Ўзстандарт” агентлиги томонидан тасдиқланган “2016 йилда агентлик тизимидаги синов лабораторияларини ривожлантириш режаси”га мувофиқ, Республика синов ва сертификатлаштириш маркази ва унинг ҳудудий марказлари қошидаги аккредитланган синов лабораториялари янги ва замонавий ўлчов воситалари ва синов ускуналари билан таъминлашга эътибор қаратилмоқда.
Жорий йилда “Наманган синов ва сертификатлаштириш маркази” давлат корхонаси қошидаги енгил саноат маҳсулотларини синаш лабораториясига «разрывная машина (узилишга мустаҳкамлиги)» русумидаги синов ускунаси ўрнатилди.
Бу билан ИСО 5081, ИСО 5082 халқаро стандарт талабларига мувофиқ енгил саноат маҳсулотларини узилиш ва тортилишга мустаҳкамлик кўрсаткичлари ўзлаштирилиб, лабораториянинг аккредитация доираси кенгайтирилади. Шунингдек ушбу ускуна ёрдамида қўшимча полимер, резина ва кабел маҳсулотларининг узилишга мустаҳкамлик кўрсаткичлари бўйича синаш ишлари йўлга қўйилади.
Ушбу синов ускунасини амалиётга тадбиқ этилиши натижасида “Наманган синов ва сертификатлаштириш маркази” давлат корхонаси томонидан тадбиркорларга қўшимча хизмат турлари янада кенгаяди. Бунинг натижасида Наманган вилоятида тадбиркорлар томонидан ишлаб чиқарилаётган енгил саноат, полимер, резина ва кабел маҳсулотлари шу ернинг ўзида синовларини олиб бориш имконияти яратилади. Эслатиб ўтамиз, авваллари ушбу махсулотларни мазкур кўрсаткичлари бўйича синовлар қўшни вилоятларда ўтказилар эди.

Еще одна возможность для предпринимателей
Во исполнение постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 октября 2015 года за № 298, а также в соответствии утвержденного плана Агентства «Узстандарт» «По развитию аккредитованных испытательных лабораторий Агентства «Узстандарт» в 2016 году», ведутся работы по обеспечению аккредитованных испытательных лабораторий при ГП «РЦИС» и региональных ЦИС новыми и современными испытательными оборудованиями.
В связи с этим для лаборатории по испытаниям продукций легкой промышленности при ГП «Наманганский ЦИС» приобретено новое и современное оборудование «Машина для испытаний материалов на растяжение, сжатие и разрыв».
При помощи этого оборудования дополнительно расширается область аккредитации испытательных лаборатории по испытаниям полимерных, резиновых и кабельных материалов на методы растяжение, разрыв и прочность, согласно международными стандартами ИСО 5081, ИСО 5082.
В результате приобретение вышеизложенных испытательных работ, в ГП «Наманганский ЦИС» появятся дополнительные виды оказываемых услуг для местных предпринимателей и производителей. А также будет возможность проведение испытаний полимерных, резиновых и кабельных материалов в самой области которые до сегодняшнего дня проводились в соседних областях.