Жорий йилнинг 27 декабрь куни “Ўзстандарт” агентлигида сифат менежмент тизимларига халқаро даражада тан олинадиган мувофиқлик сертификатларини расмийлаштириш ваколатига эга сертификатлаштириш идоралари раҳбарлари билан йиғилиш ўтказилди.
Йиғилишда, 2017 йилда маҳсулот экспорт қилувчи корхоналарда халқаро даражада сифат менежмент тизимларини жорий этиш ва сертификатлаштириш холати, шунингдек, сертификатлаштириш идоралари томонидан халқаро даражада сертификатлаштириш бўйича олиб борилаётган ишлар муҳокама қилинди.
Йиғилиш давомида, республика маҳсулот экспорт қилувчи корхоналарининг халқаро бозордаги рақобатбардошлигини ошириш мақсадида сифат менежмент тизимларини жорий этишга, шу жумладан тизимни халқаро даражада сертификатлаштириш зарурлиги айтиб ўтилди.
Шу билан бирга, сертификатлаштириш идоралари томонидан экспортер корхоналарнинг раҳбар ва мутахассисларни ўқитиш ҳамда сифат менежмент тизимларини халқаро даражада жорий этиш ва сертификатлаштириш ишларни кенгайтириш ва жадаллаштириш тавсия этилди.

27 декабря текущего года, в агентстве “Узстандарт” под руководством заместителя Генерального директора агентства проведено совещание с руководителями органов по сертификации систем менеджмента качества, имеющие полномочия выдачи международных сертификатов соотвествия.
На совещании обсуждался вопрос о реализации внедрения и сертификации систем менеджмента качества в предприятиях-экспортерах на международном уровне в 2017 году и работы проводимой органами по сертификации систем менеджмента качества на международном уровне.
В ходе совещания было отмечено, о необходимости обеспечения внедрения и сертификации систем менеджмента на предприятиях-экспортерах республики, в том числе в международной сертификации, в целях обеспечения конкурентно способности предприятий республики на мировом рынке.
Кроме того, органам по сертификации рекомендовано расширение и активизация работ по обучению руководителей и специалистов предприятий-экспортеров, а также внедрению и сертификации систем менеджмента качества на международном уровне.