Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 21 октябрдаги “Суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонида давлат органларида юридик хизмат фаолиятини янада такомиллаштириш ва самарадорлигини ошириш вазифаси қўйилди.
Фармон ижроси доирасида жорий йил 19 январь куни давлатимиз раҳбари имзолаган “Юридик хизмат фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарор бу борада муҳим қадам бўлди.
ЎзА мухбири мазкур қарор мазмун-моҳияти ва ижроси билан боғлиқ масалалар хусусида Ўзбекистон Республикаси адлия вазири Музраф Икромов билан суҳбатлашди.
– Музраф Муборакхўжаевич, айтингчи, юридик хизматни такомиллаштиришга қандай зарурат туғилди? Қарор билан соҳада қандай амалий чоралар рўёбга чиқарилади?
– Юридик хизмат, юрисконсульт деганда кўпчиликнинг кўз ўнгига шунчаки расмиятчилик учун ишлаётган ҳуқуқшунос келади. Аслида бу лавозимдаги шахс чуқур билимли, дунёқараши кенг, замон билан ҳамнафас, қонун устуворлигини таъминлашга масъул мутахассис бўлиши лозим.
Дарҳақиқат, ҳуқуқий демократик давлат барпо этиш йўлини танлаган мамлакатимизда қонун устуворлиги ва қонунийликни таъминлаш бош тамойил ҳисобланади. Ушбу мақсад йўлида кейинги йилларда юртимизда туб ислоҳотлар амалга оширилди ва бу жараён изчил давом этмоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёев жамиятда қонун устуворлигини таъминлаш борасида олдимизга аниқ вазифаларни қўймоқда. Юридик хизмат ана шу мақсадни рўёбга чиқаришда муҳим бўғин бўлгани учун ҳам бу соҳани такомиллаштиришга эҳтиёж туғилди.
Гарчи юридик хизматлар давлат органлари ва ташкилотларнинг норма ижодкорлиги, шартномавий-ҳуқуқий ва талабнома-даъво ишларини амалга ошириб келган бўлса-да, қонунбузилишининг олдини олиш ҳамда ўз вақтида чоралар кўриш борасидаги фаолияти талаб даражасида эмас эди. Бунга уларнинг етарли ва таъсирчан ваколатларга эга эмасликлари сабаб бўлаётганди. Сир эмас, баъзи раҳбарлар юристсиз иш юритишни маъқул кўрган ёки юристни ўз йўриғига солишга уриниб келган.
Айрим вазирлик ва идораларда кўплаб ҳуқуқий аҳамиятга эга ҳужжатлар қабул қилиниб, минглаб ходимлар ишласа-да, бир ёки икки нафар юрист лавозими жорий этилган, холос. Ҳатто, улардан айримларининг ҳудудий бўлимларида умуман бу хизматлар мавжуд эмас.
Соҳани ислоҳ қилишга бўлган эътибор давлатимиз раҳбарининг юридик хизмат соҳасига, қолаверса юристларга бўлган ишончи ва эътиборининг қай даражада юқорилигини кўрсатди. Қарор юридик хизматни янги босқичга олиб чиқадиган муҳим ҳужжат бўлди, десак муболаға бўлмайди.
Мазкур қарорнинг энг муҳим жиҳатларидан бири шундаки, унда юридик хизматнинг мавқеини ошириш ҳамда ижтимоий ҳимоясини кучайтириш билан бир қаторда қонунийликни таъминлаш бўйича вазифалари доираси ҳам кенгайтирилди, масъулият ва жавобгарлиги кучайтирилди. Соҳада узоқ вақтдан буён ўз ечимини кутаётган масалалар тўлиқ ҳал этилди.
Қарор билан эндиликда шундай тартиб ўрнатилдики, унга кўра давлат органлари ва ташкилотларида, шу жумладан, уларнинг ҳудудий тузилмаларида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланадиган минимал меъёр ва мезонларга асосан мажбурий тартибда юридик хизматлар ташкил этилади. Мазкур хизматнинг штат бирликлари қисқартирилишига асло йўл қўйилмайди.
Яна бир масала, бу соҳада кадрларнинг қўнимсизлиги етук юридик хизмат ходимини тайёрлашга монелик қилар эди. Соҳада ишлаётган ходимларнинг ҳимояланмаганлиги, етарли истиқболлар белгиланмаганлиги уларнинг бошқа соҳаларга ўтиб кетишига сабаб бўларди. Айниқса, юридик хизмат ходимларини ташкилот раҳбарининг мустақил ўзи ишга қабул қилиши ёки ишдан бўшатиши тартиби уларнинг қонунийликни таъминлаш борасидаги фаолияти қайсидир маънода чекланишига олиб келаётганди.
