Россия Федерациясининг “Росстандарт” федерал агентлиги билан Ўзбекистон Техник жихатдан тартибга солиш агентлиги ўртасидаги ҳалкаро ҳамкорлик дастури доирасида жорий йилнинг 27 август куни соҳа мутахассислари учун онлайн ўқув семинари ташкил этилди.
Россия стандартлар институти бош директор маслахатчилари Юрий Иванович Бутырев ва Будкин Юрий Валерьевич томонидан тингловчиларга стандартларни ишлаб чиқишда ва миллий стандартлаштириш тизимини ривожлантиришда техник қўмиталарнинг ўрни,стандартларнинг миллий иқтисодиёт ва мамлакат ташқи савдосини ўсишидаги мавқеи, техник жихатдан тартибга солишда давлат назорати механизмлари, Россиянинг стандартлаштириш, мувофиқликни бахолаш ва техник жиҳатдан тартибга солиш сохасидаги тажрибаси бўйича билим ва кўникмалар берилди.
Тадбирда иштирокчилар томонидан берилган саволларга муфассал жавоб берилди.
Тадбир якунига кўрастандартлаштириш, мувофиқликни бахолаш ва техник жиҳатдан тартибга солиш сохасидакўламли доимий ҳамкорлик қилишга келишиб олинди.

В рамках программы международного сотрудничества между Федеральным агентством Российской Федерации «Росстандарт» и Агентством по техническому регулированию Узбекистана 27 августа текущего года был организован онлайн-семинар для специалистов отрасли.
Советники генерального директора Российского института стандартов Юрий Иванович Бутырев и Будкин Юрий Валерьевич раскрыли присутствующим роль технических комитетов в разработке стандартов и развитии национальной системы стандартизации, роль стандартов в росте национальной экономики и внешней торговли, механизмы государственного контроля за техническим регулированием, поделились знаниями и навыками в области оценки и технического регулирования во внешней торговле.
Были получены подробные ответы на вопросы, заданные участниками мероприятия.
В конце мероприятия была достигнута договоренность о постоянном сотрудничестве в области стандартизации, оценки соответствия и технического регулирования.