«Ўзэкспомарказ»да озиқ-овқат саноати ва қишлоқ хўжалиги соҳасига ихтисослашган «WorldFood Uzbekistan – 2017» ва «AgroWorld Uzbekistan – 2017» халқаро кўргазмалари очилди.
Кўргазмалар Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги, Ташқи иқтисодий алоқалар, инвестициялар ва савдо вазирликлари, Савдо-саноат палатаси, Фермерлар кенгаши, «Ўзбекозиқовқатзахира» уюшмаси, «Ўзбекозиқовқатхолдинг» холдинг компанияси, «ITE Uzbekistan» халқаро кўргазма компанияcи ҳамкорлигида ташкил этилди.
Тадбирларнинг очилишида Ўзбекистон Республикаси қишлоқ ва сув хўжалиги вазирининг ўринбосари Ш.Тешаев ва бошқалар мамлакатимиз агросаноати улкан салоҳиятга эга эканини таъкидлади. Фермер ва тадбиркорлар фаолиятини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилаётгани, соҳага замонавий технологияларнинг татбиқ этилаётгани қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг экспорт ҳажмини ошириш имкониятини кенгайтирмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 5 октябрдаги «Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармони мамлакатимизда барча соҳалар қатори қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат саноатида ҳам қулай ишбилармонлик ва инвестициявий муҳитни янада яхшилаш, тадбиркорларнинг эркин фаолият кўрсатишини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантиришга хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон ўрик, олхўри, узум, ёнғоқ, карам ва бошқа кўплаб мева-сабзавот маҳсулотларини экспорт қилиш бўйича дунёдаги ўнта етакчи давлат қаторида туради. Қишлоқ хўжалиги соҳасида олиб борилаётган изчил ишлар самарасида 180 турдан зиёд мева-сабзавот ва уларни қайта ишлаш асосида тайёрланган маҳсулотлар дунё бозорларига экспорт қилинаётир. 2016 йили пойтахтимизда ўтказилган Халқаро мева-сабзавот ярмаркасида бу борада кўплаб истиқболли шартномалар имзоланган.
Кўргазмаларда Австрия, АҚШ, Бельгия, Беларусь, Болгария, Буюк Британия, Германия, Дания, Жанубий Корея, Индонезия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Нидерландия, Норвегия, Польша, Россия, Словакия, Туркия, Франция, Хитой, Швейцария, Швеция, Қозоғистон, Ҳиндистон каби 30 дан ортиқ мамлакатдан 232 компания, шунингдек, қатор давлатларнинг қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат саноати соҳасига масъул вазирлик ва идоралари раҳбар ва вакиллари иштирок этмоқда.
Латвия қишлоқ хўжалиги вазири Янис Дуклавс Ўзбекистон билан Латвия ўртасидаги ҳамкорлик барча йўналишлар қатори қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳам изчил ривожланаётганини алоҳида таъкидлади.
«WorldFood Uzbekistan» ва «AgroWorld Uzbekistan» кўргазмалари озиқ-овқат саноати ва қишлоқ хўжалиги соҳасининг барча замонавий йўналишларини ўзида мужассам этган. Унда озиқ-овқат маҳсулотлари, ичимликлар, ингредиентлар, қишлоқ хўжалиги техникаси, ускуналар ва технологиялар, паррандачилик, чорвачилик, ветеринарияга оид кўплаб бўлимлар ишлаб турибди.
– Ўзбекистон билан бир неча йилдан буён самарали ҳамкорлик қилиб келмоқдамиз, – дейди Италиянинг «Pietribiasi» компанияси вакили Симоне Пиетрибиаси. – Мамлакатингиздаги юксак иқтисодий имкониятлар ўзаро алоқаларимизнинг изчил равнақ топишида муҳим омил бўлмоқда. Компаниямиз сутни қайта ишлаш ускуналари, техника ва технологияларини ишлаб чиқаришга ихтисослашган. Уларни Ўзбекистонга ҳам экспорт қилмоқдамиз. Кўргазмалар Ўзбекистоннинг турли ҳудудларидан, шунингдек, кўплаб мамлакатлардан келган ишбилармонлар билан ўзаро манфаатли шартномалар тузиш юзасидан самарали музокаралар олиб бориш имконини бермоқда.
