Ўзбекистон техник жиҳатдан тартибга солиш агентлигида Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) лойиҳаси эксперти, Энергетика вазирлиги маслаҳатчиси Tanaka Koichi ва Энергетика вазирлиги вакиллари билан учрашув ташкил этилди.
Унда ҳалқаро ISO 50001 стандарти талабларига мувофиқ энергетик менежмент тизимини жорий этишнинг афзалликлари, энергия самарадорлиги ва мувофиқлиқни баҳолаш йўналишларда
Япония ва Ўзбекистон тажрибалари, олиб борилаётган ишлар,
JICA лойиҳаси доирасида кадрлар тайёрлаш, ўқитиш, қайта тайёрлаш
ва малакасини оширишда ҳамкорлик масаласи бўйича фикр алмашилди.
Тадбир якунида мазкур йўналишларда икки томонлама кўп қиррали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни фаоллаштиришга келишилди.

Узбекском агентстве по техническому регулированию состоялась встреча с экспертом проекта Японского Агентства международного сотрудничества (JICA), советником Министерства энергетики Tanaka Koichi и представителями Министерства Энергетики Республики Узбекистан.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о преимуществах внедрения системы энергоменеджмента в соответствии с требованиями международного стандарта ISO 50001, опыте Японии и Узбекистана
в области энергоэффективности и оценки соответствия, текущей работе, сотрудничестве в области обучения, переподготовки и повышения квалификации в рамках проект JICA.