Янги ғоялар тараққиётга хизмат қилади
Пойтахтимизда Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва БМТ Тараққиёт дастурининг "Ўзбекистон бизнес форуми (3-босқич)" қўшма лойиҳаси доирасида амалга оширилаётган Ёшлар стартап ташаббусларини қўллаб-қувватлаш дастурида ғолиб, деб топилган ИТ-лойиҳалар тақдимоти бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси, БМТ Тараққиёт дастури, мамлакатимиз вазирлик ва идоралари, корхоналари вакиллари, бизнес соҳасидаги мураббийлар, олий таълим муассасаларининг талаба ва ўқитувчилари иштирок этди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А.Шайхов, БМТнинг мамлакатимиздаги доимий мувофиқлаштирувчиси, БМТ Тараққиёт дастурининг доимий вакили С.Приснер ва бошқалар инноватсиялар диверсификация қилинган ҳамда рақобатбардош иқтисодиётни шакллантиришда муҳим ўрин тутишини таъкидлади. Кичик фирмалар ва стартаплар эса уларни ҳаракатга келтирувчи кучга айланмоқда. Бундай тузилмалар айни пайтда Ўзбекистонда ҳам ташкил этилиб, изчил ривожлантирилмоқда. Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг 2012-йил 21-мартдаги «Замонавий ахборот-коммуникация технологияларини янада жорий этиш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори ИТ-лойиҳаларни амалга ошириш, ёш дастурчиларни қўллаб-қувватлаш, инноватсион лойиҳаларни жорий этиш учун асос бўлиб хизмат қилмоқда. Ёшлар стартап ташаббусларини қўллаб-қувватлаш дастури ҳам шундай лойиҳалардан биридир.
Талабалар, профессор ва ўқитувчилар учун мўлжалланган ушбу дастурнинг мақсади олий таълим муассасаларида тўпланган тажрибани янада оммалаштириш учун ИТ-лойиҳалар билан ишлаш принципларини такомиллаштиришдан иборат. Мазкур дастурда иштирок этиш учун 33 олий ўқув юртидан 308 ариза қабул қилинган. Саралаш босқичларидан сўнг таълим, соғлиқни сақлаш, мода, умумий овқатланиш, транспорт хизматларини ривожлантириш соҳасига оид 13 лойиҳа финал босқичига чиқди.
– Кўриш қобилиятининг пастлиги ёки кўзи ожизлик ўқиш ёхуд касб эгаллашда муаммога сабаб бўлиши мумкин, – дейди «Лигҳт бй кноwледге» лойиҳаси раҳбари, Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университетининг тўртинчи босқич талабаси Е.Шарипова. – Бундай касалликлардан азият чекаётган инсоннинг брайл алифбосидаги зарур адабиётни топиши қийин бўлади. Лойиҳамиз брайл ёзувидан фойдаланилган китоб ва ўқув қўлланмаларини ишлаб чиқиш ҳамда жорий этиш, кўриш қобилияти паст кишилар учун қисқа муддатли курслар ташкил этишга қаратилган. Бу эса уларга ўз салоҳиятини тўлиқ рўёбга чиқариш, ўқиш ёки ўз устида мустақил ишлаш учун керакли адабиётни топиш имконини беради.

Новые идеи – катализатор прогресса
В Ташкенте прошла презентация IT-проектов, ставших финалистами Программы поддержки молодежных стартап-инициатив, реализуемой в рамках совместного проекта Торгово-промышленной палаты Узбекистана и Программы развития ООН «Бизнес- форум Узбекистана (фаза-III)».
В ней приняли участие сотрудники Торгово-промышленной палаты Узбекистана, ПРООН, представители министерств и ведомств, отечественных предприятий, бизнес-тренеры, студенты и преподаватели высших образовательных учреждений.
Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Шайхов, Постоянный координатор ООН, постоянный представитель Программы развития ООН в нашей стране С.Приснер и другие отметили, что на пути к диверсифицированной и конкурентоспособной экономике в любом государстве ключевую роль играют инновации. Их движущей силой становятся малые фирмы и стартапы, которые в настоящее время появляются и стремительно развиваются в Узбекистане. В нашей стране было принято постановление Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова «О мерах по дальнейшему внедрению и развитию современных информационно-коммуникационных технологий» от 21 марта 2012 года, которое стало прочной основой для реализации IT-проектов, поддержки молодых программистов и разработчиков, послужило катализатором для запуска целого ряда инновационных проектов, одним из которых стала Программа поддержки молодежных стартап-инициатив.
Цель программы, ориентированной на студентов и профессорско-преподавательский состав, – отработка принципов работы с IT-проектами для дальнейшей репликации полученного опыта в высших образовательных учреждениях. Отбор для участия в программу стартовал в начале этого года. Было принято 308 заявок из 33 высших образовательных учреждений страны. После нескольких отборочных этапов в финал вышли 13 проектов в сфере образования, здравоохранения, моды, общественного питания, создания финансовых и накопительных систем, развития транспортных услуг.
– Слабое зрение или слепота становятся большой проблемой при обучении или получении профессии, – сказала руководитель проекта «Light by knowledge», студентка 4 курса Узбекского государственного университета мировых языков Е.Шарипова. – Человеку, страдающему подобными недугами, бывает сложно найти необходимую литературу со шрифтом Брайля. Наш проект нацелен на разработку и распространение книг и учебных пособий с его использованием и организацию краткосрочных курсов для слабовидящих людей. Это позволит полностью реализовывать свой потенциал людям со слабым зрением, находить литературу, необходимую для учебы или заниматься самообразованием.