Ўзбекистон озиқ-овқат саноати ва қишлоқ хўжалиги соҳаси вакилларининг маҳсулотлари экспозицияларда кенг ўрин эгаллаган. Салқин ичимликлар, озиқ-овқат маҳсулотлари ва уларнинг қўшимчаларини ишлаб чиқарадиган «Choco Soft», «Ardent Food», «Glory Food», «Chococream», «Feendo Ideal», «Mehnat Group» корхоналари шулар жумласидандир. Улар вафли, печенье, шоколад, конфет каби кенг турдаги қандолат маҳсулотларини, ёғ-мой маҳсулотларини намойиш этмоқда. Навоий машинасозлик заводи, «United Food Machinery», «Viniks», «OSC» каби корхоналар стендларида озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқариш ҳамда сақлаш ускуналари тақдим қилинган. «Sahovat Broiler», «Toshkent Parranda», «Sharq Bahodiri», «Cho'ponota Parranda» каби корхоналар парранда гўшти ва тухум маҳсулотлари билан иштирок этмоқда.
– 2003 йилда ташкил этилган корхонамиз илғор технологиялар асосида қандолат маҳсулотлари ишлаб чиқаришга ихтисослашган, – дейди «Class Food Servis» масъулияти чекланган жамияти бош директори Файзулла Раҳматуллаев (Тошкент вилояти). – Корхонамиз томонидан тайёрланаётган ўттиздан ортиқ турдаги лаззатли ширинликлар мамлакатимиздаги барча хонадонларга кириб бораётганидан хурсандмиз. Улар МДҲ давлатларига ҳам экспорт қилинмоқда. Муассасамизда меҳнат қилаётган юзга яқин ишчининг саксон фоизини касб-ҳунар коллежларини битирган ёшлар ташкил қилади. Дунёнинг турли давлатларида, шунингдек, мамлакатимизда ўтказиладиган соҳага оид халқаро кўргазмаларда фаол иштирок этиб, ҳамкорларимиз сафини кенгайтирмоқдамиз. Ўзбекистонда бизнес учун яратилган кенг имконият ва имтиёзлардан унумли фойдаланиб, маҳсулотлар турини кўпайтириш, қўшимча иш ўринлари яратиш ва шу орқали халқимиз фаровонлигини янада юксалтиришга ҳисса қўшиш ниятидамиз.
Халқаро кўргазмаларда Қозоғистоннинг «Фаворит Техно» компанияси қадоқлаш, нон ва қандолат маҳсулотлари ишлаб чиқариш технологиялари, Россиянинг «Невский Кондитер», «Сигма Холдинг» компаниялари ёғ-мой ва қандолат маҳсулотлари, Нидерландиянинг «Dutch Poultry Technology» ҳамда Литванинг «Kauno Grudai» компаниялари паррандачилик маҳсулотлари ва паррандачиликда қўлланиладиган ускуналарни ишлаб чиқариш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш, Туркиянинг «Alpler Ziraat Aletleri» компанияси тупроқни қайта ишлаш техникаларини намойиш этмоқда. Шри-Ланка Чой кенгаши экспозицияси ҳам кўргазма иштирокчиларининг эътиборини тортмоқда.
– Компаниямиз чорва моллари ва паррандалар учун мўлжалланган турли хилдаги премикслар ишлаб чиқариш билан шуғулланади, – дейди «Агробалт Трейд» компаниялар гуруҳининг паррандачилик бўйича мутахассиси Александр Шевцов (Россия). – Мазкур халқаро кўргазмаларда биринчи марта иштирок этишимизга қарамай, мамлакатингизда маҳсулотларимизнинг кўплаб харидорлари мавжудлигидан, улар билан савдо алоқаларимиз изчил ривожланаётганидан хурсандмиз. Ўзбекистонда бизнес юритиш учун катта имкониятлар яратилган. Кўргазмалар доирасида мамлакатингиз фирма ва компаниялари билан тўғридан-тўғри ҳамкорлик ўрнатишни мақсад қилганмиз.
