заседаниях постоянных комиссий и сессиях. Депутатская группа в порядке общественного контроля изучила состояние использования приватизированных и реализованных по нулевой стоимости объектов государственной собственности в 2014-2016 годах.
Изучение показало, что в 2014-2016 годах приватизировано 111 объектов на 22 миллиарда 420 миллионов сумов. С условием вложения инвестиций на 64 миллиарда 881 миллион сумов и создания свыше 3000 рабочих мест 67 объектов в соответствии с действующими постановлениями правительства переданы хозяйствующим субъектам по нулевой стоимости.
В ходе изучения данных объектов выяснилось, что наряду с субъектами, создающими новые рабочие места и эффективно использующими собственность, есть и такие, которые не достигают намеченных результатов из-за наличия различных проблем. Так, общество с ограниченной ответственностью “Текс Дебо Сабот”, получившее в свое распоряжение неиспользуемое здание общеобразовательной школы №10 Мингбулакского района с условием внесения 450 миллионов сумов инвестиций и создания 27 рабочих мест, отремонтировало здание на 350 миллионов сумов, подготовило оборудование для установки. Однако, из-за проблем, связанных с заключением договора на закупку пряжи у текстильных фабрик, подключением к сетям газо- и энергоснабжения, деятельность предприятия была приостановлена в осенне-зимний период и работники отправлены в отпуск за свой счет. Кроме того, предприятие нуждается в практической помощи в получении кредита в Мингбулакском филиале “Микрокредитбанка”.
В ходе заседания отмечалось наличие подобных примеров во всех районах области, были заслушаны отчеты ответственных лиц областного территориального управления по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции.
– По сей день предпринимателями направлены 44 миллиарда сумов инвестиций и созданы 952 рабочих места, – говорит заместитель начальника областного территориального управления по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции З.Икромов. – Этот процесс последовательно продолжается. Однако, в некоторых переданных по нулевой стоимости объектах имеются проблемы, связанные с обеспечением сырьем, электричеством, газом и иные проблемы, что оказывают негативное воздействие на деятельность собственников. Поэтому принимаются конкретные меры по оказанию им практической помощи, положительному решению проблем. Приватизированным предприятиям оказывается практическая помощь и в других вопросах, таких как составление бизнес-плана, получение кредита, повышение квалификации работников.
В ходе заседания депутаты областного Кенгаша, члены депутатской группы партии и другие обсудили проблемы и недостатки, имеющиеся в процессе приватизации и передачи по нулевой стоимости зданий дошкольных образовательных учреждений, бассейнов, чайхан, находящихся в их избирательных округах. По данному вопросу ответственные работники областных главного управления Центрального банка Республики Узбекистан и государственного налогового управления дали предпринимателям, приватизировавшим государственную собственность или принявшим объекты по нулевой стоимости с условием вложения инвестиций и создания новых рабочих мест, подробную информацию о кредитах, возможностях и льготах в налоговой сфере.
В ходе мероприятия обсуждены также состояние внутренних дорог области, реализация программ по их ремонту.
– На асфальтирование дорог выделены 39 миллиардов, на покрытие внутренних хозяйственных дорог щебнем – 17,5 миллиарда сумов, – говорит заместитель начальника главного управления по автомобильным дорогам Наманганской области И.Исмоилов. – В целях укрепления материально-технической базы нашему управлению выделено 12 единиц новой техники, принимаются меры по улучшению снабжения битумом. Работа в данном направлении продолжится на протяжении года, 284 километра внутренних дорог районов, города и сел превратятся в дороги с твердым покрытием.
Принято решение о внесении обсужденных на заседании вопросов в повестку дня очередной сессии областного Кенгаша народных депутатов.