Сифат ва самарадорлик ошмоқда
Мамлакатимизда фуқаролар манфаатини ҳимоя қилиш, ҳуқуқий маданиятини оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Кундалик ҳаётда фуқароларнинг ҳуқуқий масалалари ечими юзасидан кўпроқ мурожаат қиладиган нотариал ва фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш органлари фаолияти такомиллаштирилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2016 йил 14 ноябрдаги “Фуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этиш қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори бу борада муҳим аҳамият касб этаётир.
Фарғона вилоятида адлия идоралари, хусусан, фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш бўлимлари биноларини таъмирлаш, янгиларини барпо этиш, моддий-техник базасини янада мустаҳкамлаш, соҳа ходимларининг самарали меҳнат қилиши учун қулай шароит яратишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ушбу йўналишдаги дастур ижроси юзасидан кейинги йилларда вилоятда 10 дан зиёд ФҲДЁ бўлими ва давлат нотариал идоралари учун янги бинолар барпо этилди. Хусусан, Қўштепа, Бешариқ, Фарғона, Бувайда, Тошлоқ туманлари ФҲДЁ бўлимлари ва давлат нотариал идораларининг янги биноларида аҳолига сифатли хизмат кўрсатилмоқда. Жорий йилда Бағдод ва Олтиариқ туманларида ҳам янги Бахт уйи бинолари қурилиши режалаштирилган.
Янги бунёд этилган биноларда келин-куёвларнинг никоҳини қайд этиш маросимларини тантанали ўтказиш, ёшларни ҳаётга тайёрлашга йўналтирилган соғлом турмуш сабоқлари, рўзғор сирларидан хабардор этувчи “Оила дорилфунуни”, “Ёш оила қурувчилар мактаби” машғулотларини тизимли равишда ўтказиш учун барча қулайлик яратилган.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан ҳар йили адлия органлари ва муассасалари ходимларининг малакасини ошириш бўйича тақсимот режа ишлаб чиқилади. Мазкур режага мувофиқ, шаҳар ва туман ФҲДЁ бўлими ходимлари босқичма-босқич малака ошириш курсларини ўтамоқда.
Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида шаҳар ва туман ФҲДЁ бўлимлари ходимлари жойларда сайёр хизматларни йўлга қўйди. Улар аҳолини соҳага оид қонунчиликдаги янгиликлар билан таништирмоқда,
– Янги тасдиқланган қоидалардаги янгилик ва ўзгаришлар фуқаролик ҳолати далолатномаларини сифатли, мавжуд қонунларимизга мувофиқ ҳолда қайд этиш ҳамда ҳужжат юритишнинг замонавий талабларини бажаришга хизмат қилади, – дейди вилоят адлия бошқармаси бўлим бошлиғи Маъмуржон Топволдиев. – Қонун фуқароларнинг шахсий ва мулкий ҳуқуқларини ҳимоялашни ҳамда давлат ва жамият манфаатларини ҳисобга олган ҳолда, фуқаролар ҳаётидаги муҳим воқеалар – туғилиш, никоҳ тузиш, ўлим ва инсоннинг муҳим субъектив ҳуқуқлари ва мажбуриятларининг юзага келиши, ўзгариши ва тўхтатилишига сабаб бўладиган бошқа ҳолатларнинг ваколатли органларда қайд этилишини белгилайди. Фуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этиш туман ва шаҳарларда ФҲДЁ органлари томонидан амалга оширилади, ўлим эса шаҳарча, қишлоқ ва овулларда фуқаролар йиғинлари раислари томонидан ҳам қайд этилиши мумкин.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев мамлакатимизни 2016 йилда ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг асосий якунлари ва 2017 йилга мўлжалланган иқтисодий дастурнинг энг муҳим устувор йўналишларига бағишланган Вазирлар Маҳкамасининг кенгайтирилган мажлисидаги маърузасида таъкидлаганидек, биз учун муқаддас бўлган оила асосларини янада мустаҳкамлаш, хонадонларда тинчлик-хотиржамлик, аҳиллик ва ўзаро ҳурмат муҳитини яратиш, маънавий-маърифий ишларни аниқ мазмун билан тўлдиришдан иборат бўлмоғи зарур. Албатта, бу ишда ФҲДЁ органлари ҳам малакали ва самарали хизмати билан ҳисса қўшиши шарт.

Качество и эффективность оказания услуг повышаются
В нашей стране уделяется особое внимание защите интересов граждан, повышению их правовой культуры. Совершенствуется деятельность юридических служб, в том числе органов нотариата и записи актов гражданского состояния.
Важное значение в этом направлении имеет постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан "Об утверждении правил регистрации актов гражданского состояния" от 14 ноября 2016 года.
В Ферганской области также уделяется особое внимание ремонту зданий отделов ЗАГСа, строительству новых, дальнейшему укреплению их материально-технической базы. В рамках исполнения соответствующей программы за последние годы в области построены новые здания для более чем 10 отделов ЗАГСа и государственных нотариальных контор. В частности, в Куштепинском, Бешарыкском, Ферганском, Бувайдинском, Ташлакском районах населению оказываются качественные услуги в новых зданиях отделов ЗАГСа и государственных нотариальных контор. В нынешнем году в Багдадском и Алтыарыкском районах также намечено строительство новых домов бракосочетания.
В возводимых новых зданиях создаются все условия и удобства для торжественной регистрации брака, подготовки молодежи к семейной жизни на занятиях в Университете семьи, Школе молодоженов.
В соответствии со специальным планом Министерства юстиции Республики Узбекистан работники городских и районных отделов ЗАГСа ежегодно проходят курсы повышения квалификации.
В Год диалога с народом и интересов человека работники городских и районных отделов ЗАГСа наладили обслуживание населения с выездом на места.
- Внесенные в последнее время в законодательство новшества и изменения направлены на повышение качества оказания юридических услуг населению, эффективности ведения документации, - говорит начальник отдела областного управления юстиции Маъмуржон Топволдиев. - Так, регистрация актов гражданского состояния производится в районах и городах органами ЗАГСа, а регистрация смерти в поселках, кишлаках и аулах может производиться также председателями (аксакалами) сходов граждан.
Как отметил Президент страны Шавкат Мирзиёев в своем докладе на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2016 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2017 год, важнейшей задачей является укрепление священных для всех нас основ семьи, создание в семьях спокойной и благоприятной атмосферы, наполнение конкретным содержанием духовно-просветительской работы. Безусловно, в эту работу должны вносить свой вклад и органы ЗАГСа.