Замонавий технологиялар жараёнларни ва ускуналар ҳолати мониторингини кўп параметрлари доимий мониторинги талаб қилади. Энг муҳим параметрлардан бири механик ҳаракат, энг асосийлари бу объект жойлашуви (тебраниши) даврий ҳаракат, айниқса, тест параметрларини белгилайди. Бу параметрлар виброкўчиш (тебраниш амплитудаси) ва тебраниш тезлигига (тебраниш частотаси) эга.
Бундай назорат турли соҳаларда зарурдир:
•  машинасозликда (станокларни тебраниши ва ишга тушириш буюмлари), ярим ўтказгичли электроникада (ўсаётган кристалларни тебранишини назорат қилиш тизимлари);
•  микроэлектроникада (фотолитография тебраниши ускунаси);
•  автомобил саноатида (автомобилларни айрим узелларини тебранишини назорати ва бутун автомобилларни назорати);
•  темир йўл транспортида (поездларни яқинлашув датчиги) энергетикада (газли турбиналарни тебранишини назорат қилиш);
•  авиасозликда (турбиналарни уришини назорат қилиш) ишлатилади.
Илғор вибросенсорларни барча турларини метрологик таъминлаш бўйича ҳамда барча турдаги тебраниш параметрларини ўлчаш тизимларини назорат қилиш мақсадида "Ўзстандарт" агентлиги "Метрологик хизматлар кўрсатиш маркази" Давлат корхонаси томонидан, замонавий калибрловчи виброускуна сотиб олинди. Ушбу янги авлод тизими аккумулятордан палевой шароитда вибатсия датчигини калиберлайди, шунингдек кенг частота ва амплитуда тизимлари орқали тармоқдан лабораторияда калибрлаш учун мўлжалланган. Шуни натижасида, тебранишни жадаллаштириш мақсадида, тебраниш параметрларини, вибротезликни, ва ҳоказоларни метрологик назоратдан ўтказиш бошланди. Бугунги кунга қадар Республикада замонавий виброускуналарни метрологик назоратдан ўтказиш йўлга қўйимаган эди. Аввалроқ, бундай ускуналарга эга бўлган ташкилотлар виброускуналарни калибрлаш ва қиёслаш учун хорижий ташкилотларга мурожаат қилишга мажбур бўлганлар. Бу эса ўз навбатида катта валютали маблағни талаб қиларди ва кўп вақт оларди.

Современная метрология параметров вибракантроля
Современные технологии требуют непрерывного контроля за многими параметрами технологического процесса и контроля состояния оборудования. Одними из важнейших являются параметры механического движения, в частности параметры периодических перемещений исследуемого объекта в пространстве (вибрации). Этими параметрами являются виброперемещение (амплитуда вибрации) и виброскорость (частота вибрации).
Подобный контроль необходим в самых разных областях промышленности:
- в полупроводниковой электронике (контроль вибрации установок для выращивания кристаллов);
- в микроэлектронике (вибрация установок фотолитографии), в машиностроении (вибрация станков и биение деталей);
- в автомобильной промышленности (контроль вибрации отдельных узлов автомобилей и всего автомобиля в целом);
- на железнодорожном транспорте (датчики приближения поезда), в энергетике (контроль вибрации лопаток газовых турбин);
- в авиастроении (контроль биений турбин).
В целях метрологического обеспечения современных датчиков и измерительных систем параметров вибрации всех типов в ГП «Центр по оказанию Метрологических» Агентство «Узстандарт», приобретен современный калибровочный вибростенд. Данная система нового поколения предназначена для проведения калибровки датчиков вибрации в полевых условиях от аккумулятора, а также в лаборатории от сети в широком частотном и амплитудном диапазонах. В результате чего освоено проведение метрологического контроля всех датчиков параметров вибрации, виброскорости, виброускорение и т.д. До этого момента, в Республике не проводились работы по метрологическому контролю современных средств измерений и систем параметров вибрации, используемых в промышленности, где мониторинг и контроль аппаратуры вибрации является стратегически важным аспектом. Ранее организации имеющие такого рода системы контроля вибрации, были вынуждены обращаться для поверки и калибровки вибродатчиков и систем вибрации в зарубежные организации. Что в свою очередь требовало больших валютных средств и временных затрат.