Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Таълим ва илм-фан, ёшлар сиёсати, маданият, ахборот тизимлари ва телекоммуникациялар масалалари комплексининг 2016 йил ижтимоий-иқтисодий ривожланиш якунларига бағишланган йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Биринчи Президентимиз Ислом Каримов томонидан Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йилда республикани ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш якунлари ва 2016 йил иқтисодий дастурининг энг муҳим устувор вазифаларига бағишланган мажлисида белгилаб берилган вазифалар ижросини таъминлаш борасида комплекс таркибига кирувчи вазирлик ва идораларда амалга оширилган ишлар натижалари ва келгусидаги вазифалар муҳокама қилинди.
2016 йилда комплекс бўйича жами 6,28 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, аҳолига 4,49 триллион сўмлик хизматлар кўрсатилди. 2015 йилнинг шу даврига нисбатан ўсиш суръати мос равишда 124,2 фоиз ва 129,7 фоизни ташкил этди.
Инвестиция дастурига киритилган лойиҳалар бўйича 247,3 миллион АҚШ доллари миқдорида маблағ ўзлаштирилди ёки режага нисбатан 115,5 фоизга, экспорт прогнози кўрсаткичлари ҳам ортиғи билан бажарилишига эришилди.
Мажлисда болаларни мактабгача таълим билан қамраб олишни кескин кенгайтириш, уларни мактаб таълимига тайёрлаш сифатини янада ошириш, замонавий таълим дастурларини жорий этиш асосида мактабларда таълим жараёнини такомиллаштириш ва ёшларда китобхонлик маданиятини шакллантириш ва ўстиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Комплекс йиғилишида меҳнат бозорида талаб юқори бўлган касблар бўйича малакали мутахассислар тайёрлаш сифатини ошириш, таълим муассасаларини замонавий дарсликлар ва ўқув қўлланмалари билан таъминлаш, ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасалари битирувчиларини ишга жойлаштириш, уларнинг корхона ва ташкилотлар билан ўзаро ҳамкорлигини кенгайтириш учун салоҳиятли иш берувчиларни жалб этган ҳолда ихтисослашган бўш иш ўринлари ярмаркаларини ўтказиш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Шу билан бир қаторда ўқитишнинг замонавий усулларини, янги авлод дарсликлари ва ўқув қўлланмаларини жорий этиш, етакчи хорижий таълим муассасалари билан ҳамкорликни кенг йўлга қўйиш ҳамда олий таълим муассасаларининг ўқув ва илмий-тадқиқот лабораторияларининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш асосида таълим жараёнининг сифатини тубдан ошириш, мамлакатимизда илмий-тадқиқот фаолиятини ташкил этиш, бошқариш ва молиялаштириш тизимидаги муаммолар ва уларни бартараф этиш бўйича устувор вазифалар атрофлича муҳокама этилди.
Йиғилишда маданият ва санъат соҳасини ривожлантириш бўйича амалга оширилган ишлар ҳамда келажакдаги режалар, телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш, “Электрон ҳукумат” тизими доирасида ахборот тизимлари ва маълумотлар базаларини яратиш бўйича амалга оширилаётган ишлар, келгусида бажарилиши лозим бўлган долзарб вазифалар батафсил кўриб чиқилди.
Мажлисда Президентимиз Шавкат Мирзиёев маърузаларида белгилаб берилган вазифаларни тизимли равишда бажариш, комплекс таркибига кирувчи вазирлик ва идораларда 2017 йилнинг биринчи чорагида белгиланган режалар ижросини тўла таъминлаш юзасидан қўшимча чора-тадбирлар белгиланиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Подведены итоги, определены очередные задачи
Состоялось заседание Комплекса Кабинета Министров Республики Узбекистан по вопросам образования и науки, молодежной политики, культуры, информационных систем и телекоммуникаций, посвященное итогам социально-экономического развития в 2016 году.
На заседании были обсуждены результаты осуществленной входящими в структуру комплекса министерствами и ведомствами работы по обеспечению исполнения задач, намеченных Первым Президентом нашей страны Исламом Каримовым на заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития республики в 2015 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2016 год, а также очередные задачи на перспективу.
В 2016 году всего по комплексу было произведено продукции на 6,28 триллиона сумов, населению оказаны услуги на 4,49 триллиона сумов. Данные показатели относительно 2015 года составили 124,2 и 129,7 процента соответственно.
По включенным в Инвестиционную программу проектам освоено 247,3 миллиона долларов США, или относительно плана достигнуто выполнение на 115,5 процента. Также перевыполнены экспортные прогнозные показатели.
На заседании было уделено особое внимание вопросам дальнейшего расширения охвата детей дошкольным образованием, повышения качества подготовки их к школе, совершенствования образовательного процесса в школах на основе внедрения современных образовательных программ, формирования и повышения культуры чтения у молодежи.
На заседании комплекса особо отмечалась необходимость повышения качества подготовки квалифицированных специалистов по востребованным на рынке труда профессиям, обеспечения образовательных учреждений современными учебниками и учебными пособиями, трудоустройства выпускников учреждений среднего специального, профессионального образования, проведения для расширения взаимодействия с предприятиями и организациями специализированных ярмарок свободных рабочих мест с привлечением потенциальных работодателей.
Вместе с тем были подробно обсуждены приоритетные задачи по внедрению современных методов обучения, нового поколения учебников и учебных пособий, широкому налаживанию сотрудничества с ведущими зарубежными образовательными учреждениями и коренному повышению качества образовательного процесса на основе укрепления материально-технической базы учебных и научно-исследовательских лабораторий высших образовательных учреждений, устранению проблем в системе организации, управления и финансирования научно-исследовательской деятельности в стране.
На заседании были детально рассмотрены проведенная работа по развитию сфер культуры и искусства, а также очередные задачи в этом направлении, реализованные меры по дальнейшему совершенствованию инфраструктуры сферы телекоммуникаций, созданию информационных систем и баз данных в рамках системы “Электронное правительство” и предстоящие актуальные задачи.
Были определены дополнительные меры по системному выполнению задач, намеченных в докладах Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, полному обеспечению исполнения входящими в структуру комплекса министерствами и ведомствами планов на первый квартал 2017 года, приняты соответствующие решения.