“Биз, аввало, иқтисодиётни ислоҳ қилиш ва эркинлаштириш борасидаги ишларимизни янада чуқурлаштириш, унинг соҳа ва тармоқларини таркибий жиҳатдан ўзгартириш бўйича бошланган ишларни жадаллаштиришимиз ва ҳудудларни модернизация қилиш, уларнинг рақобатдошлик даражасини ошириш, экспорт салоҳиятини ривожлантириш масалалари доимий эътиборимиз марказида бўлиши лозим” Ш.М.Мирзиёев.
Республикада, аввалом бор хусусий мулкчилик синфини шаклланиши ёки қарор топиши ва мулкчиликка нисбатан бўлган тушунчаларнинг ўзгариши–давлатнинг маҳаллий ишлаб чиқарувчиларининг жаҳон бозорларида мустаҳкам ўринга эга бўлишида муҳим омил бўлди.
Корхоналарда ҳалқаро стандарт талабларига мувофиқ сифат тизимларининг жорий этилиши рақобат муҳитида корхоналар ютуғининг кафолати хисобланади ва корхоналар томонидан ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар рақобатбардошлигини оширишга ва истеъмолчиларни сифатли ва экологик хавфсиз маҳсулотлар билан таъминлаш имконини беради.
Шунинг учун ушбу соҳа бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан катта эътибор қаратилмоқда, жумладан:
Мазкур соҳа юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Вазирлар Маҳкамаси томонидан чиқарилган қарорлар, маҳаллий ишлаб чиқарувчи корхоналарда ҳалқаро сифат тизимларини жорий этиш соҳасининг хуқуқий-норматив асоси бўлиб, жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Экспорт қилувчи корхоналарни рағбатлантиришни кучайтириш ва рақобатбардош маҳсулотларни етказиб беришни кенгайтириш борасида қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-1731, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2004 йил 22 июлдаги “Корхоналарда ҳалқаро стандартларга мувофиқ сифатни бошқариш тизимларини жорий этиш бўйича тадбирлар тўғрисида”ги №349, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2009 йил 19 июндаги “Республика корхоналарида ҳалқаро стандартларга мувофиқ бўлган сифатни бошқариш тизимларини жорий этишни кенгайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги №173 ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2006 йил 29 августдаги “Корхоналарда ҳалқаро стандартларга мувофиқ сифатни бошқариш тизимларини жорий этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги №183 қарорларида солиқ, божхона, маҳсулотларни экспорт жараёнлари ва банк хизматлари бўйича ишлаб чиқарувчи корхоналарнинг имкониятларини янада кенгайтириш мақсадида қатор имтиёз ва қулайликлар берилган.
Ўзбекистон Республикаси Солиқ Кодексининг 356-моддасига асосан солиқ солинадиган база янги технологик ускуналар сотиб олишда, сифатни бошқариш тизимларини жорий этиш ва маҳсулотни ҳалқаро стандартлар талабларига мувофиқ сертификатлаштиришда камайтирилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2012 йил 26 мартдаги ПҚ-1731-сонли қарорига асосан сифатни бошқариш тизимларини жорий этаётган микрофирма ва кичик ташкилотларга ягона солиқ тўловларини камайтириш тартиби қўлланилади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2004 йил 22 июлдаги №349 қарорига асосан синов лабораторияларига эга бўлган корхоналар белгиланган тартибда лабораторияда текшириш ва тест синовидан ўтказишда фойдаланиладиган технология жиҳозлари, шунингдек бутловчи буюмлар ва эҳтиёт қисмларни четдан келтиришда, агар уларни етказиб бериш технология жиҳозлари етказиб бериш учун тузилган контракт шартларида назарда тутилган бўлса, божхона тўловларидан, шу жумладан қўшилган қиймат солиғидан озод қилиш тартиби қўлланилади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2009 йил 19 июндаги 173-сон қарорига асосан давлат эҳтиёжлари учун маҳсулотлар харид қилиш юзасидан тендер савдолари ўтказишда бошқа тенг шарт-шароитларда устунлик сифатни бошқаришнинг сертификатлаштирилган тизимига эга бўлган мамлакатимиз маҳсулот етказиб берувчиларига берилади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2010 йил 21 июлдаги 154-сон қарори билан тасдиқланган Низомга асосан халқаро стандартлар бўйича сифат тизимини жорий қилган, шунингдек экспортбоп маҳсулот турларини ишлаб чиқаришни назарда тутувчи корхоналар, маҳаллийлаштириш дастурига киришда, юқоридаги мезонларга мувофиқ келадиган лойиҳалар бўйияа афзаллика эга.
Адлия вазирлигида 2697-сон билан рўйхатга олинган «Тасдиқланган Маҳаллийлаштириш дастури лойиҳалари амалга оширилаётган корхоналар томонидан солиқ ва божхона имтиёзларини қўллаш тартиби тўғрисидаги Низом»да назарда тутилган имтиёзлар берилиши муносабати билан бўшайдиган маблағлар сифатни бошқариш тизимини жорий этишга жалб қилинган корхоналарнинг муҳандис-техник ходимларини рағбатлантиришга йўналтирилади.
