Ўзбекистон экспорт салоҳияти юксалмоқда
Мамлакатимизнинг барча ҳудудларида саноат корхоналарини ташкил этиш, уларни қўллаб-қувватлаш, маҳсулотларини экспортга йўналтириш ва қўшимча иш ўринлари яратиш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар иқтисодиётнинг барқарор суръатлар билан ўсишида муҳим аҳамият касб этмоқда.
Президентимиз томонидан тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга оид қабул қилинган фармон ва қарорлар кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари ўз фаолиятини янада кенгайтириши ва ишлаб чиқаришни самарали ташкил этиши йўлида кенг имкониятларни очиб бермоқда. Амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотлар натижасида мамлакатимизнинг экспорт салоҳияти изчил юксалиб бормоқда. “Made in Uzbekistan” ёрлиғи туширилган маҳсулотлар жаҳон бозорида кенг ўрин эгалламоқда. Хусусий тадбиркорлик субъектларининг маҳсулотларини экспорт қилишни қўллаб-қувватлаш, уларга ҳар томонлама кўмак бериш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бугун кичик бизнес корхоналари озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, кундалик эҳтиёж моллари, қурилиш материаллари, кийим-кечаклар каби кенг турдаги товарларни ишлаб чиқармоқда ва ташқи бозорларга экспорт қилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки ҳузуридаги Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармаси уларнинг товар ва хизматларини ташқи бозорга чиқаришда яқиндан кўмаклашмоқда.
Мазкур жамғарма жорий йилнинг биринчи чораги якуни бўйича 627 тадбиркорлик субъектига маҳсулот ва хизматларни экспорт қилишда ташкилий, ҳуқуқий ва молиявий хизматлар кўрсатди. Амалга оширилган ишлар натижасида умумий қиймати 642 миллион АҚШ долларига тенг экспорт шартномалари имзоланиб, улар доирасида 280 тадбиркор 270 миллион долларлик маҳсулотларини экспорт қилди. Жамғарма кўмагида амалга оширилган экспорт ҳажми ўтган йилга нисбатан 8 фоизга кўпайди.
Жорий йилнинг биринчи чорагида ушбу жамғарма томонидан элликдан ортиқ тадбиркорлик субъектларига Германия, Россия ва Қозоғистонда бўлиб ўтган халқаро кўргазма ва ярмаркаларда иштирок этишда ёрдам кўрсатилди. Бу тадбирларда 117,8 миллион долларлик экспорт келишувлари имзоланди. Улар доирасида қарийб 6 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинди. Жорий йилнинг январь ойида Берлинда бўлиб ўтган “Яшил ҳафта – 2017” халқаро кўргазмасида жамғарма юздан ортиқ тадбиркорнинг тижорат таклифлари билан иштирок этган ҳолда жами 16,8 миллион долларлик экспорт шартномаларини имзолашда кўмаклашди. Москвада февраль ойида ўтказилган “Продэкспо – 2017” озиқ-овқат маҳсулотлари халқаро кўргазмасида 75 миллион долларлик экспорт шартномалари имзоланди.
Қозоғистоннинг Остона шаҳрида 22-23 март кунлари ташкил этилган Ўзбекистон миллий саноат кўргазмасида Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармаси томонидан юздан ортиқ тадбиркор маҳсулотлари намойиши ўтказилди. Кўргазма якуни бўйича Қозоғистон бозорига тўқимачилик, мева-сабзавот, озиқ-овқат, мебель ва қурилиш материалларини етказиб бериш бўйича қиймати 24,4 миллион долларлик 18 экспорт келишуви имзоланди.
Германиянинг Дрезден шаҳрида жорий йилнинг 6 мартида жамғарманинг Германиядаги ваколатхонаси томонидан Саксония иқтисодиёт вазирлиги қошидаги Иқтисодиётни ривожлантириш агентлиги ҳамда Тюрингия ва Саксония Савдо-саноат палаталари ҳамкорлигида “Ўзбекистонда бизнес юритиш учун яратилган имкониятлар” мавзуида семинар ташкил этилди. Унда Германиянинг Ўзбекистон билан савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорлик ўрнатиш истагида бўлган қирқдан зиёд корхона вакиллари иштирок этди.