Эндиликда қарор билан белгиланган тартибга кўра бундай ҳолатларга тубдан барҳам берилди. Давлат органлари ва ташкилотлари юридик хизмати ходимлари лавозимга мажбурий тартибда Адлия вазирлиги билан келишилган ҳолда тайинланадиган ва озод қилинадиган бўлди. Бундан ташқари, адлия органларига юридик хизмат фаолиятини тартибга солувчи қонунчилик талабларини бузган давлат органлари ва ташкилотларининг раҳбарларига нисбатан интизомий иш юритишни қўзғатиш ташаббуси билан чиқиш ҳуқуқи берилди.
Жорий этилган бундай янги тартиб юридик хизмат ходимларининг ўз функционал вазифаларини қонун доирасида юритишига мустаҳкам замин яратади. Адлия органларига уларнинг кафолатини таъминлаш имконини беради.
Соҳага ёш кадрларни жалб этишга қаратилган ҳамда ушбу соҳа жозибадорлигини оширадиган яна бир муҳим қоида белгиланди. Унга кўра, юридик хизмат ходимларига ҳам адлия органлари ходимларига белгиланган мартаба даражалари берилади, кўп йиллик хизматлари учун устамаларни тўлаш тартиби татбиқ этилади. Энг асосийси, ходим бошқа давлат органлари, шу жумладан, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва назорат органларига ишга ўтганда ҳам юридик хизмат ходими сифатидаги меҳнат стажи мартаба даражалари ва кўп йиллик хизмат устамаларини тўлаш учун мўлжалланган меҳнат стажи ҳисобга олинади. Давлат органлари ва ташкилотлари юридик хизматларининг мазкур мутахассислик бўйича уч йиллик стажига эга бўлган ходимлари адвокат мақомига эга бўлиш учун тегишли стажировкани ўтамасдан лицензия олиш учун талабгор шахс сифатида малака имтиҳонида иштирок этиш ҳуқуқига эга бўлди.
Юқоридагиларнинг барчаси эндиликда малакали мутахассисларнинг мазкур соҳага қизиқишини ошириши шубҳасиз. Ўз навбатида, соҳага малакали кадрларни танлаб олиш имконияти вужудга келди. Бу соҳа фаолиятининг сифат даражаси ошишига хизмат қилади.
– Қарор билан юридик хизматларнинг вазифалар доираси кенгайтирилди. Уларга қандай вазифалар юклатилмоқда?
– Давлатимиз раҳбари “муаммонинг оқибатлари билан курашиш эмас, балки унинг олдини олиш чораларини кўриш муҳимлиги” ҳақида доимий равишда таъкидлаб келади. Ушбу фикрлар қарорда ўз ифодасини тўлиқ топди. Жумладан, юридик хизматларга ўзининг ташкилоти иштирокида вужудга келадиган низоларни судгача ҳал этиш юзасидан мажбурий тартибда чораларни кўриш вазифаси юклатилди. Худди шундай буйруқлар, фармойишлар, шартномалар ва юридик хусусиятга эга бўлган бошқа ҳужжатларнинг лойиҳалари ҳуқуқий экспертизани амалга ошириш учун мажбурий тартибда юридик хизматга тақдим этилишининг белгиланиши ҳам айнан қонунбузилиш ҳолатларининг олдини олишга қаратилган тартибдир.
Бундан ташқари, давлат органларининг жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини амалга оширишга таъсир этадиган қарорлари юзасидан мажбурий тартибда юридик хизматнинг хулосаси олиниши ҳам мустаҳкамлаб қўйилди. Ушбу норма давлат органларида қабул қилинадиган ҳужжатларга ҳуқуқий баҳо бериш, уларни ижрога қаратишдан олдин “фильтр”дан ўтказиш масалаларини кўзда тутади.
Қарор билан юридик хизматга яна бир муҳим вазифа юклатилди. Маълумки, 2017 йил мамлакатимизда Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили, деб эълон қилинди. Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари билан ишлашнинг сифат жиҳатидан янги тизими жорий этилди.
Шулардан келиб чиққан ҳолда қарорда давлат органлари ва ташкилотларининг қарорлари, улар мансабдор шахсларининг ҳаракати ёки ҳаракатсизлиги юзасидан берилган шикоятлар мажбурий тартибда давлат органлари ва ташкилотларининг юридик хизматлари томонидан ҳам кўриб чиқилиши тартиби белгиланди.
Юридик хизмат қонун ҳужжатлари билан ўзига юкланган функцияларни зарур даражада ва самарали бажариши шарт. Давлат органи ва ташкилотида, шунингдек, унинг тизимига кирадиган тузилмаларда қонунбузилиши ҳолатлари аниқлангани тўғрисида зудлик билан тўғридан-тўғри юқори турувчи органга, Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигига ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга хабар бериши зарур.