Бугунги кунда сифат тизимларини сертификатлаштириш идоралари сонини 27 та етказилиб, шундан 8 та сертификатлаштириш идораларини ҳалқаро даражада аккредитациядан ўтказилди. Ушбу ишларни ривожлантириш мақсадида қўшимча равишда 2 та ҳудудий марказлари (Андижон ва Самарқанд) қошидаги сифат тизимларини сертификатлаштириш идораларини халқаро аккредитациядан ўтказиш учун Туркиянинг ТУРКАК томонидан 2017 йилнинг 1-чорагида ҳалқаро даражада аккредитациядан ўтказиш режалаштирилди.
Республикада 17155 та ишлаб чиқарувчи корхоналар мавжуд бўлиб, шундан 3306 таси сертификатлаштирилди. Агентлик томонидан 3306 та корхоналарга жами 3431 та мувофиқлик сертификатлари расмийлаштирилган бўлиб, шундан ISO 9001 - 3134 та, ISO 14001 - 54 та, OHSAS 18001 - 68 та, ISO 22000 - 72 та, ISO 50001 - 11 та, ISO/TS 16949 - 34 та ва GMP - 9 та ва уйғунлашган МТни 55 та ташкил этади.
Бу кўрсаткич Республика худудлари ва иқтисодиёт тармоқлари кесимида.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 19 октябрдаги «2020 йилгача бўлган даврда Сифат миллий инфратузилмасини ривожлантириш Дастурини тасдиқлаш тўғрисида»ги 298-сонли қарори юзасидан 2016 йилда режалаштирилган 785 та (Вазирлар Маҳкамасининг Комплекслари кесимида 136 та ва худудлар кесимида 649 та) корхоналар ҳалқаро стандартлар асосида сертификатлаштирилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2015 йил 24 апрелдаги ПФ-4720-сон фармонига асосан 2016 йилда худудлар кесимида сифат тизимларини жорий этиш бўйича белгиланган жами 118 та акционерлик жамиятларида тўлиқ ҳалқаро стандартлар жорий этилди ва сертификатлаштирилди.
Шунингдек, Агентлик раҳбарияти томонидан тадбиркорлик субъектларига бир мунча қулайликларни йўлга қўйиш учун «Менежмент тизимларини сертификатлаштириш тартиби тўғрисида»ги Низом ишлаб чиқилди ва Адлия вазирлиги томонидан 2754-сон билан давлат рўйхатидан ўтказилди. Мазкур низомга асосан корхоналарда жорий этилган сифат менежменти тизимларини мувофиқлигини тасдиқлаш юзасидан расмийлаштирилган мувофиқлик сертификатларининг амал қилиш муддати 3 йилдан 5 йилга узайтирилди.
Республика худудлар кесимида жами 828 экспортёр корхоналарининг 202 таси сертификатлаштирилиб, шундан 151 таси миллий даражада, 51 таси ҳалқаро даражада сертификатлаштирилди.
Бундан ташқари хозирда қолган 626 та экспортёр корхоналарда сифат тизимларини жорий этиш ишлари йўлга қўйилиб, ушбу корхоналарнинг 54 таси ҳалқаро даражада тан олинган DQS, Cert International, SGS, Astraia Management ва O’zTTM сертификатлаштириш идоралари томонидан сертификатлаштирилди.

Система менеджмент качества и его привилегии
“Мы, в первую очередь, для более углубления работ по реформированию и либерализации экономики, должны ускорить работы начатые по корневому изменению его сферы и отрасли, и вопросы модернизация регионов, повышение их уровня конкурентности, развития экспортного потенциала всегда должны быть в нашем центре внимания” Ш.М.Мирзиёев.
Формирования или образования в республике частной собственности, изменение понятий к собственности - служит главным фактором обеспечения стабилного место в мировом рынке местных производителей государства.
Внедрение на предприятиях систем менеджмента качества в соответствии с международными требованиями считается залогом успеха предприятий и служит для конкурентоспособности выпускаемой продукции, а это в свою очередь преодставит возможность обеспечение населения качественной и экологически чистой, безопасной продукции.
В связи с этим, Кабинетом Министров Республики Узбекистан уделяется особое внимание для развития этой отрасли.