– Германиялик ишбилармонларнинг Ўзбекистон билан ўзаро манфаатли алоқаларни ўрнатишга бўлган қизиқиши тобора ортиб бормоқда, – деди Саксониянинг иқтисодиётга кўмаклашиш бошқармаси бошлиғи Петер Нотнагел. – Ўзбекистон кўплаб соҳаларда, айниқса, савдо ва иқтисодиётда улкан салоҳиятга эга мамлакат. Биз савдо, қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, техника ва технологиялар соҳасида узоқ муддатли алоқаларни ўрнатишга тайёрмиз. Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармасининг экспортолди молиялаштириш ва ишончли ҳамкор топиш бўйича хизматлари бизда катта қизиқиш уйғотди. Мазкур жамғарманинг Германиядаги ваколатхонаси билан Германия бозорига ҳўл мева ва қайта ишланган мева-сабзавот маҳсулотлари етказиш бўйича ҳамкорлик ўрнатиш истагидамиз.
Бугунги кунда жамғарма томонидан жорий йилнинг 19-21 апрель кунлари Санкт-Петербург шаҳрида ўтказиладиган “InterFood” халқаро озиқ-овқат маҳсулотлари кўргазмасида тадбиркорларимизнинг иштирокини таъминлаш ишлари олиб борилмоқда.
Мамлакатимиздаги ҳар бир ҳудуднинг ихтисослашувидан келиб чиққан ҳолда Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармаси таъсисчилигида 85 агрофирма ташкил этилган. Ўтган даврда мазкур агрофирмалар томонидан қарийб 130 миллион долларлик экспорт шартномалари имзоланди.
Ўзбекистонда экспортбоп маҳсулотларни ишлаб чиқариш кўламини кенгайтириш мақсадида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлашга қаратилган қатор йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда. Жамғарма томонидан 2017 йилда 374 миллион долларлик 776 лойиҳани амалга ошириш мақсадида тадбиркорларимизга бизнес-режа ва бошқа ҳужжатларни тайёрлаш ва банкка топширишда кўмаклашиш режалаштирилган. Январь-март ойларида 12 миллион 642 минг долларлик ва 35 миллиард 579 миллион сўмлик 63 лойиҳа молиялаштирилди.
Ўзбекистон ва Корея Республикаси ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни ривожлантириш мақсадида жамғарма томонидан жорий йил 3-8 март кунлари “Daejin Chemical” корхонаси вакилларининг Ўзбекистонга ташрифи ташкил қилинди. “Daejin Chemical” ва “Навоий” эркин иқтисодий зона дирекцияси ўртасида мазкур зонада косметика воситалари ишлаб чиқариш лойиҳасини амалга ошириш ҳамда бу маҳсулотларни МДҲ давлатлари бозорларига экспорт қилишни назарда тутувчи Англашув меморандуми имзоланди.
Биринчи Президентимизнинг 2016 йил 16 мартдаги «Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармаси фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига асосан жамғарма Россия, Корея Республикаси, Италия, Болгария, Швейцария, Германия ва Испанияда ўз ваколатхоналарини очган. Уларнинг асосий вазифаси маркетинг тадқиқотларини ўтказиш, харидорлар топиш, маҳаллий брендларнинг ушбу мамлакатларда рекламасини таъминлаш, кўргазма, ярмарка, тендер савдолари ва бошқа тадбирларда тадбиркорларнинг иштирокини ташкиллаштириш, Ўзбекистонга хорижий импортёрларнинг ташрифини ташкил этиш, хорижий мамлакатларнинг қонунчилигига мувофиқ талаб этиладиган сертификат ва лицензияларни олишда кўмаклашишдан иборатдир.
Бир сўз билан айтганда, жамғарма тадбиркорларни ташқи бозор хатарларидан ишончли ҳимоялаш, маҳсулот турларини таҳлил этиш, уларнинг ташқи бозордаги рақобатбардошлик даражасини аниқлаш ва ошириш, хориждан ишончли ҳамкорлар топиш ва бошқа хизматларни кўрсатишга камарбастадир.

Повышается экспортный потенциал Узбекистана
Осуществляемые реформы по организации и поддержке промышленных предприятий во всех регионах нашей страны, налаживанию экспорта выпускаемой ими продукции и созданию дополнительных рабочих мест играют важную роль в обеспечении устойчивых темпов роста экономики.
Принятые Президентом нашей страны указы и постановления по поддержке предпринимательства открывают широкие возможности для дальнейшего развития деятельности субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства. В результате осуществляемых экономических реформ последовательно повышается экспортный потенциал нашей страны, продукция под торговой маркой "Made in Uzbekistan" занимает все более прочные позиции на мировом рынке. Особое внимание уделяется поддержке экспорта продукции субъектов частного предпринимательства, оказанию им всесторонний помощи.
Сегодня действующие в нашей стране предприятия малого бизнеса производят и экспортируют широкий ассортимент продовольственной и сельскохозяйственной продукции, товаров ежедневного потребления, строительных материалов, одежды. Тесное содействие в продвижении их товаров и услуг на внешнем рынке оказывает Фонд поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства при Национальном банке внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан.
