UZ домени ривожланмоқда
"Uzinfocom" компьютер ва ахборот технологияларини ривожлантириш ҳамда жорий этиш марказида «Янги интернет ташаббуси – 2016» республика танлови якунлари сарҳисоб қилинди ва ғолибларга домен ҳамда хостинг олиш учун сертификатлар топшириш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда UZ домени сайтлари кўпайгани ва интернет тармоғида Ўзбекистон миллий сегментининг ривожланиб бораётгани мамлакатимизда ахборот соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар самараси экани таъкидланди. Айни пайтда аксарият вазирлик, идора ва давлат ташкилотлари, тиббиёт ҳамда таълим муассасалари ўз сайтларига эга. Сўнгги йилларда мамлакатимиз интернет-ресурслари дизайни ва уларда ахборотни янгилашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Интернет ва оптик толали технологияларнинг ривожлантирилиши илм-фан, таълим, тиббиёт, миллий анъаналар ва маданият, туризм ва бошқа соҳаларга бағишланган сайтлар яратилишига хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларни ривожлантириш вазирлиги ҳамда "Uzinfocom" компьютер ва ахборот технологияларини ривожлантириш ҳамда жорий этиш маркази томонидан ташкил этилган "Янги интернет ташаббуси – 2016" танлови интернет тармоғида миллий сегментни ривожлантириш, фойдали интернет-ресурслар сонини кўпайтиришга қаратилган. Танловнинг дастлабки босқичида иштирокчилар янги интернет-ресурс учун ўз ғоясини тақдим этди, маданият ва санъат, соғлиқни сақлаш, таълим, чет тилларни ўрганиш, Ўзбекистон ҳайвонот ва наботот олами, ўзбек тили ва адабиёти, туризм, спорт, эркин номинация каби 9 йўналишда ғолиблик учун курашди. Танлов ҳайъати қарори билан икки юздан ортиқ аризадан энг яхши 14 ғоя ғолиб чиқди. Иккинчи босқичда биринчи босқич ғолиблари ғояларини техник татбиқ этиш билан шуғулланадиган интернет-ресурслар ихтирочилари танлаб олинди.
– Ҳар куни ҳаётимиз учун муҳим бўлган турли кимёвий реакцияларга дуч келамиз, – дейди танлов ғолиби Шодлик Бобожонов. – Мен яратган «Кимё лабораторияси» сайти, яъни ўзига хос виртуал кимё лабораториясида кимёвий моддалар ва бирикмалар хусусиятлари ҳақида маълумотлар билан танишиш мумкин. Видеороликлар ва интерфаол қўлланмалар эса мактаб ўқувчилари ва талабаларга кўплаб кимёвий реакциялар ҳамда жараёнлар моҳияти, аҳамиятини яхшироқ тушуниш, ўзлаштирган билимини текшириш имконини беради. Танлов ташкилотчиларининг қўллаб-қувватлаши самарасида ўз ғоямни амалга оширишни бошладим ва яқин вақт ичида мазкур сайтни интернет тармоғига жорий қиламиз.

Домен UZ развивается
В Центре развития и внедрения компьютерных и информационных технологий Uzinfocom состоялось подведение итогов и торжественное вручение сертификатов на получение домена и хостинга победителям республиканского конкурса «Янги интернет ташаббуси-2016».
На мероприятии было отмечено, что увеличение числа сайтов домена UZ и развитие узбекского сегмента всемирной паутины является ярким показателем эффективности широкомасштабных преобразований в информационной сфере нашей страны, осуществленных за годы независимости. В настоящее время большинство министерств, ведомств, государственных организаций, медицинских и образовательных учреждений нашей страны имеют свои сайты. При этом в последние годы уделяется особое внимание дизайну и частоте обновления информации на отечественных интернет-ресурсах. Развитие интернет- и оптоволоконных технологий стимулировало появление тематических сайтов, посвященных науке, образованию, медицине, национальным традициям и культуре, развлечениям и туризму.
Республиканский конкурс «Янги интернет ташаббуси-2016» направлен на развитие национального сегмента в интернете, увеличение количества полезных отечественных интернет-ресурсов. Он был организован Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Центром развития и внедрения компьютерных и информационных технологий «Uzinfocom». На первом этапе конкурса каждый желающий мог прислать идею для нового интернет-ресурса и побороться за победу в девяти номинациях, таких, как культура и искусство, здравоохранение, образование, изучение иностранных языков, флора и фауна Узбекистана, узбекский язык и литература, туризм, спорт, произвольная номинация. Было подано более 200 заявок, из которых жюри конкурса было отобрано 14 лучших идей. Второй этап был направлен на отбор разработчиков интернет- ресурсов, которые займутся техническим воплощением идей победителей первого этапа.
- Каждый день в нашей повседневной жизни мы сталкиваемся с различными химическими реакциями, многие из которых нам жизненно необходимы, - говорит победитель конкурса Шодлик Бобожонов. – Мой сайт «Кимё лабораторияси» - своеобразная виртуальная химическая лаборатория - будет рассказывать о свойствах химических веществ и соединений. Видеоролики и интерактивные пособия позволят школьникам и учащимся лучше понять суть и значение многих химических реакций и процессов, а тесты и вопросы - проверить усвоенные знания. Благодаря поддержке со стороны организаторов конкурса я уже начал реализацию своей идеи, и в ближайшее время сайт будет доступен в интернете.