В целях повышения конкурентоспособности отечественной продукции и услуг на внешних и внутренних рынках, увеличения экспортного потенциала республики, правительством Республики Узбекистан был принят ряд постановлений, регламентирующих внедрение Систем управления качеством предоставляющие льготы и преференции предприятиям внедряющих систему менеджмента качества, из них Постановление Президента Республики Узбекистан от 26.03.2012 г. № ПП-1731 «О дополнительных мерах по усилению стимулирования предприятий-экспортеров и расширению экспортных поставок конкурентоспособной продукции», Постановление N 349 от 22 июля 2004 года, Кабинета Министров Республики Узбекистан “О мерах по внедрению на предприятиях систем управления качеством, соответствующих международным стандартам», Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан 19.06.2009 г. №173 «О дополнительных мерах по расширению внедрения на предприятиях республики систем управления качеством, соответствующих международным стандартам» и Постановление №183 от 29 августа 2006 года, Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по внедрению на предприятиях систем управления качеством, соответствующих международным стандартам».
Согласно статьи 356 Налогового Кодекса Республики Узбекистан, налогооблагаемая база, уменьшается на сумму средств, направляемых на приобретение нового технологического оборудования, внедрение систем управления качеством, проведение сертификации продукции на соответствие международным стандартам, приобретение комплексов для проведения лабораторных тестов и испытаний, но не более 25 процентов налогооблагаемой базы
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан от 26.03.2012г. №ПП-1731, на микрофирмы и малые предприятия распростроняется действующий порядок уменьшения налогооблагаемой базы по единому налоговому платежу.
Согласно постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22.07.2004г. №349 предприятия, имеющие испытательные лаборатории, освобождаются от уплаты таможенных платежей, включая налог на добавленную стоимость (за исключением сборов за таможенное оформление), при ввозе ими технологического оборудования в соответствии с перечнем, утверждаемым в установленном порядке, используемого при лабораторных исследованиях и тестировании продукции, а также комплектующих изделий и запасных частей при условии, если их поставка предусмотрена условиями контракта на поставку технологического оборудования
Согласно постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан 19.06.2009 г. №173, при проведении тендерных торгов на закупку продукции для государственных нужд приоритет отдается при прочих равных условиях отечественным поставщикам, имеющим сертифицированную систему управления качеством
Согласно Положения утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21.07.2010 г. № 154, преимущественным правом включения в Программу локализации пользуются предприятия, внедрившие систему управления качеством по международным стандартам, проекты которых соответствуют вышеуказанным критериям, а также проекты, предусматривающие выпуск экспортоориентированных видов продукции
Согласно Положения «О порядке применения налоговых и таможенных льгот предприятиями, на которых реализуются проекты утвержденной Программы локализации”, зарегистрированного Министерством юстиции Республики Узбекистан от 14.07.2015 г. №2697 «Средства, высвобождаемые в связи с предоставлением льгот, направляются предприятиями, на создание новых, а также расширение, реконструкцию, модернизацию, техническое и технологическое перевооружение действующих производств, внедрение систем управления качеством, приобретение сырья и материалов, необходимых для производства локализуемой продукции, поощрение инженерно-технических работников предприятий, задействованных в реализации Программы локализации
На сегодняшний день количество органов по сертификации достигло 27, из них 8 органы по сертификации аккредитованные в международном уровне. Для развития данных работ в 1 квартале 2017 года в 2 органах по сертификации систем менджмента качества Андижанского и Самаркандского центра испытаний и сертификации планировано прохождение международной аккредитации “TURK AK” Турецкого государства.
В республике насчитывается более 17155 предприятий изготовителей, из них 3306 предприятия сертифицированы. Агенстством оформлены 3431 сертификатов соответствий на 3306 предприятия, из них ISO 9001 - 3134, ISO 14001 - 54, OHSAS 18001 - 68, ISO 22000 - 72, ISO 50001 - 11, ISO/TS 16949 - 34 и GMP - 9 и ИСМ - 55.
Этот показатель в разрезе регионов Республики и в разрезе отраслей.
Во исполнения Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан “Об утверждении Программы развития Национальной инфраструктуры качества в период до 2020 г” за №298 от 19 октября 2015 года, 785 предприятия планированные в 2016 году (В резрезе Комплексов Кабинета Министров 136 и в резрезе регионов 649 предприятий) сертифицированы по международному стандарту.
Согласно Распоряжения Президента Республики Узбекистан за № 4720 от 24 апреля 2015 года, на 118 акционерных обществах республики внедрена и успешно сертифицирована система менеджмента качества в соответствии с требованиями международных стандартов.
Также, агентством “Узстандарт” для создания благоприятной и удобной среды для предпринемателей, разработан Положение о “Порядке сертификации систем менеджмента качества, который зарегистрирован министерством Юстиции за номером 2754. Согласно этого Положения срок действия сертификатов соответствий оформленные по подтверждению соответствия систем менеджмента качества был продлен с 3 лет до 5 лет.
В республике в резрезе регионов сертифицировано 202 предприятий экспортеров из 828 предприятий, из них 151 предприятия сертифицированы в национальной системе и 51 в международной системе.
Кроме того, в остальных 626 предприятиях экспортерах ведутся работу по внедрению систем менеджмента качества, из них 54 предприятия сертифицированы международно признанными органами по сертификации таких как DQS, Cert International, SGS, Astraia Management и O’zTTM.