Ёш авлодга интернет тармоғида қулай, хавфсиз муҳит яратиш, маърифий ресурслардан ягона нуқтадан фойдаланишни ташкил қилиш мақсадида «Ўзбектелеком» акциядорлик компанияси томонидан «ZiyoNET» тариф режаси жорий қилинди. Халқаро тажриба асосида татбиқ этилаётган ушбу тизим хавфсиз интернет ресурсларидан оммавий фойдаланиш имконини беради.
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан «Ўзбектелеком» акциядорлик компанияси, Ахборот хавфсизлигини таъминлаш маркази ҳамда «UZINFOCOM» маркази билан ҳамкорликда ташкил этилган матбуот анжуманида мамлакатимизда хавфсиз интернет майдонини ташкил этиш, ёшларни ахборот хуружларидан ҳимоя қилиш юзасидан амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўз юритилди.
Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири ўринбосари У.Аъламов, «Ўзбектелеком» АК бош директори Ш.Қодиров ва бошқалар замонавий интернет технологиялари фойдали жиҳатлари билан бирга ёт ғояларни тарғиб қилиш, зўравонлик, эктремизм сингари салбий таъсирларни оммалаштириш воситаси сифатида ёш авлод тарбиясига жиддий таҳдид солаётганини таъкидлади. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифалар бу йўналишдаги ишларни янги босқичга кўтаришда дастуриламал бўлмоқда.
Янги тариф режасига "ZiyoNET" таълим тармоғига уланиш учун ташкил этилган "ZiyoNET" тариф режаси асос қилиб олинган. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2005 йил 28 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикасининг жамоат таълим ахборот тармоғини ташкил этиш тўғрисида”ги қарорига биноан ишлаб чиқилган "ZiyoNET" таълим тармоғидан мамлакатимиздаги таълим муассасалари, ахборот-кутубхона, илмий, маданий-маърифий марказлар фойдаланиб келмоқда.
Мазкур порталга уланиш учун «ZiyoNET» имтиёзли тариф режаси фақат юридик шахсларга нисбатан татбиқ этилган бўлса, эндиликда жисмоний шахсларга ҳам шундай қулайлик яратилди.
Тариф режаси доирасида фойдаланувчи «ZiyoNET» тармоғидаги ягона ахборот ресурслари рўйхатига киритилган сайтлардан фойдаланиш имкониятига эга бўлади. Айни пайтда ягона ахборот ресурслари реестрига таълим, маданият, спорт, бизнес, тиббиёт йўналишларида 3 мингдан зиёд миллий ва халқаро сайтлар киритилган. Энг кичик ёшли фойдаланувчилар учун ҳам махсус сайтлар рўйхати мавжуд. Ушбу рўйхат мунтазам таҳлил қилиниб, фойдаланувчиларнинг таклифига кўра, бойитиб борилади.
Тариф режасини ишлаб чиқишда унинг нафақат ёшлар учун фойдали, балки кўрсатиладиган хизматларнинг қулай нархда бўлишига алоҳида эътибор қаратилган. Хусусан, тарифда ягона ахборот ресурслари рўйхатига киритилган халқаро ва миллий доменда фаолият кўрсатаётган сайтлардан фойдаланиш мумкин бўлади. Бунда интернет трафиги чегараланмайди.
Ахборот хавфсизлигини таъминлаш маркази мутахассислари томонидан интернет тармоғининг ёш авлод тарбиясига салбий жиҳатлари доимий ўрганиб борилмоқда. Ота-оналарга вояга етмаган фарзандларининг ёшидан келиб чиқиб интернет тармоғида уларни ҳимоя қилиш, юзага келиши мумкин бўлган таҳдид ва хавфларнинг олдини олиш бўйича тавсиялар бериб борилмоқда.

В целях создания единого безопасного для молодого поколения интернет-пространства и обеспечения его доступа к просветительским ресурсам акционерной компанией “Узбектелеком” внедрены тарифные планы “ZiyoNET”.
О проводимой работе по созданию безопасного и полезного контента для молодежи в сети интернет говорилось на пресс-конференции, организованной Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан совместно с акционерной компанией “Узбектелеком”, Центром обеспечения информационной безопасности и Центром “UZINFOCOM”.
Заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан У.Аъламов, генеральный директор АК “Узбектелеком” Ш.Кодиров и другие отметили, что, несмотря на огромную пользу интернет-технологий, все чаще в интернет-среде молодежь подвергается различным опасностям, влиянию чуждой идеологии, направленной на пропаганду насилия, экстремизма и других деструктивных идей. Выведению работы по ограждению молодежи от подобных негативных явлений на качественно новый уровень служат задачи, определенные в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Тарифные планы “ZiyoNET” основаны на опыте внедрения одноименной образовательной сети. В соответствии с постановлением Первого Президента Республики Узбекистан “О создании общественной образовательной информационной сети Республики Узбекистан” от 28 сентября 2005 года сетью “ZiyoNET” пользуются образовательные учреждения, информационно-библиотечные, научные и культурно-просветительские центры нашей страны.
Ранее льготный тариф для подключения к данной сети действовал только в отношении юридических лиц, теперь он будет доступен и для физических лиц.
В рамках тарифного плана пользователи смогут посещать сайты, включенные в Единый реестр информационных ресурсов. На данный момент реестр включает в себя более трех тысяч отечественных и международных ресурсов по таким направлениям, как образование, культура, спорт, бизнес, медицина. Действует отдельная категория “Для самых маленьких”. Данный список постоянно обновляется на основе предложений пользователей.
При внедрении тарифных планов, помимо полезности для молодежи, было уделено внимание их ценовой доступности. В частности, при доступе к сайтам национального и международного сегмента, включенным в реестр, трафик внутри сети “ZiyoNET” в зоне TAS-IX не ограничен.
Специалистами Центра обеспечения информационной безопасности ведется регулярный мониторинг факторов, негативно влияющих на молодежь в интернет-среде. Для родителей готовятся рекомендации по родительскому контролю за детьми при пользовании интернетом, предотвращению потенциальных угроз и опасностей.