Юридик хизматга қўйилаётган бундай масъулиятли вазифаларнинг тўлақонли бажарилиши қонун устуворлиги таъминланишига хизмат қилади.
– Юридик хизматлар фаолиятини мувофиқлаштириш борасида қандай ишлар амалга оширилади?
– Адлия вазирлиги юридик хизматлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва методик таъминлаш, ходимларини аттестациядан ўтказиш ва малакасини ошириш бўйича махсус ваколатли орган этиб белгиланди. Шу мақсадда вазирлик тизимида Юридик хизматларнинг фаолиятини мувофиқлаштириш ва методик таъминлаш бошқармаси, Қорақалпоғистон Республикаси Адлия вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар адлия бошқармаларида тегишли шўъбалар ташкил этилмоқда. Ҳозир ушбу бошқармани давлат органлари ва ташкилотларининг юридик хизматлари билан ишлаш тажрибасига эга ҳамда ўзларига юклатилган вазифалар ижросини юқори даражада таъминлай оладиган малакали кадрлар билан тўлдириш юзасидан зарур чоралар кўрилмоқда.
Вазирлик томонидан ушбу қарор мазмун-моҳиятини давлат органлари ва ташкилотларининг раҳбарлари ва юридик хизмат ходимларига етказиш мақсадида зарур тарғибот тадбирлари ўтказилмоқда. Яқинда пойтахтимизда “Давлат органлари ва ташкилотларида юридик хизмат фаолиятини янада такомиллаштириш ва ривожлантиришнинг долзарб масалалари” мавзуида халқаро конференция ўтказилди. Бундай тадбирлар мамлакатимизнинг барча вилоятларида ташкил этилади.
Хулоса қилиб айтганда, мазкур қарор асосида юридик хизматларнинг тубдан такомиллашаётгани уларнинг самарали фаолият юритишига, мамлакатимизда қонун устуворлиги изчил таъминланишига хизмат қилади.

В Указе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “О мерах по дальнейшему реформированию судебно-правовой системы, усилению гарантий надежной защиты прав и свобод граждан” от 21 октября 2016 года определены задачи по совершенствованию и повышению эффективности юридической службы в государственных органах.
Важным шагом в этом направлении стало постановление главы нашего государства “О мерах по коренному совершенствованию деятельности юридической службы” от 19 января нынешнего года.
О значении постановления и работе по его исполнению корреспондент УзА побеседовала с министром юстиции Республики Узбекистан Музрафом Икромовым.
– Музраф Муборакхужаевич, расскажите, пожалуйста, чем вызвана необходимость совершенствования юридической службы?
– Когда речь заходит о юридической службе, юрисконсультах, большинство представляет себе формально работающих правоведов. В действительности же роль этой службы и ее работников очень велика.
В нашей стране, избравшей путь строительства демократического правового государства, одним из главных приоритетов является обеспечение верховенства закона. С этой целью в последние годы проведены коренные реформы, и процесс этот продолжается. Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ставит перед нами конкретные задачи по обеспечению верховенства закона. Юридическая служба является важным звеном системы реализации этого принципа, в связи с чем и возникла необходимость совершенствования сферы.
Хотя юридические службы занимались нормотворческой, договорно-правовой и претензионно-исковой работой государственных органов и организаций, работа по предотвращению нарушений закона и своевременному принятию соответствующих мер не отвечала должным требованиям. Это было связано с тем, что работники сферы не обладали действенными полномочиями. Не секрет, что отдельные руководители считали приемлемым вести делопроизводство без юриста или пытались "подмять под себя" юриста.
В отдельных министерствах и ведомствах принималось огромное количество правовых документов, работали тысячи человек, а в штате были всего один или два юриста. А во многих территориальных подразделениях таких ведомств вовсе не оказывалось подобных услуг.
Внимание, уделяемое реформированию сферы, указывает на большое внимание главы нашего государства к сфере юридической службы, его доверие к юристам. Поэтому данное постановление стало очень важным документом, нацеленным на качественное повышение эффективности юридической службы.
Важными аспектами постановления являются повышение статуса юридической службы, усиление социальной защиты ее работников, расширение рамок задач по обеспечению законности, рост ответственности. Полностью сняты вопросы, ожидавшие своего решения на протяжении длительного времени.
В соответствии с постановлением установлен следующий порядок: в государственных органах и организациях, в том числе их территориальных подразделениях, в обязательном порядке будут образованы юридические службы в соответствии с утверждаемыми Кабинетом Министров Республики Узбекистан минимальными нормативами и критериями. При этом не будет допускаться сокращение имеющихся штатных единиц юридической службы.
