Коллеж битирувчиси Зарафшон шаҳрида хусусий стоматология маркази очди
Навоий маданият ва санъат коллежи битирувчиси Эркин Яндашов “Микрокредитбанк”нинг вилоят филиалидан 60 миллион сўм имтиёзли кредит олиб, Зарафшон шаҳрида хусусий стоматология маркази ташкил этди. 5 нафар тиббиёт мутахассиси фаолият юритаётган ушбу шифо маскани хизматидан аҳоли мамнун.
Чорвачилик фаолияти билан шуғулланаётган нуроталик Сафарбек Қодиров ҳам тижорат банкидан 6 миллион сўм имтиёзли кредит олди. Нурота қишлоқ хўжалиги касб-ҳунар коллежини тамомлаган Сафарбек катта мақсадлар билан иш бошлади.
Президентимиз раҳнамолигида касб-ҳунар коллежи битирувчилари бандлигини таъминлаш, таълим муассасалари ва корхоналар ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, ёшларнинг мустақил ҳаёт йўлини танлашида кўмаклашишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Навоий вилоятида ҳам бу борада кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
– Ўтган йили 12 минг 950 дан ортиқ ёш мутахассис касб-ҳунар коллежини битирди, – дейди Навоий вилояти ўрта махсус, касб-ҳунар таълими бошқармаси бўлим бошлиғи Олимжон Бобомуродов. – Тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш истагини билдирган ёш тадбиркорларга ўтган йили 15 миллиард 500 миллион сўм кредит маблағи ажратилди. Ёш тадбиркорлар турли йўналишларда ўз бизнесини йўлга қўйиб, нафақат оиласи фаровонлигига ҳисса қўшмоқда, балки тенгдошларини иш билан таъминламоқда.
Битирувчиларни тадбиркорликка кенг жалб этиш, уларда ишбилармонлик кўникмасини шакллантириш, ёшларнинг истиқболли лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш мақсадида таълим муассасаларида ташкил этилган махсус ўқув курслари фаолияти бунда самарали бўлмоқда.
Ўтган йили вилоятдаги ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасалари битирувчиларининг қарийб 91 фоизи доимий иш билан таъминланди. Бунда йил давомида ўтказилган 36 бўш иш ўринлари ярмаркаси муҳим омил бўлмоқда. Ана шу ярмаркаларда 1800 га яқин битирувчининг бандлиги таъминлангани фикримизни тасдиқлайди.
Вилоятдаги касб-ҳунар коллежи битирувчиларининг тадбиркорлик фаолияти ва бизнес лойиҳаларини молиявий қўллаб-қувватлаш мақсадида жорий йилда тижорат банклари томонидан 24 миллиард 500 миллион сўм миқдорида имтиёзли кредит маблағлари ажратиш белгиланган.

Выпускник колледжа открыл стоматологический центр в городе Зарафшан
Выпускник Навоийского колледжа культуры и искусства Эркин Яндашов получил в областном филиале “Микрокредитбанка” льготный кредит в размере 60 миллионов сумов и открыл в Зарафшане частный стоматологический центр, в котором трудятся 5 медработников.
Сафарбек Кодиров из Нуроты, занимающийся животноводством, также получил в коммерческом банке льготный кредит в 6 миллионов сумов. Выпускник Нуратинского сельскохозяйственного профессионального колледжа, он намерен внести свой вклад в дальнейшее развитие животноводства.
Под руководством Президента нашей страны уделяется особое внимание обеспечению занятости выпускников профессиональных колледжей, дальнейшему укреплению взаимодействия между образовательными учреждениями и предприятиями, содействию молодежи в выборе самостоятельного пути в жизни.
Масштабная работа в этой области реализуется и в Навоийской области.
– В прошлом году профессиональные колледжи закончили более 12950 человек, – говорит начальник отдела Навоийского областного управления среднего специального, профессионального образования Олимжон Бобомуродов. – Выпускникам, намеревающимся заняться предпринимательской деятельностью, в прошлом году были выделены кредитные средства в размере 15 миллиардов 500 миллионов сумов. Молодые предприниматели налаживают бизнес в различных направлениях и вносят свой вклад в повышение благосостояния семьи, обеспечивают занятость своих сверстников.
При этом хорошие результаты дают специальные учебные курсы, организованные в образовательных учреждениях в целях широкого привлечения выпускников к предпринимательской деятельности, поддержки перспективных проектов молодежи.
В прошлом году в области почти 91 процент выпускников средних специальных, профессиональных образовательных учреждений был обеспечен постоянной работой. При этом важным фактором являются организованные в течение года 36 ярмарок вакантных рабочих мест. На этих ярмарках постоянную работу получили около 1800 выпускников.
В целях поддержки предпринимательской деятельности и бизнес-проектов выпускников в текущем году коммерческими банками предусмотрено выделение льготных кредитов на 24 миллиарда 500 миллионов сумов.