Кўргазма доирасида Ўзбекистон Республикаси Фермерлари кенгаши кўмагида Фермерлар куни ўтказилади. Унда иштирокчилар фермерлар билан очиқ мулоқот қилиш, тажриба алмашиш, фермерликни ривожлантиришга оид лойиҳалар, соҳага доир янги техника ва технологиялар билан танишиш имконига эга бўлади.
Ушбу кўргазмалар мамлакатимиз қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари хизматларини халқаро бозорларга таклиф этиш, хорижий давлатлар ишбилармонлари билан савдо алоқаларини ривожлантириш, маҳсулот ва хизматларни экспорт қилиш бўйича келишувларга эришиш, инвестициялар жалб этиш, истиқболли лойиҳалар ишлаб чиқиш ва амалга оширишга хизмат қилади.

Удобная площадка для взаимовыгодных соглашений, укрепления партнерства
В Узэкспоцентре начали работу международные пищевая и сельскохозяйственная выставки “WorldFood Uzbekistan – 2017” и “AgroWorld Uzbekistan – 2017”.
Выставки организованы совместно министерствами сельского и водного хозяйства, внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палатой, Советом фермеров, ассоциацией “Узбекозиковкатзахира”, холдинговой компанией “Узбекозиковкатхолдинг”, международной выставочной компанией “ITE Uzbekistan”.
На открытии мероприятий заместитель министра сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан Ш.Тешаев и другие отметили, что аграрная промышленность нашей страны обладает огромным потенциалом. Уделяемое особое внимание развитию фермерства и предпринимательства, внедрению современных технологий в отрасль расширяет возможности экспорта сельскохозяйственной продукции.
Указ Президента нашей страны «О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата» от 5 октября 2016 года способствует созданию благоприятных деловой среды и инвестиционного климата во всех отраслях, в том числе в сельском хозяйстве и пищевой промышленности, поддержке и стимулированию деятельности предпринимателей.
Узбекистан входит в первую десятку стран по экспорту абрикосов, слив, винограда, орехов, капусты и другой плодоовощной продукции. На внешний рынок экспортируется более 180 видов фруктов, овощей и продукции на основе их переработки. В 2016 году на прошедшей в столице Международной плодоовощной ярмарке было заключено множество экспортных договоров.
В открывшихся выставках принимают участие 232 компании из более чем 30 стран, таких, как Австрия, Бельгия, Беларусь, Болгария, Великобритания, Германия, Дания, Индия, Индонезия, Испания, Италия, Казахстан, Китай, Латвия, Литва, Нидерланды, Норвегия, Польша, Россия, Словакия, США, Турция, Франция, Швейцария, Швеция, Южная Корея, а также руководители и представители министерств и ведомств ряда стран, ответственных за сельское хозяйство и пищевую промышленность.
Министр сельского хозяйства Латвии Янис Дуклавс особо отметил, что сотрудничество между Узбекистаном и Латвией последовательно развивается и в аграрном направлении.
- Мы реализуем с Узбекистаном совместные проекты по сертификации, образованию в области сельского хозяйства, животноводству и другим вопросам, - говорит Я.Дуклавс. - Выставки “WorldFood Uzbekistan” и “AgroWorld Uzbekistan” как для предпринимателей Узбекистана, так и заказчиков из Латвии являются удобной возможностью заключить взаимовыгодные соглашения, расширить партнерские связи. Плодоовощная продукция Узбекистана очень востребована на рынке Латвии. Особенно хотелось бы расширения поставок выращиваемых в вашей стране лимонов.
