Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати билан ҳамкорликда мамлакатимизда тадбиркорлик фаолиятини жадал ривожлантиришни таъминлаш, ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга бағишланган давра суҳбати ўтказди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоев, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А.Шайхов ва бошқалар мамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантириш ва ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга доимий эътибор қаратилаётгани иқтисодиётимиз барқарорлиги ва халқимиз фаровонлигида муҳим ўрин тутаётганини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 5 октябрдаги “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони бу борада муҳим дастуриламал бўлаётир.
Мазкур ҳужжатда хусусий тадбиркорликнинг иқтисодиётдаги роли ва ўрнини тубдан ошириш, тадбиркорлик фаолиятини ташкил этиш йўлидаги мавжуд тўсиқ ва чекловларни тугатиш, хусусий мулкнинг ялпи ички маҳсулот, жумладан, хориж сармояси иштирокидаги улушини изчил ошириш учун янада қулай иқтисодий, ҳуқуқий шароит ва рағбатлар яратиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.
Тадбиркорлик субъектлари фаолиятига асоссиз аралашишларга қарши ишончли ҳуқуқий кафолатларни таъминлашга йўналтирилган давлат назоратининг янги механизмлари жорий этилгани алоҳида қайд этилди.
Буни “Электрон ҳукумат” тизимини жорий этиш доирасида давлат органлари фаолиятида ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш, тадбиркорлик субъектларининг ваколатли органлар билан ўзаро муносабатининг турли шаклларини кенгайтириш бўйича чора-тадбирлар комплекси белгиланганида ҳам кўришимиз мумкин. Дастурда «ягона дарча» тамойили бўйича тадбиркорлик субъектларига хизматлар тақдим этишга доир ягона марказлар орқали кўрсатиладиган давлат хизматлари рўйхатини кенгайтириш бўйича чора-тадбирлар назарда тутилган.
Давра суҳбати иштирокчилари соҳадаги долзарб масалалар, жумладан, банк тизимида юзага келаётган, экспорт ва импорт жараёнидаги, солиқ тартиби ҳамда солиқ юки, солиқ маъмурчилигидаги қатор масалалар бўйича фикр алмашиб, хусусий мулк ва инвестицияларнинг дахлсизлиги кафолатини амалда кучайтириш борасида фикр-мулоҳазаларини билдирди.

Встреча с предпринимателями
Торгово-промышленная палата Узбекистана совместно с Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан организовали "круглый стол", посвященный вопросам обеспечения динамичного развития предпринимательства в нашей стране, качественному улучшению делового климата.
Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафоев, председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Шайхов и другие отметили, что уделяемое постоянное внимание развитию и всесторонней поддержке предпринимательства играет важную роль в стабильности экономики нашей страны и благополучии народа.
Указ главы нашего государства Шавката Мирзиёева "О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" от 5 октября 2016 года стал важным руководством к действию в данном направлении.
В этом правовом документе уделяется особое внимание коренному повышению роли частного предпринимательства в развитии экономики, устранению имеющихся преград на пути организации предпринимательской деятельности, созданию еще более оптимальных экономических, правовых условий и стимулов для увеличения доли частного бизнеса в валовом внутреннем продукте.
Особо отмечалась важность внедрения новых механизмов государственного контроля, направленного на обеспечение надежных правовых гарантий против безосновательного вмешательства в деятельность субъектов предпринимательства.
Это можно увидеть на примере внедрения в рамках системы "электронное правительство" комплекса мер по развитию информационно-коммуникационных технологий в деятельность государственных органов, расширения форм взаимоотношений субъектов предпринимательства с уполномоченными органами. В том числе по предоставлению государственных услуг субъектам предпринимательства через центры "одно окно".
Участники "круглого стола" обменялись мнениями по актуальным вопросам, в частности, связанным с работой банковской сферы, организацией процесса экспорта и импорта, а также говорилось о порядке налогообложения и налоговом администрировании. Были высказаны мнения о практическом усилении неприкосновенности частной собственности и инвестиций.