2017 йил 22 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ижроия қўмитаси Раиси – Ижрочи котибининг биринчи ўринбосари Виктор Гуминский билан учрашди.
Суҳбат давомида жорий йилнинг апрель ойида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган МДҲ Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг навбатдаги мажлисига тайёргарлик кўришнинг амалий масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда Ҳамдўстлик доирасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш, Ўзбекистонда МДҲ тармоқ органларининг бошқа тадбирларини ўтказиш жадвали борасида ҳам фикр алмашилди.
Шу куннинг ўзида МДҲ Ижроқўми делегациясининг Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги, бошқа вазирлик ва идоралар вакиллари билан учрашуви бўлиб ўтди ва унда юқорида қайд этилган Ҳамдўстлик ТИВК мажлисига тайёргарлик кўришга оид масалалар кўриб чиқилди.

22 февраля 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с первым заместителем Председателя Исполнительного комитета – Исполнительного секретаря Содружества Независимых Государств Виктором Гуминским.
Стороны обсудили практические вопросы подготовки к предстоящему в апреле текущего года очередному заседанию Совета министров иностранных дел СНГ в г.Ташкенте.
На встрече также состоялся обмен мнениями относительно дальнейшего развития взаимодействия в рамках Содружества, графика проведения в Узбекистане других мероприятий отраслевых органов СНГ.
В этот же день состоялась встреча делегации Исполкома СНГ с представителями МИД, других министерств и ведомств Узбекистана, в ходе которой рассмотрены вопросы подготовки указанного выше заседания СМИД Содружества.