Выставки “WorldFood Uzbekistan” и “AgroWorld Uzbekistan” вобрали все современные направления пищевой промышленности и сельскохозяйственной сферы. Действуют разделы пищевой продукции, напитков, ингредиентов, оборудования для птицеводства, животноводства, ветеринарии, сельхозтехники и технологий.
7 (5).jpg
- Вот уже несколько лет мы плодотворно сотрудничаем с Узбекистаном, - говорит представитель итальянской компании «Pietribiasi» Симоне Пиетрибиаси. - Высокий экономический потенциал вашей страны способствует последовательному развитию партнерства. Наша компания занимается производством оборудования для переработки молока, которое экспортируется и в Узбекистан. Выставки помогают нам провести эффективные переговоры с перспективой заключения взаимовыгодных контрактов с деловыми людьми из различных регионов Узбекистана и других стран.
В экспозиции широко представлена продукция предприятий пищевой промышленности и сельскохозяйственной сферы Узбекистана. Среди них – предприятия “Choco Soft”, “Ardent food”, “Glory Food”, “Chococream”, “Feendo Ideal”, “Mehnat Group” по производству прохладительных напитков, пищевой продукции. Они демонстрируют широкий ассортимент кондитерских изделий – вафли, печенье, шоколад, конфеты, а также масложировую продукцию. На стендах Навоийского машиностроительного завода, предприятий “United Food Machinery”, “Viniks”, “OSC” представлено оборудование для производства и хранения продовольственных товаров. Такие предприятия, как “Sahovat Broiler”, “Toshkent Parranda”, “Sharq Bahodiri”, “Cho'ponota Parranda”, предлагают птицеводческую продукцию.
- На нашем предприятии, действующем с 2003 года, с применением современных технологий производятся кондитерские изделия, - говорит генеральный директор общества с ограниченной ответственностью «Class Food Servis» Файзулла Рахматуллаев (Ташкентская область). - Мы рады, что наша продукция, ассортимент которой насчитывает более 30 видов, пользуется все большим спросом среди потребителей. Еще мы экспортируем ее в страны СНГ. У нас трудятся около 100 работников, 80 процентов из них — выпускники профессиональных колледжей. Мы активно участвуем в международных выставках, расширяем число партнеров. Эффективно пользуясь созданными в стране широкими возможностями и льготами для бизнеса, хотим расширить ассортимент продукции, создать новые рабочие места и внести свой вклад в дальнейшее повышение благополучия народа.
На международных выставках компания «Фаворит Техно» из Казахстана демонстрирует технологии упаковки, производства хлебной и кондитерской продукции, российские компании «Невский Кондитер», «Сигма Холдинг» - масложировую и кондитерскую продукцию, голландская «Dutch Poultry Technology» и латвийская «Kauno Grudai» - птицеводческую продукцию и оборудование для птицеводства, переработки сельхозпродукции, турецкая компания «Alpler Ziraat Aletleri» - технику для обработки почвы.
- Наша компания занимается производством премиксов для скота и птицы, - говорит специалист по птицеводству группы компаний «Агробалт Трейд» Александр Шевцов (Россия). - Несмотря на то, что мы впервые участвуем в этой международной выставке, наша продукция вызвала большой интерес в вашей стране, чему мы очень рады. В Узбекистане созданы большие возможности для ведения бизнеса. Планируем установить прямые деловые отношения с фирмами и компаниями вашей страны.
В рамках выставки при содействии Совета фермеров Узбекистана пройдет День фермеров. Участники получат возможность побеседовать с фермерами, обменяться опытом, ознакомиться с проектами по развитию фермерства, новой техникой и технологиями в отрасли.
Начавшиеся выставки будут способствовать продвижению отечественной сельскохозяйственной продукции на мировом рынке, развитию торговых связей между нашими производителями и зарубежными деловыми людьми, заключению соглашений об экспорте продукции и услуг, привлечению инвестиций, разработке и реализации перспективных проектов.