Еще один вопрос. Текучесть кадров в этой сфере препятствовала подготовке квалифицированных работников юридической службы. Незащищенность работников сферы, отсутствие перспектив служили причиной их ухода на другую работу. Особенно ограничивал их деятельность по обеспечению законности порядок самовольного принятия на работу или увольнения работников юридической службы.
Теперь это полностью устранено постановлением. Принятие на работу и увольнение работников юридической службы государственных органов и организаций в обязательном порядке будет проводиться при согласовании с Министерством юстиции. Кроме того, органам юстиции предоставлено право на выступление с инициативой о дисциплинарном наказании руководителей государственных органов и учреждений, нарушивших законодательные требования по упорядочению работы юридической службы.
Введенный новый порядок создаст для работников юридической службы прочную основу для выполнения своих функциональных задач в рамках закона. Органам юстиции будет предоставлена возможность их гарантирования.
Определено еще одно важное правило, направленное на привлечение в сферу молодых кадров и повышение ее привлекательности. Так, на работников юридических служб распространяется порядок присвоения классных чинов, выплаты надбавок за выслугу лет, установленных для работников органов юстиции. Отныне стаж работы в качестве работника юридической службы при переводе в другие государственные органы, в том числе в правоохранительные и контролирующие структуры, засчитывается в стаж работы для начисления и выплаты надбавок за классный чин и доплат за выслугу лет. Работники юридической службы государственных органов и организаций, имеющие трехлетний стаж по данной специальности, имеют право участвовать в квалификационном экзамене в качестве претендентов на получение лицензии на право занятия адвокатской деятельностью без прохождения соответствующей стажировки.
Безусловно, все это повысит интерес квалифицированных специалистов к этой сфере. В свою очередь, возникает возможность отбора квалифицированных кадров. А это будет способствовать повышению качества работы в целом.
– Постановлением расширен круг задач юридической службы...
– Глава нашего государства постоянно повторяет, что важно не бороться с последствиями проблемы, а предпринимать меры по ее предотвращению. Эта мысль отражена и в постановлении. Так, юридическими службами государственных органов и организаций в обязательном порядке будут приниматься меры по урегулированию в досудебном порядке споров, возникающих с участием данных органов и организаций. Также определено, что проекты приказов, распоряжений, договоров и иных документов юридического характера в обязательном порядке представляются юридической службе для осуществления правовой экспертизы, что направлено на предотвращение случаев нарушения закона.
Постановлением также закреплено, что по решениям государственных органов и организаций, влияющим на реализацию прав и свобод физических и юридических лиц, необходимо обязательное получение заключения юридической службы. Эта норма предусматривает правовую оценку документов, принимаемых в государственных органах, и их фильтрацию до принятия к исполнению.
Постановлением на юридическую службу возложена еще одна важная задача. 2017 год объявлен в нашей стране Годом диалога с народом и интересов человека. Введена качественно новая система работы с обращениями физических и юридических лиц.
Исходя из этого постановлением установлен следующий порядок: жалобы на решения государственных органов и организаций, действия или бездействие их должностных лиц в обязательном порядке будут рассматриваться также юридической службой государственных органов и организаций.
Юридическая служба в обязательном порядке и эффективно, на основе законодательных документов, должна выполнять возложенные на нее функции. О нарушениях закона, имеющих место в государственном органе и организации, а также в структурах системы, информация должна в обязательном порядке и своевременно предоставляться в Министерство юстиции Республики Узбекистан и другие правоохранительные органы.
Полноценное выполнение возлагаемых на юридическую службу ответственных задач будет способствовать обеспечению верховенства закона.
– Как будет осуществляться координация деятельности юридических служб?
– Министерство юстиции будет выполнять роль специального полномочного органа по координации и методическому обеспечению деятельности юридических служб, аттестации и повышения квалификации работников. Для этого в структуре министерства образуется Управление по координации и методическому обеспечению деятельности юридических служб, в Министерстве юстиции Республики Каракалпакстан, управлениях юстиции областей и города Ташкента - соответствующие подразделения. В настоящее время принимаются меры по обеспечению управления квалифицированными кадрами, обладающими опытом работы в юридических службах государственных органов и организаций, способными на высоком уровне выполнять возложенные на них задачи.
В целях доведения сути и значения постановления до руководителей и работников юридических служб государственных органов и организаций министерством проводится необходимая разъяснительная работа. Недавно в столице была организована международная конференция “Актуальные вопросы дальнейшего совершенствования и развития юридической службы государственных органов и организаций”. Такие мероприятия будут проводиться во всех областях страны.
В заключение нужно сказать, что коренное совершенствование юридической службы на основе постановления будет служить повышению эффективности ее деятельности, последовательному обеспечению верховенства закона в нашей стране.