Дори арзон ва сифатли бўлиши зарур
Мамлакатимиз соғлиқни сақлаш тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнида фармацевтика саноатини ривожлантириш, аҳоли ва даволаш муассасаларини сифатли, хавфсиз ва арзон дори-дармон воситалари билан таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бугунги кунда мамлакатимизда 130 дан зиёд фармацевтика корхонаси фаолият кўрсатиб, улар томонидан 2 мингдан ортиқ турдаги дори-дармон воситалари ишлаб чиқарилмоқда. Самарқанд вилоятида шу йўналишдаги ўнга яқин корхона ишлаб турибди. Давлат ўрмон хўжаликларида доривор ўсимликлар етиштириш йўлга қўйилган. Бу маҳсулотлардан тайёрланаётган 11 турдаги дори воситаси давлат реестридан ўтказилиб, истеъмолчиларга етказиб берилмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 31 октябрдаги “Аҳолини дори-дармон воситалари ва тиббиёт буюмлари билан таъминлашни янада яхшилашга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори бу борадаги ишлар кўламини кенгайтариш, халқимизни арзон ва сифатли дори-дармон воситалари ҳамда тиббиёт буюмлари билан таъминлаш даражасини оширишда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
– Мазкур қарорнинг қабул қилиниши кейинги пайтда дори-дармон воситалари нархининг асоссиз ошиб бораётгани, бир хил дорининг дорихоналарда турли нархларда сотилиши ҳамда маҳаллий дори воситалари ўрнига хорижда ишлаб чиқарилганларини қўллаш каби ҳолатларнинг олдини олишда муҳим омил бўлмоқда, – дейди Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигининг дори воситалари ва тиббий техника сифатини назорат қилиш бош бошқармаси етакчи мутахассиси Н.Холмуродов. – Ушбу ҳужжатда 2017 йилнинг 1 январидан бошлаб четдан олиб келинадиган, маҳаллий ишлаб чиқарувчилардан сотиб олинадиган дори-дармон воситалари ва тиббиёт буюмларини улгуржи ва чакана сотиш, уларни етказиб беришда иштирок этувчи воситачилар сонидан қатъи назар, улгуржи савдо учун сотиб олинган қийматидан 15 фоиздан, чакана савдо учун улгуржи нархидан 20 фоиздан ортиқ бўлмаган миқдорда белгиланадиган чекланган савдо устамалари қўлланилиши белгиланди. Ижтимоий аҳамиятга молик дори-дармон воситалари ва тиббиёт буюмлари белгиланган нархларда сотилади. Қарорга биноан ташкил этилган даволаш муассасалари ва аҳолини дори-дармон воситалари ва тиббиёт буюмлари билан таъминлашни тизимли асосда назорат қилиш республика комиссияси вакиллари Самарқанд вилоятидаги 600 дан зиёд ижтимоий ва хусусий дорихоналар фаолиятини ўрганиб, соҳа ходимларига зарур тавсиялар бермоқда. Барча дорихоналарда бўлиши мажбурий бўлган 76 турдаги дори воситалари ва тиббий буюмлар ҳамда шифокор рецептисиз бериладиган 1033 турдаги дори-дармон воситалари рўйхати дорихоналарнинг харидорга қулай ва кўринарли жойига илиб қўйилмоқда. Тиббиёт ходимлари ва дорихоналар масъуллари учун амалий семинарлар ташкил этилиб, қарор моҳияти, унда белгиланган вазифалар тушунтирилмоқда.
“Самарқанд дори-дармон” акциядорлик жамияти вилоятдаги шифохона ва дорихоналарни маҳаллий дори-дармон ва тиббиёт буюмлари билан таъминлаш чораларини кўрмоқда. Жойлардаги даволаш муассасаларининг эҳтиёжи ўрганилиб, йил давомида уларга узлуксиз дори воситалари етказиб бериш бўйича шартномалар имзоланмоқда.
– Бугунги кунда дорихоналаримизда 76 турдаги дори воситалари ва тиббий буюмлар ҳамда шифокор рецептисиз бериладиган 1033 турдаги дори-дармон воситалари рўйхати кўринарли жойларга ўрнатилган, – дейди Самарқанд шаҳридаги “Фармацевт” масъулияти чекланган жамияти раиси ўринбосари Ф.Амиров. – Харидорлар дориларга қўйилган янги нархлар, маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг маҳсулотлари билан танишиш имкониятига эга бўлмоқда. Буларнинг барчаси халқимизни сифатли дори-дармон билан таъминлашга хизмат қилади.
