Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида ёшларга оид давлат сиёсатини такомиллаштириш, ўрта махсус, касб-ҳунар ва олий таълим муассасалари битирувчиларини ишга жойлаштириш, тадбиркорликка жалб этиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати –Ўзбекистон Либерал-демократик партияси, Республика ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш маркази ва бошқа қатор ташкилотлар ҳамкорлигида ташкил этилган "Start up Invest" тадбирида ёшларнинг энг яхши лойиҳалари тақдимоти ўтказилди.
Ёшлар тадбиркорлигини ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, уларнинг эзгу ғоялари, мақсадларини ҳаётга жорий этишга доимий эътибор қаратилмоқда.
Шуҳрат Аъзамов Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент Ахборот технологиялари университетини тамомлаб, "manzil.uz" мобиль иловасини янада такомиллаштириш устида иш олиб бормоқда.
– Бу илова сафарга ёки саёҳатга чиқмоқчи бўлган одамлар учун ҳам, автотранспорт ҳайдовчилари учун ҳам ғоят қулайдир, – дейди Ш.Аъзамов. – Сайтга кирувчилар ўз йўналиши бўйича ҳамроҳ топиши, шу йўналишдаги транспорт воситасидаги бўш ўринлар ҳақида маълумотга эга бўлиши билан бирга йўл кирасининг арзонлигига ҳам эришиши мумкин. Ҳозиргача мингдан ортиқ ҳамюртимиз "manzil.uz" хизматидан фойдаланди. Келгусида мазкур мобиль иловани янада такомиллаштириш ниятидаман.
Тадбирда тақдим этилган лойиҳалар етакчи экспертлар, мутахассислар томонидан долзарблиги, инновационлиги, фойдалилиги нуқтаи назаридан атрофлича таҳлил этилиб, баҳоланди. Ёш тадбиркорларга замонавий бизнес оламидаги тенденциялар ҳақида атрофлича маълумот берилди.
* * *
Тошкент маданият коллежида битирувчиларга диплом топширишга бағишланган тадбирда ёшлар учун яратилган шароитлар, уларнинг таълим олиши, касб-ҳунар эгаллаши йўлидаги имкониятлар хусусида сўз юритилди.
Мазкур коллежни 351 битирувчи драма театри актёри, халқ чолғулари ижрочиси, фольклор-этнографик жамоалари раҳбари, анъанавий чолғулар ижрочиси, ахборот-ресурс маркази кутубхоначиси каби 11 йўналишда тамомлади. Уларнинг аксарияти жойлардаги маданият ва аҳоли дам олиш марказлари, "Баркамол авлод" марказлари, маданият ва санъат муассасалари, болалар мусиқа ва санъат мактаблари, ахборот-ресурс марказлари каби масканларга ишга жойлашади. Айни пайтда коллежда таҳсил олган бир гуруҳ ёшлар халқаро ва республика танловларида биринчи ўринларни эгаллаб, олий таълим муассасаларида ўқишни давом эттириш истагида.
– Мамлакатимизда ёшлар камолоти, таълим-тарбияси, меҳнат бандлигини таъминлашга катта эътибор қаратилмоқда, – дейди коллеж битирувчиси Аброр Абдуҳакимов. – Бундай эътиборга жавобан, масъулиятни ҳис этиш, билдирилаётган юксак ишончга муносиб бўлиш бизнинг бурчимиздир.

В выдвинутой главой нашего государства Шавкатом Мирзиёевым Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах особое внимание уделяется совершенствованию государственной молодежной политики, трудоустройству выпускников средних специальных, профессиональных и высших образовательных учреждений.
На мероприятии "Start up Invest", организованном совместно Движением предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партией Узбекистана, Республиканским центром поддержки молодежного предпринимательства и других организаций, состоялась презентация лучших проектов молодежи.
Уделяется постоянное внимание всесторонней поддержке молодежного предпринимательства, претворению в жизнь их благих идей, целей.
Шухрат Аъзамов окончил Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, и проводит работу над совершенствованием мобильного приложения "manzil.uz".
– Это приложение очень удобно для тех, кто едет в командировку, путешествие, а также для водителей транспорта, – говорит Ш.Аъзамов. – Пользователи сайта могут найти себе попутчиков по своему маршруту, получить сведения о свободных местах в транспортном средстве в этом направлении, и тем самым добиться экономии средств на проезд. До настоящего времени около одной тысячи наших соотечественников пользуются услугами "manzil.uz". В будущем я планирую совершенствовать это мобильное приложение.
На мероприятии презентованные проекты оценивались ведущими экспертами, специалистами с точки зрения актуальности, инновационности и полезности. Молодым предпринимателям были представлены подробные сведения о тенденциях в современном бизнесе.
* * *
В Ташкентском колледже культуры состоялась церемония вручения дипломов выпускникам. На нем говорилось о созданных для молодежи условиях, возможностях на пути обучения и овладения профессией.
Этот колледж закончили 351 выпускник по 11 направлениям: актер драматического театра, исполнение на народных музыкальных инструментах, руководитель фольклорно-этнографического коллектива, традиционное музыкальное исполнение, библиотекарь информационно-ресурсного центра и другие. Большая часть из них будет трудоустроена в центрах культуры и отдыха, центрах "Баркамол авлод", учреждениях культуры и искусства, детских школах музыки и искусства, информационно-ресурсных центрах. Вместе с тем группа выпускников колледжа заняла первые места на международных и республиканских конкурсах, и намерена продолжить обучение в высших образовательных учреждениях.
– В нашей стране уделяется большое внимание развитию молодежи, повышению уровня образования, обеспечению занятости, – говорит выпускник колледжа Аброр Абдухакимов. – В ответ на это нашим долгом является повышенное чувство ответственности, стремление быть достойными оказываемому доверию.