Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди маблағларини бошқариш бўйича Парламент комиссиясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Парламент комиссияси раиси А.Саидов ва бошқалар фуқаролик жамияти институтларини ривожлантириш, уларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш, оммавий ахборот воситаларининг ролини кучайтириш ва давлат бошқаруви органлари фаолияти очиқлигини таъминлашнинг янги механизмлари жорий этилаётганини таъкидлади.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида бу борада муҳим вазифалар белгиланган.
Парламент хузуридаги Жамоат фонди ҳар йили фуқаролик жамияти институтларининг 250 дан ортиқ лойиҳасини амалга оширишга кўмаклашмоқда. Хусусан, 2016 йилда Парламент комиссиясининг қарорлари асосида 12 миллиард сўмдан ортиқ маблағ давлат грантлари ва ижтимоий буюртмалари шаклида ажратилди. Бу маблағлар нодавлат нотижорат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари лойиҳа ва дастурларини молиялаштиришга йўналтирилди.
Йиғилишда Парламент комиссияси томонидан жорий йилда давлат бюджетидан ажратилиши режалаштирилган маблағларни ННТ, ОАВ ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари лойиҳаларини қўллаб-қувватлашга йўналтириш учун йил давомида беш марта танлов ўтказиш кўзда тутилгани маълум қилинди.

Состоялось очередное заседание Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан.
Председатель парламентской комиссии А.Саидов и другие отметили, что внедряются новые механизмы развития институтов гражданского общества, повышения их социальной активности, усиления роли средств массовой информации и обеспечения открытости деятельности органов государственного управления.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах определены важные задачи и в этом направлении.
Общественный фонд при парламенте ежегодно содействует реализации более 250 проектов институтов гражданского общества. В частности, в 2016 году на основе решений Парламентской комиссии более 12 миллиардов сумов были выделены в виде государственных грантов и социальных заказов. Эти средства были направлены на финансирование проектов и программ негосударственных некоммерческих организаций, средств массовой информации и других институтов гражданского общества.
На заседании было объявлено, что Парламентской комиссией в целях поддержки проектов ННО, СМИ и других институтов гражданского общества с учетом выделяемых из государственного бюджета средств в течение текущего года будут проведены пять конкурсов.