Таъкидлаш лозимки, аҳолини арзон ва сифатли, мамлакатимизда ишлаб чиқарилган дори воситалари билан таъминлашда вилоятнинг 13 туманида фаолияти йўлга қўйилган ижтимоий дорихоналарнинг ўрни катта бўлмоқда. Ушбу дорихоналарнинг барчасида фитобарлар ташкил этилган бўлиб, ўнлаб доривор ўсимликлардан тайёрланган дамламалар аҳолига таклиф этилмоқда. Жорий йилда мазкур дорихоналар тармоғини кенгайтириш ҳамда уларда сотилаётган дори-дармон воситалари турини янада кўпайтириш режалаштирилган.

Лекарства должны быть доступными и качественными
В процессе реформ, осуществляемых в системе здравоохранения нашей страны, особое внимание уделяется развитию фармацевтической промышленности, обеспечению населения и медицинских учреждений качественными и доступными лекарствами.
Сегодня в нашей стране действует более 130 фармацевтических предприятий, которые выпускают свыше двух тысяч видов лекарственных средств. Около десяти таких предприятий осуществляют свою деятельность в Самаркандской области. В государственных лесных хозяйствах налажена заготовка лекарственных растений, на основе которых изготавливается 11 видов лекарств, зарегистрированных в государственном реестре.
Постановление Президента страны “О мерах по дальнейшему улучшению обеспечения населения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения” от 31 октября 2016 года служит важным руководством к действию в расширении масштабов проводимой работы, повышении уровня обеспеченности населения доступными и качественными лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения.
- Это постановление направлено на предотвращение все чаще наблюдаемых в последнее время случаев необоснованного роста цен на лекарства, реализации одного и того же препарата по разной цене, а также предпочтения препаратов зарубежного производства отечественным аналогам, - говорит ведущий специалист Главного управления по контролю за качеством лекарственных средств и медицинской техники Министерства здравоохранения Республики Узбекистан Н.Холмуродов. - В постановлении определено, что с января нынешнего года оптовая и розничная реализация импортируемых лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также закупаемых у отечественных производителей, осуществляется с применением предельных торговых надбавок, определяемых независимо от числа посредников, участвующих в поставках. Для оптовой реализации ее размер - не более 15 процентов от покупной стоимости, для розничной реализации – не более 20 процентов от оптовой цены. Социально значимые лекарственные средства и медицинские изделия реализуются по фиксированным ценам. Представители специально созданной Республиканской комиссии по контролю за обеспечением лечебных учреждений и населения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения изучают деятельность более 600 социальных и частных аптек Самаркандской области и дают необходимые рекомендации их работникам. На видных и доступных для потребителей местах размещаются перечень обязательных для всех аптек лекарственных средств и изделий медицинского назначения, который включает 76 наименований, а также перечень лекарственных средств, отпускаемых без рецепта врача, в который входят 1033 наименования. Для медицинских работников и руководителей аптек проводятся практические семинары, на которых разъясняются суть и задачи постановления.
Акционерное общество “Самарканд дори-дармон” принимает меры по обеспечению больниц и аптек области лекарствами и медицинскими изделиями отечественного производства.
- В аптеках нашего общества уже вывешены на видных местах предусмотренные постановлением перечни обязательных лекарств, - говорит заместитель председателя самаркандского общества с ограниченной ответственностью “Фармацевт” Ф.Амиров. - Покупатели имеют возможность ознакомиться с новыми ценами на лекарства и продукцией отечественных производителей. Все это способствует обеспечению нашего народа качественными лекарственными средствами.
Следует отметить, что в обеспечение населения качественными и доступными лекарствами большой вклад вносят социальные аптеки, открытые в 13 районах области. Во всех этих аптеках организованы фитобары, населению предлагаются настои из десятков видов лекарственных растений. В нынешнем году намечено расширить сеть социальных аптек и ассортимент реализуемых в них лекарств.