Енгил саноат маҳсулотларини халқаро стандартлар талаблари асосида синовларини амалга ошириш йўлга қўйилди
Ишлаб чиқарувчи корхоналар ва тадбиркорлик субъектларига қулайликлар яратиш мақсадида, ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 19 октябрдаги “2020 йилгача бўлган даврда миллий инфратузилмалар сифатини ривожлантириш дастурини тасдиқлаш тўғрисида” ги 298-сонли қарори ижросини таъминлаш мақсадида, қўшма корхонанинг енгил саноат маҳсулотларини синаш лабораторияси 2016 йилнинг 5 февралида халқаро аккредитациядан ўтказилган эди.
Бу эса ўз навбатида лаборатория томонидан енгил саноат маҳсулотларини халқаро стандартлар талаблари асосида синовларини амалга ошириш имконини бериб, лаборатория томонидан расмийлаштирилган синов баённомалари ва синов натижалари нафақат ички бозорда, балки жаҳон бозорида тўғридан-тўғри тан олиниши имкониятини яратди.
Хусусан, лабораториямиз томонидан республикамизнинг энг йирик тўқимачилик фабрикалари “OQ SAROY TEKSTIL” МЧЖ, “O'z fant” МЧЖ, “Yousangtex” МЧЖ ҚК, “BERAD TEKS” МЧЖ, “Daka-Tex” МЧЖ корхоналарга халқаро синов талабларига мувофиқ, синов ишлари ўтказилди. Бу эса улар томонидан ишлаб чиқарилган маҳсулотлар Қозоғистон, Хитой, Туркия ва Россия каби давлатларга экспорт қилинишига ёрдам беради.
Бу эса экспорт қилинаётган маҳсулотларимизни жаҳон бозорларида ўз ўрнини топишда ҳамда “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган” бренди номи янада машҳур бўлишига олиб келади.

Установленно проведение испытаний продукций легкой промышленности по международным требованиям
В целях создания благоприятных условий для производственных предприятий и субъектом предпринимательства а также, для обеспечения выполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №298 от 19 октября 2015 года «Об утверждении программы развития качества национальных инфраструктур в период до 2020 года» 5 февраля 2016 года испытательная лаборатория по испытанию продукции легкой промышленности на основе требований международных стандартов, а также обеспечивает прямого признания как во внутреннем, так и в международном рынке протоколов испытания и результатов испытаний лаборатории.
В частности, лабораторией согласно международным требованием проведены испытания продукции крупных текстильных предприятий республики ООО «OQ SAROY TEKSTIL», ООО «O’z fant», СП ООО «Yousangtex», ООО «BERAD TEKS» и ООО «Daka-Tex».
Это помогает экспортировать продукции этих предприятий в Казахстан, Китай, Турцию и Россию.
Это приводит к популяризации экспортируемых товаров на международном рынке, а также признанию национального бренда произведено в Узбекистане.