2017 йил 16 мартда “Ўзстандарт” агентлиги Бош директори “Турк стандартлари институти” Бош котиби ўринбосарини қабул қилди.
Томонлар “Ўзстандарт” агентлиги ва “Турк стандартлар институти” ўртасида 2003 йил 4 мартда имзоланган Ҳамкорлик келишувига асосан муносабатларни мустаҳкамлашни муҳокама қилишди.
Жорий йилнинг август ойида стандартлаштириш, метрология ва мувофиқликни баҳолаш соҳасида Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ҳамкорликнинг 25 йиллиги нишонланади.
Шу билан бирга, томонлар “O’zbek Turk Test Markazi” қўшма корхонаси фаолиятини янада ривожлантириш тўғрисида фикр алмашдилар.
“O’zbek Turk Test Markazi” қўшма корхонаси 2003 йил тўқимачилик маҳсулотларини мувофиқлигини баҳолаш мақсадида ташкил этилган.
Бугунги кунга келиб, “O’zbek Turk Test Markazi” қўшма корхонаси мувофиқликни баҳолаш соҳасида электр техникаси, чарм ва пойабзал, машинасозлик маҳсулотлари ва менежмент тизимини сертификатлаш йўналиши бўйича хизмат кўрсатиш кўламини кенгайтирди.
“O’zbek Turk Test Markazi” қўшма корхонаси сертификатлаштириш идораси ва синов лабораторияси Узбекистон Республикасининг Миллий аккредитациялаш идораси томонидан тўқимачилик, чарм ва пойабзал, электр ва машинасозлик маҳсулотларини синови ва сертификатлаштириш ҳамда сифат менежмент тизимини сертификатлаштириш ишларини амалга ошириш бўйича аккредитланган.
Шунингдек, тўқимачилик маҳсулотлари синов лабораторияси ва сифат менежмент тизимини сертификатлаштириш идораси халқаро Туркия аккредитлаш агентлиги (ТУРК АК) (аккредитация гувоҳномаси № АВ-1054-Т и № АВ-0115-YS) томонидан аккредитланган.
2016 йилда сифат менежмент тизимини сертификатлаштириш идораси томонидан Республикадаги 28 та корхона ISO 9001 стандарти талабларига мувофиқ сертификатланди, синов лабораторияси томонидан 37 та синов баённомаси расмийлайтирилди.
“O’zbek Turk Test Markazi” қўшма корхонасини ривожлантириш мақсадида, электр маҳсулотларини синаш лабораториясини аккредитация доирасини электр маҳсулотларнинг энергия самарадорлик кўрсаткичини аниқлашга кенгайтириш учун керакли жиҳозларни сотиб олиш масалаларини келишиб олдилар.

16 марта 2017 года в Генеральный директор Узбекского агентства стандартизации, метрологии и сертификации принял Заместителя Генерального Секретаря Турецкого Института Стандартов.
Стороны обсудили перспективы укрепления отношений между Узбекским агентством стандартизации, метрологии и сертификации и Турецким институтом стандартов, осуществляемых в рамках Соглашения о сотрудничестве между Узбекским агентством стандартизации, метрологии и сертификации и Турецким институтом стандартов от 4 марта 2003 г., с точки зрения конструктивного и взаимовыгодного сотрудничества.
В августе т.г. будет отмечено 25-летие сотрудничества между Республикой Узбекистан и Турцией в сфере стандартизации, метрологии и оценки соответствия.
Наряду с эти состоялся обмен мнениями по вопросу развития потенциала Совместного предприятия «Узбек-Турк Тест Маркази» http://www.uzttm.uz.
СП «Узбек-Турк Тест Маркази» было образовано в 2003 года, с целью осуществления деятельности по оценке соответствия текстильной продукции.
На сегодняшний день СП «Узбек-Турк Тест Маркази» расширил спектр оказываемых услуг по оценке соответствия электротехнической, кожевенно-обувную продукции, продукции машиностроения и сертификацию систем менеджмента.
Органы по сертификации и испытательные лаборатории СП «Узбек-Турк Тест Маркази» аккредитованы в Национальной системы аккредитации Республики Узбекистан на осуществление работ по сертификации и испытанию текстильной, кожевенно-обувной и электротехнической продукции, продукции машиностроения, а также сертификацию систем менеджмента.
Одновременно, испытательная лаборатория текстильной продукции и орган по сертификации систем менеджмента имеют аккредитацию Турецкого агентства по аккредитации (TURKAK).
В 2016 году органом по сертификации систем менеджмента сертифицировано 28 предприятий республики, на соответсвие требованиям стандарта ISO 9001, а испытательной лабораторий выдано 37 протокола испытаний международного образца.
В целях развития потенциала СП «Узбек-Турк Тест Маркази», стороны договорились проработать вопрос приобретения испытательного оборудования по определению показателей энергоэффективности электротехнической продукции и расширении области аккредитации лаборатории по испытаниям электротехнической продукции.