Чет давлатларидан кириб келинаётган ўлчаш воситаларини Давлат текширувидан ўтказиш мажбурийми?
Ўзбекистон республикасининг “Метрология тўғрисида”ги Қонунинг 16-моддасига мувофиқ, ушбу Қонуннинг 14-моддасида кўрсатилган доираларда фойдаланиладиган, ишлаб чиқарилиши ва импорт бўйича четдан олиб келиниши лозим бўлган ўлчов воситалари давлат синовларидан (кейинчалик уларнинг турини тасдиқлаш шарти билан) ёки метрологик аттестациядан ўтказилиши лозим.
Метрологик текширув ва назорат доирасида қўлланиши мумкин бўлган ўлчов воситаларини Ўзбекистон Республикаси ҳудудига реализация қилиш, ижарага бериш, импорт қилиш, фойдаланиш ва ишлаб чиқариш мақсадида олиб келиш ва ишлаб чиқаришда, ушбу ўлчов воситалари, уларнинг турларини тасдиқлаш мақсадида мажбурий аттестациядан ёки синовдан ўтказилиши керак.
Ўлчов воситаларини синаш – идентификацияланган ўлчов воситаси турининг бир ёки бир нечта намунасида ўтказиладиган мувофиқликни баҳолаш ва кейинчалик уларнинг турини тасдиқлаш билан баҳолаш тўғрисида ҳисобот бериш тартиботи.
ЎВ турини тасдиқлаш мақсадида синовдан ўтказишнинг 2 тури мавжуд:
Тўпга сертификат олиш мақсадида синаш (сертификат муддати – 1 йил)
Сериявий ишлаб чиқариш учун сертификат олиш мақсадида синаш (сертификат муддати – 5 йил)
Ўлчов воситаларини синовдан ўтказишнинг афзалликлари:
- Ўзбекистон Республикаси ҳудудига ўлчов воситалари кўп миқдорда олиб кирилган ёки ишлаб чиқарилган ҳолда ўлчов воситаси турини тасдиқлаш мақсадида синаш ишлари ўтказилади. Ўлчов воситасини синаш натижалари ижобий бўлган ҳолда, барча олиб келинаётган ёки ишлаб чиқарилаётган миқдорга турини тасдиқлаш сертификати берилади. Ушбу тартибот вақт ва маблағларнинг тежалишига имкон беради. ЎВ ишлаши тўғри натижаларининг ишончлилигини, шунингдек корхона ишининг бир маромда давом эттирилишини таъминлайди;
- тури тасдиқланганда ўлчов воситаси Ўзбекистон Республикаси Давлат реестрига киритилиб, ушбу ўлчов воситаси турини тасдиқлаш сертификатида белгиланган муддатгача Ўзбекистон Республикаси ҳудудида қонун доираларида белгиланган тартибда эркин фойдаланиш бунинг далолати ҳисобланади.

Объязательно-ли проведение Государственной проверки импортируемых средства измерений?
В соотвествии со статьей 16 Закона Республики Узбекистан “О метрологии”, средства измерений, используемые в сферах, указанных в статье 14 настоящего Закона, подлежащие производству и ввозу по импорту, должны подвергаться государственным испытаниям (с последующим утверждением их типа) или метрологической аттестации.
При ввозе либо при производстве средств измерений на территорию Республики Узбекистан в целях их реализации, проката, импортирования, использования и производства, применение которых возможна в сфере метрологического контроля и надзора, данные средства измерения подлежат обязательной аттестации или испытанию в целях утверждения их типа.
Испытание средств измерений – процедура оценки соответствия, проводимая на одном или нескольких образцах идентифицированного типа средств измерений и выдачей отчета об оценке с последующим утверждением их типа.
Существует 2 вида испытания с целью утверждения типа СИ:
С целью получения сертификата на партию (срок сертификата – 1 год)
С целью получения сертификата на серийное производство (срок сертификата – 5 лет)
Преимуществами испытания средств измерений является:
- при случае большого количества ввоза либо производства средств измерений на территорию РУз проводится испытание с целью утверждения типа СИ. В случае положительных результатов испытания СИ выдается сертификат на все ввозимое либо производимое количество. Данная процедура позволяет сэкономить время и финансы, обеспечивает достоверность правильных результатов работы СИ, так же продолжению равномерного течения работы предприятия;
- при утверждении типа средство измерения заносится в Государственный реестр РУз, свидетельством чего является свободное в установленных рамками закона использование СИ на территории РУз до установленного срока, указанного в сертификате об утверждении типа на данное СИ.