Шахматчиларимиз ўтган йилги нуфузли мусобақаларда жами 67 медални қўлга киритди
Ўзбекистон миллий матбуот марказида мамлакатимиз шахмат федерациясининг 2016 йил якунлари ва 2017 йилдаги вазифаларига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Анжуманда мамлакатимизда навқирон авлодни жисмонан соғлом, маънан етук, юксак интеллектуал салоҳиятли этиб вояга етказиш, спортнинг барча турлари қатори шахматни изчил ривожлантиришга қаратилаётган улкан эътибор ва ғамхўрлик самарасида ўзбек шахмат мактаби вакиллари нуфузли халқаро мусобақаларда юқори натижаларга эришаётгани таъкидланди.
2016 йилда шахматчиларимиз қирқга яқин нуфузли мусобақада иштирок этиб, 40 олтин, 15 кумуш ва 12 бронза медални кўлга киритди.
Ўзбекистон аёллар терма жамоаси Бирлашган Араб Амирликларида бўлиб ўтган «Осиё миллатлар кубоги»да икки йўналишда кумуш медални кўлга киритди. Ёшлар терма жамоаси аъзолари Мўғулистонда ўтказилган Осиё чемпионатида 10 медални кўлга киритиб, умумжамоа ҳисобида шоҳсупанинг учинчи поғонасидан жой олди. Эронда бўлиб ўтган Осиё чемпионатида ёш шахматчиларимиз 7 олтин, 2 кумуш, 2 бронза медалига сазовор бўлди. Ўзбекистон вакиллари Сочи шаҳрида мактаб ўқувчилари ўртасидаги ўтказилган жаҳон чемпионатида 36,5 очко жамғариб, умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллади.
Мамлакатимизда 2016 йили уч йирик мусобақа – Георгий Аъзамов хотирасига багишланган X халқаро "Тошкент опен" турнири, аёллар ва эркаклар ўртасида Осиё чемпионати ҳамда жаҳон шахмат юлдузларининг халқаро турнирлари ташкил этилди. Ундан ташқари 30 га яқин мусобақа ўтказилди.

Наши шахматисты в прошлом году завоевали в общей сложности 67 медалей на престижных турнирах
В Национальном пресс-центре Узбекистана прошла пресс-конференция, посвященная итогам деятельности Федерации шахмат Узбекистана в 2016 году и задачам на 2017 год.
На мероприятии отмечалось, что в результате уделяемого в нашей стране огромного внимания воспитанию молодого поколения физически здоровыми, духовно развитыми, высокоинтеллектуальными личностями, развитию спорта, в том числе шахмат, представители узбекской шахматной школы достигают высоких результатов на престижных международных турнирах.
В 2016 году наши шахматисты приняли участие почти в 40 престижных соревнованиях и завоевали 40 золотых, 15 серебряных и 12 бронзовых медалей.
Женская сборная Узбекистана завоевала серебряные медали в двух направлениях Азиатского Кубка наций в Объединенных Арабских Эмиратах. Члены молодежной сборной завоевали 10 медалей и заняли третье место в общекомандном зачете на чемпионате Азии в Монголии. На чемпионате Азии в Иране наши юные шахматисты удостоились 7 золотых, 2 серебряных и 2 бронзовых медалей. Спортсмены Узбекистана набрали 36,5 очка на чемпионате мира среди школьников в Сочи и завоевали первое место в общекомандном зачете.
В 2016 году в нашей стране прошли три крупных турнира – Х международный турнир “Ташкент опен”, посвященный памяти Георгия Агзамова, чемпионат Азии среди женщин и мужчин, а также международный турнир мировых звезд шахмат. Кроме того, проведено около 30 других различных соревнований.