Қорақалпоғистон Республикасида сиқилган газни синаш йўлга қўйилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 19 октябрдаги 298-сонли қарорининг белгиланган 2016-2019 йилларда Вазирлар Маҳкамаси комплексларига кирувчи вазирлик, идора ва хўжалик бирлашмалари таркибидаги корхоналарнинг синов лабораторияларини  янги синов ускуналари билан жиҳозлаш ҳамда янги лабораторияларни ташкил қилиш белгиланган.
Ушбу топширқни бажариш мақсадида  Қорақалпоғистон синов ва сертификатлаштириш маркази  ДК синов мажмуасига янги замонавий  “Кристаллюкс” 4000-М маркали уч детекторли газли хроматограф харид қилинди ва аккредитация доирасини кенгайтириш мақсадида “Ўзстандарт” агентлиги аккредитация бошқармасига ҳужжатлар тўплами топширилди.
Ушбу ускуна харид қилингандан сўнг Қорақалпоғистон Республикасидаги автранспортларга  сиқилган газ қуйиш шахобчалари маҳсулотларини синовларини ўтказиш имконияти яратилади. Эслати ўтамиз, авваллари бу ишлар Тошкент шаҳри ва бошқа вилоятларда бажарилар эди.

Установлено испытание сжатого газа в Республике Каракалпакстан
По постановлению №298 Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 октября 2015 года входящие в Комплекс Кабинета Министров лаборатории предприятий министерств, органов и объединений должны быть оснащены современным оборудованием.
Для выполнения этого постановления в Каракалпакский центр испытаний и сертификации был приобретен газовый хроматограф “Кристаллюкс” 4000-М. С целью расширения области аккредитации был подготовлен пакет документов и разослан в управление аккредитации агентства “Узстандарт”.
Ранее для сертификации и получения периодических испытаний предприниматели обращались в город Ташкент или другие области. С приобретением хроматографа “Кристаллюкс” 4000-М эти работы будут проводиться в Республике Каракалпакстан.