Ёқилғи тарқатиш колонкалари метрологик текширувдан ўтказилиши керакми?
Автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчаларида, қандай турга киришидан қатъий назар, уларни ёқилғи тарқатиш колонкалари каби асбоб-ускуна билан жиҳозламасдан барқарор, унумли ва сифатли иш бўлиши мумкин эмас. Айнан ушбу жиҳоз воситасида ёқилғи берилиши, унинг назорати, ўлчаниши ва ҳисобга олиш ишлари амалга оширилади. Автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчаси стационар, контейнерли ёки мобил бўлсин, ушбу жиҳозсиз ёқилғи қуйиш шохобчасининг ишини амалга ошириб бўлмайди.
Энг аввало ёқилғи тарқатиш колонкалари икки турда бўлиши, хусусан битталик колонка, ёки иккиталик ёқилғи тарқатиш колонкаси бўлиши мумкинлигини таъкидлаш лозим.
Бироқ автомобилларга ёқилғи қуйиш стационар шохобчасининг қурилишида уни иккиталик ёқилғи тарқатиш колонкаси билан жиҳозлаш мақсадга мувофиқ. Гап шундаки, ушбу турдаги колонкалар бир вақтнинг ўзида бирданига иккита автомобилга хизмат кўрсатиши мумкин, бу эса автомобилларга ёқилғи қуйиш вақтини қисқартиради ва автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчасида автомобиллар йиғилиб қолишининг олдини олади. Бундан ташқари, бундай тез хизмат кўрсатиш воситасида ўтказиш қобилияти ошиб, автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчасининг даромадига ижобий таъсир кўрсатади.
Ёқилғи тарқатиш колонкаси АЁҚШда ўрнатиш учун мўлжалланган ва бензин, дизель ёқилғиси ва суюқ мойлар, шунингдек мойлаш қобилиятига эга бошқа суюқликларни ҳисобга олишга хизмат қилади. Ишчи ҳарорати: -25 оС дан +55 оС гача.
Ўзбекистон Республикаси “Метрология тўғрисидаги” Қонунининг 14-моддасига мувофиқ ЎВ давлат реестрига киритилган ва давлат метрология текшируви ва назорати татбиқ этиладиган доирада қўлланадиган ўлчаш воситалари қиёслашлараро интервалга асосан ўрнатилган тартибда қиёсловдан ўтказилади.
Текширувдан (қиёслашдан) ўтказилиши лозим бўлган ўлчаш воситалари туркумларининг рўйхатига асосан (Адлия вазирлигида 04.05.2016 й. №2782-сон билан рўйхатга олинган) ёқилғи тарқатиш колонкаларининг қиёслашлараро интервали 6 ойни ташкил этади.

Подлежат ли топливораздаточные колонки метрологическому контролю?
На автозаправочной станции, неважно к какому типу она относится, невозможна стабильная, продуктивная и качественная работа без оснащения таким оборудованием, как топливораздаточные колонки. Именно посредством данного оборудования происходит выдача топлива, его контроль, измерение и учетная работа. Будь то стационарная, контейнерная или мобильная автозаправочная станция, без данного оборудования работа заправочной станции будет неосуществима.
Для начала следует отметить, что топливораздаточные колонки могут быть двух видов, а именно это может быть одинарная колонка, либо топливораздаточная колонка двойная.
Однако при устройстве стационарной автозаправочной станции целесообразнее оснащать ее двойными топливораздаточными колонками. Дело в том, что колонки данного вида способны к обслуживанию сразу двух автомобилей в один момент времени, что положительно влияет на сокращение времени заправки автомобилей и к предотвращению большого скопления автомобилей на автозаправочной станции. К тому же посредством такого быстрого обслуживания происходит увеличение пропускной способности, что положительно отражается на прибыли автозаправочной станции.
Топливораздаточная колонка предназначена для установки на АЗС и служит для  учета бензина, дизельного топлива и жидких масел, а также других жидкостей, обладающих смазывающей способностью. Рабочая температура: от -25 оС до +55 оС.
В соответствии со статьёй 14 Закона Республики Узбекистан «О метрологии» средства измерения внесенные в Государственный реестр СИ и используемые в сфере распространения государственного метрологического контроля и надзора проводится поверка в установленном порядке согласно межповерочного интервала.
На основании перечня групп средств измерений (сопоставлений), подлежащих поверке (рег. МЮ от 04.05.2016 г. №2782) межповерочный интервал топливораздаточных колонок выдается сроком на 6 месяцев.