Президентимиз Шавкат Мирзиёев Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий боғидаги Шоирлар хиёбонида бир гуруҳ адиблар билан учрашди.
Мустақиллик йилларида ёш авлоднинг интеллектуал салоҳиятини юксалтириш, ёшлар ўртасида китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини шакллантириш, таълим муассасаларини бадиий, маърифий, илмий-оммабоп ва тарбиявий адабиётлар билан таъминлашни янада кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилаётир.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 12 январдаги “Китоб маҳсулотларини чоп этиш ва тарқатиш тизимини ривожлантириш, китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ошириш ҳамда тарғибот қилиш бўйича комиссия тузиш тўғрисида”ги фармойиши бу борадаги ишларни янги босқичга кўтаришда муҳим қадам бўлди.
Учрашувда бу масканни янада обод қилиш, одамларнинг, айниқса, ёшларнинг маънавиятини юксалтириш, уларни китобга ошно қилиш, машҳур адибларимиз ҳаёти ва ижоди билан яқиндан таништириш мақсадида уларни бу даргоҳга мунтазам равишда жалб этиш ҳақида сўз борди.
Шоирлар хиёбони шундай маскан бўлиши керакки, шоирларимизнинг шеърлари бу ерда мунтазам жаранглаб туриши зарур, деди Президентимиз.
Мамлакатимиздаги барча маданий муассасаларда шеърхонлик кечалари ўтказиш, ёшларнинг бундай учрашувларда фаол иштирокини таъминлаш мақсадга мувофиқ эканлиги қайд этилди.
Шеъриятга ошно бўлган инсон асло кам бўлмайди, деди давлатимиз раҳбари.
Учрашувда шоир ва ёзувчилар ижод аҳлига, китоб мутолаасига қаратилаётган юксак эътибор учун Президентимизга миннатдорлик билдирди.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев на Аллее поэтов Национального парка Узбекистана имени Алишера Навои встретился с группой литераторов.
В нашей стране уделяется особое внимание повышению интеллектуального потенциала молодого поколения, формированию у молодежи культуры чтения, дальнейшему усилению обеспечения образовательных учреждений художественной, просветительской, научно-популярной литературой.
Распоряжение Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О создании комиссии по развитию системы издания и распространения книжной продукции, повышению и пропаганде культуры чтения" от 12 января 2017 года стало важным шагом по подъему этой работы на качественно новый уровень.
В ходе встречи говорилось о дальнейшем благоустройстве аллеи, постоянном привлечении людей, особенно молодежи, к проводимым здесь мероприятиям, чтобы повысить их интерес к чтению, ознакомить с жизнью и творчеством известных писателей и поэтов нашей страны.
Аллея поэтов должна стать таким местом, где постоянно звучат стихи наших поэтов, сказал Президент нашей страны. Во всех культурных учреждениях нашей страны целесообразно проводить вечера поэзии и обеспечить в них активное участие молодежи.
От приобщения к литературе человек обогащается духовно, отметил глава нашего государства.
На встрече писатели и поэты поблагодарили Президента нашей страны за заботу о творческих людях и внимание к повышению культуры чтения.