2 минг тоннадан зиёд қишлоқ хўжалик маҳсулотлари экспорт қилинди
Жиззах вилояти Ғаллаорол туманидаги “Baxmal export” масъулияти чекланган жамияти ўтган йили Россия, Хитой ва Бирлашган Араб Амирликларига 14 турдаги 2 минг тоннадан зиёд қишлоқ хўжалик маҳсулотлари экспорт қилди. Жорий йилда Ҳиндистон ва Вьетнам тадбиркорлари билан ҳам шартномалар тузиб, экспорт географиясини янада кенгайтирди.
Корхона ўтган йили ёз-куз мавсумида помидор, қалампир, узум, олхўри, ўрик, мош, нўхат, ловия, картошка, қизил лавлаги, кўкат, гул карам ва қовоқ экспорт қилган эди. Қиш мавсумида хорижга кўпроқ дуккакли маҳсулотлар, данакли ва қуруқ мевалар чиқармоқда.
Корхонага ўтган йили Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки вилоят филиалининг 1 миллиард 200 миллион сўмлик имтиёзли кредити ҳисобидан хориждан мева қуритадиган, дуккакли маҳсулотларни тозалаб, саралайдиган замонавий технологик ускуналар келтириб ўрнатилди. 3 сотих майдонда лимон етиштириш учун иссиқхона барпо этилди. Фаолиятни кенгайтириш ҳисобига 80 доимий, 150 мавсумий иш ўрни яратилди.
Айни пайтда корхона хорижга маҳсулот экспорт қилишдан ташқари ички эҳтиёжни таъминлашга ҳам салмоқли ҳисса қўшаётир. Умумтаълим мактаблари, мактабгача таълим муассасалари ва касб-ҳунар коллежлари ошхоналарига арзон нархларда 159 миллион сўмлик картошка сотилди.
– Президентимизнинг 2016 йил 5 октябрдаги “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони фаолиятимизни янада кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этмоқда, – дейди корхона раҳбари Анвар Сафаров. – Туман ҳокими қарори билан ажратилган 728 гектар ерда узум, мева-сабзавот, картошка ва бошқа қишлоқ хўжалик маҳсулотларини экспортбоп қилиб етиштириш устида иш олиб борилмоқда. Жорий йилда мева шарбати ишлаб чиқарувчи ва қадоқловчи технологияларни ишга тушириш режалаштирилган. Бу яна 20 иш ўрни яратиш имконини беради. Бу режани амалга ошириш учун корхонанинг моддий-техник имкониятлари етарли.
Биринчи Президентимизнинг 2016 йил 12 апрелдаги “Мева-сабзавот, картошка ва полиз маҳсулотларини харид қилиш ва улардан фойдаланиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида вилоятда белгиланган дастурлар изчил амалга оширилаётир. Ўтган йили 4 минг 100 гектар майдонга мева-сабзавот экинлари экилгани самараси шу кунларда бозорлар сероблиги, омборларнинг тўлалигида намоён бўлмоқда.
Бу йўналишда табиий иқлим шароити мева-сабзавот етиштириш учун қулай бўлган тоғли ҳудудларга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Жумладан, Ғаллаорол туманида мева-сабзавот етиштиришга ихтисослашган 300 га яқин фермер хўжалиги фаолият кўрсатаётир.
Вилоятда мева-сабзавот етиштиришни кўпайтириш билан бирга, уни сақлаш, қайта ишлашга қаратилаётган эътибор ҳам ушбу маҳсулотлар экспорт ҳажмини оширишга хизмат қилмоқда. Маълумотларга кўра, 2016-2017 йиллар қиш-баҳор мавсуми учун вилоятдаги мавжуд совуткичли мева-сабзавот омборхонларига 17 минг 590 тонна маҳсулот сақлашга қўйилган.

Предприятие экспортировало более 2 тысяч тонн сельхозпродукции
Общество с ограниченной ответственностью “Baxmal export” Галляаральского района Джизакской области в минувшем году экспортировало в Россию, Китай и Объединенные Арабские Эмираты более двух тысяч тонн сельскохозяйственной продукции 14 видов. В нынешнем году заключены договоры с предпринимателями Индии и Вьетнама, что расширяет географию экспорта.
В летне-осеннем сезоне прошлого года предприятие экспортировало помидоры, перец, виноград, сливы, абрикосы, маш, горох, бобы, картофель, свеклу, цветную капусту и тыкву. Зимой за рубеж поставляется в основном бобовая продукция, косточковые и сушеные фрукты.
За счет льготного кредита областного филиала Национального банка внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан на 1 миллиард 200 миллионов сумов в прошлом году было приобретено и установлено на предприятии современное оборудование для сушки плодов, чистки и сортировки зернобобовых. На трех сотках специалисты ООО “Baxmal export” организовали лимонарий. За счет расширения деятельности создано 80 постоянных и 150 сезонных рабочих мест.
Помимо экспорта продукции предприятие вносит вклад в удовлетворение внутреннего потребительского спроса. Столовым общеобразовательных школ, дошкольных образовательных учреждений и профессиональных колледжей по сниженной цене реализован картофель на сумму 159 миллионов сумов.
- Указ Президента нашей страны “О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата” от 5 октября 2016 года способствует дальнейшему расширению нашей деятельности, - говорит руководитель предприятия Анвар Сафаров. - На 728 гектарах площадей, выделенных решением хокима района, ведется работа по выращиванию винограда, плодоовощной продукции, картофеля и других сельхозкультур. В текущем году намечено задействовать технологии по производству фруктовых соков. Это позволит создать еще 20 рабочих мест. У предприятия имеется достаточно материально-технических возможностей для реализации этого плана.
В соответствии с постановлением Первого Президента нашей страны “О мерах по совершенствованию системы закупок и использования плодоовощной продукции, картофеля и бахчевых культур” от 12 апреля 2016 года в области реализуются соответствующие программы. В прошлом году плодоовощными культурами засажено 4,1 тысячи гектаров, в результате в эти дни на рынки в изобилии поступает выращенная продукция.
Особое внимание уделяется использованию земель горных районов, климатические условия которых благоприятны для выращивания фруктов и овощей. В частности, в Галляаральском районе выращиванием такой продукции занимается около 300 фермерских хозяйств.
Наряду с увеличением объемов заготовки плодоовощной продукции в области уделяется внимание ее хранению и переработке. Для создания резерва на осенне-зимний сезон 2016-2017 годов в морозильных камерах на складах области размещено 17 590 тонн продукции.