Халқаро сифатни бошқариш тизимлари тадбиркорлар ютуғининг кафолати!
Бугунги кунда республикамиз корхоналарида халқаро стандартлар талаблари асосида сифатни бошқариш тизимларини жорий қилиш ва сертификатлаштириш энг долзарб масалалардан биридир. Корхоналарда халқаро стандарт талабларига мувофиқ сифат тизимларининг жорий этилиши рақобат мухитида корхоналар ютуғининг кафолати хисобланади ва корхоналар томонидан ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар рақобатбардошлигини оширишга ва истеъмолчиларни сифатли ва экологик хавфсиз маҳсулотлар билан таъминлаш имконини беради.
Шунинг учун ушбу соҳа бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан катта эътибор қаратилмоқда.
Бугунги кунда сифат тизимларини сертификатлаштириш идоралари сонини 27 та етказилиб, шундан 8 та сертификатлаштириш идораларини халқаро даражада аккредитациядан ўтказилди.
Қўшимча равишда Агентлик тизимидаги 2 та ҳудудий марказлар (Андижон ва Самарқанд) қошидаги сифат тизимларини сертификатлаштириш идоралари халқаро даражада аккредитацияга тайёрланмоқда.
Республикада 17155 та ишлаб чиқарувчи корхоналармавжуд бўлиб, шундан 4 181 таси сертификатлаштирилди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 19 октябрдаги «2020 йилгача бўлган даврда Сифат миллий инфратузилмасини ривожлантириш Дастурини тасдиқлаш тўғрисида» 298-сонли қарори ижроси юзасидан Вазирлар Маҳкамасининг Комплекслари кесимида 2016 йилда режалаштирилган 136 та корхоналар тўлиқ халқаро стандартлар бўйича сертификатлаштирилди.
Бундан ташқари Хукумат қарорини Республика худудлари кесимида ижроси юзасидан 2016 йилда режалаштирилган жами 649 та корхоналарнинг барчасига сифат тизимлари жорий этилди ва сертификатлаштирилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2015 йил 24 апрелдаги «Акциядорлик жамиятларида замонавий корпоратив бошқарув услубларини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПФ-4720-сон фармонини ижроси бўйича 2016 йилда режалаштирилган 118 та акциядорлик жамиятларининг барчасида сифат тизимлари жорий этилиб, сертификатлаштирилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2015 йил 5 майдаги «2015-2019 йиллар учун иқтисодиёт ва ижтимоий тармоқ соҳаларида энергия ҳажмини қисқартириш, энергияни тежовчи технологияларни жорий этиш бўйича чора-тадбирлар дастури тўғрисида»ги ПҚ-2343-сон қарори ижроси юзасидан жорий йил учун режалаштирилган 11 та корхоналарда халқаро ISO 50001 стандартига асосан энергия менежменти тизимлари жорий этилди.

Международная систем менеджмента качества гарантия успеха предпринимателя!
На сегодняшний день обращается особое внимание на качество  производимой продукции или оказываемым услугам, потому что качественная продукция увеличивает экспортный потенциал нашего независимого государства, играет важную роль в продвижении их в мировом рынке, в увеличении их конкурентоспособности, что в свою очередь определяет экономическую репутацию не только предприятий, но и нашей республики, обеспечивая потребителей безопасным и экологически чистым продуктом.
Именно по этому, Правительстом Республики Узбекистан уделяется большое внимание в этой области.
На сегодняшний день количество органов по сертификации достигло 27, из них 8 органы по сертификации аккредитованные в международном уровне. Для развития данных работ в 1 квартале 2017 года  в 2 органах по сертификации систем менджмента качества Андижанского и Самаркандского центра испытаний и сертификации планировано прохождение международной аккредитации “TURK AK” Турецкого государства.
В республике насчитывается более 17155 предприятий изготовителей, из них 4181 предприятия сертифицированы.
Во исполнения Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан “Об утверждении Программы развития Национальной инфраструктуры качества  в период до 2020 г” за №298 от 19 октября 2015 года, 785 предприятия планированные в 2016 году (В резрезе Комплексов Кабинета Министров 136 и в резрезе регионов 649 предприятий) сертифицированы по международному стандарту.
Согласно Распоряжения Президента Республики Узбекистан за № 4720 от 24 апреля 2015 года, на 118 акционерных обществах республики внедрена и успешно сертифицирована система менеджмента качества в соответствии с требованиями международных стандартов.
Во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 5 мая 2015 года № ПП-2343 «О Программе мер по сокращению энергоемкости, внедрению энергосберегающих технологий в отраслях экономики и социальной сфере на 2015 — 2019 годы», во всех запланированных 11 предприятиях внедрена система менеджмента потребления энергии согласно требованиям международного стандарта ИСО 50001.