Илғор технологиялар жорий этилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида Ахборот ва коммуникация технологиялари масалалари кўмитаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги тизимида "Ахборотлаштириш тўғрисида"ги қонун ижросини ўрганишга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари С.Отамуродов, Ахборот ва коммуникация технологиялари масалалари қўмитаси раиси И.Абдуллаев, халқ таълими вазирининг биринчи ўринбосари Б.Дониёров ва бошқалар "Ахборотлаштириш тўғрисида"ги қонун таълим соҳасида замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий қилиш учун ҳуқуқий ва ташкилий-техник шароитларни яратувчи фундаментал ҳужжат ҳисобланиб, ахборотлаштириш жараёнларини яхлит ва тизимли тартибга солишни самарали ташкил этишга қаратилганлигини алоҳида таъкидлади.
Депутатлар «Ахборотлаштириш тўғрисида»ги қонун ижросини ўрганиш жараёнида Халқ таълими вазирлигининг марказий аппарати ва вазирлик тизимига кирувчи 19 ташкилот ва муассасанинг фаолиятини таҳлил килди.
– Андижон ва Навоий вилоятларида бўлиб, умумтаълим мактабларида ахборот-коммуникация технологияларининг жорий этилиши ҳолатини ўргандик, – дейди Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Гулшана Худоёрова. – Ўқитувчи-педагогларнинг замонавий ахборот-коммуникация технологиялари асослари ҳақида мукаммал билимга эга эмаслиги соҳада турли камчиликларни келтириб чиқармоқда. Улар ўқувчиларга ахборот соҳасига доир зарур кўрсатмаларни етарлича беролмаяпти. Депутатларимиз томонидан ўқитувчилар таркиби ва ўқувчиларнинг замонавий ахборот-коммуникация технологиялари соҳасидан хабардорлик даражасини аниқлаш, миллий ахборот тизимлари ва ахборот ресурсларидан самарали фойдаланиши билан боғлиқ ижтимоий сўров ўтказилди. Натижалар бўйича аниқ таклифлар ишлаб чиқдик.
Қонун талабларининг сифатсиз ижро этилиши интернет тармоғининг миллий сегментида ёшлар учун қизиқарли таълим порталлари сонининг камлиги, ўқувчиларнинг китоб, уларнинг электрон кўринишини ўқишга қизиқиш даражаси пастлиги, таълим ва тарбия жараёнларига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий қилишнинг етарли эмаслиги билан боғлиқ. Таълим муассасалари ҳузуридаги ахборот-ресурс марказлари фаолиятини тубдан қайта кўриб чиқиш, уларнинг ахборот-кутубхона фондини кенгайтириш, марказий ахборот-кутубхона муассасаларининг маълумотлар базасидан кенг фойдаланишни таъминлашга алоҳида эътибор қаратиш зарур.
Йиғилишда ташкилот ва идоралар ўртасида таълимга оид ахборотларни алмашиш, бошқариш жараёнларида илғор ахборот-коммуникация технологияларини самарали қўллаш, интерактив давлат хизматлари кўламини кенгайтириш ва бошқарув жараёнларини автоматлаштиришни таъминловчи "Таълим" ахборот тизими жорий қилинаётгани, соҳани тўлиқ ахборот материаллари билан таъминловчи «ZiyoNet» ахборот таълим тармоғи фаолиятининг сон ва сифат кўрсаткичлари янгиланаётгани қайд этилди.

Внедряются передовые технологии
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялось заседание, посвященное изучению Комитетом нижней палаты по вопросам информации и коммуникационных технологий исполнения Закона "Об информатизации" в системе Министерства народного образования Республики Узбекистан.
Заместитель Спикера Законодательной палаты С.Отамуратов, председатель Комитета по вопросам информации и коммуникационных технологий И.Абдуллаев, первый заместитель министра народного образования Б.Дониёров и другие особо отметили, что Закон "Об информатизации" является фундаментальным документом, создающим правовые и организационно-технические условия для широкого внедрения в сферу образования современных информационно-коммуникационных технологий и способствующим системному упорядочению процессов информатизации.
Депутаты в процессе изучения исполнения Закона «Об информатизации» проанализировали деятельность центрального аппарата и 19 организаций и учреждений, входящих в структуру Министерства народного образования.
– Побывав в Андижанской и Навоийской областях, мы изучили ход внедрения в общеобразовательных школах информационно-коммуникационных технологий, – говорит депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Гулшана Худоёрова. – Недостаточность знаний по основам современных информационно-коммуникационных технологий у местных учителей приводит к тому, что они не могут давать учащимся полноценные необходимые знания и навыки в информационной сфере. Депутатами с целью выявления уровня осведомленности учащихся о современных информационно-коммуникационных технологиях, эффективного использования ими национальных информационных систем и информационных ресурсов был проведен социальный опрос. По его результатам мы разработали конкретные предложения.
На заседании говорилось о таких имеющихся проблемах, как недостаточное количество интересных образовательных порталов для молодежи в национальном сегменте интернета, низкая культура чтения у учащихся, недостаточность внедрения современных ИКТ в процессы образования и воспитания. Необходимо также уделить особое внимание вопросам коренного пересмотра деятельности информационно-ресурсных центров при образовательных учреждениях, расширения их информационно-библиотечного фонда, обеспечения широкого использования базы данных центральных информационно-библиотечных учреждений.
Отмечалось, что внедряется информационная система "Таълим", обеспечивающая обмен соответствующей информацией между организациями и учреждениями, эффективное использование ИКТ в процессе управления, расширение масштабов интерактивных государственных услуг и автоматизацию процессов управления. Кроме того, обновляются количественные и качественные показатели информационно-образовательной сети «ZiyoNet», полностью обеспечивающей сферу информационными материалами.