По итогам первого квартала текущего года фонд оказал организационные, правовые и финансовые услуги по экспорту продукции и услуг 627 субъектов предпринимательства. В результате заключены экспортные договоры общей стоимостью 642 миллиона долларов США, по которым 280 предпринимателей уже отправили на экспорт продукцию на 270 миллионов долларов. Общий объем экспорта, осуществленного при содействии фонда, по сравнению с прошлым годом вырос на 8 процентов.
В первом квартале текущего года фонд помог более 50 субъектам предпринимательства принять участие в международных выставках и ярмарках, организованных в Германии, России и Казахстане. В ходе этих мероприятий были подписаны экспортные соглашения на 117,8 миллиона долларов, в рамках которых была экспортирована продукция почти на 6 миллионов долларов. В прошедшей в январе этого года в Берлине международной выставке "Зеленая неделя - 2017" фонд участвовал с коммерческими предложениями от более чем ста предпринимателей и оказал содействие в заключении экспортных договоров на общую сумму 16,8 миллиона долларов. А на организованной в Москве в феврале этого года международной выставке продуктов питания "Продэкспо - 2017" были заключены экспортные договоры на 75 миллионов долларов.
На Национальной промышленной выставке Узбекистана, прошедшей в Астане (Казахстан) 22-23 марта, Фондом поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства была представлена продукция свыше ста предпринимателей. По итогам выставки были подписаны 18 экспортных соглашений по поставке на рынок Казахстана текстильной, плодоовощной, продовольственной, мебельной продукции и стройматериалов на 24,4 миллиона долларов.
6 марта этого года в Дрездене (Германия) представительством фонда в Германии в сотрудничестве с Агентством по развитию экономики при Министерстве экономики Саксонии и торгово-промышленными палатами земель Тюрингия и Саксония был организован семинар "Возможности, созданные в Узбекистане для ведения бизнеса". В нем приняли участие представители более сорока предприятий Германии, желающих установить с Узбекистаном торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество.
- Деловые круги Германии проявляют все больший интерес к установлению взаимовыгодных связей с Узбекистаном, - отметил руководитель Департамента содействия экономике Саксонии Петер Нотнагел. - Узбекистан - страна, обладающая большим потенциалом, в частности, в области торговли и экономики. Мы готовы установить долгосрочные связи в сферах торговли, сельского хозяйства, текстильной промышленности, техники и технологий. Нас заинтересовали услуги, предоставляемые Фондом поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства по предэкспортному финансированию и поиску надежных партнеров. Намерены установить сотрудничество с местным представительством данного фонда, чтобы поставлять на рынок Германии свежую и переработанную плодоовощную продукцию из Узбекистана.
На сегодняшний день фондом ведется работа по обеспечению участия предпринимателей нашей страны в международной выставке продуктов питания "InterFood", которая пройдет 19-21 апреля этого года в Санкт-Петербурге.
С учетом специализации каждого региона нашей страны при учредительстве Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства организованы 85 агрофирм. За прошедшее время данными агрофирмами были заключены экспортные договоры почти на 130 миллионов долларов.
В целях расширения масштабов производства в Узбекистане экспортоориентированной продукции реализуется ряд крупных проектов, направленных на глубокую переработку сельскохозяйственной продукции. В 2017 году в целях реализации 776 проектов общей стоимостью 374 миллиона долларов фондом будет оказана помощь предпринимателям в подготовке бизнес-планов и других документов. В январе-марте были профинансированы 63 проекта на сумму 12 миллионов 642 тысячи долларов и 35 миллиардов 579 миллионов сумов.
В целях дальнейшего развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Республикой Корея 3-8 марта этого года фондом был организован визит представителей предприятия "Daejin Chemical" в нашу страну. Между предприятием и дирекцией свободной экономической зоны "Навои" был подписан Меморандум о взаимопонимании, предусматривающий реализацию в этой зоне проекта по производству косметических средств, а также экспорт данной продукции в страны СНГ.
В соответствии с постановлением Первого Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства" от 16 марта 2016 года фонд открыл свои представительства в России, Южной Корее, Италии, Болгарии, Швейцарии, Германии и Испании. Их основная задача - проведение маркетинговых исследований, поиск покупателей, реклама отечественной продукции, организация участия предпринимателей нашей страны в ярмарках, тендерных торгах и других мероприятиях, организация визита в Узбекистан зарубежных импортеров, содействие в получении сертификатов и лицензий в соответствии с законодательством иностранных государств.
Словом, фонд всегда готов предоставить помощь в надежной защите предпринимателей от рисков, анализе ассортимента продукции, определении и повышении уровня их конкурентоспособности на внешнем рынке, поиске надежных зарубежных партнеров.