ОАВда хабар берилганидек, мамлакатимизда техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштириш, сертификатлаш ва метрология соҳаларида таркибий ислоҳотларни янада чуқурлаштириш, соҳани халқаро андозаларга мослаштириш, стандартлардан кенг фойдаланиш муҳитини яратиш, мувофиқликни баҳолаш жараёнларига замонавий услубларни жорий қилиш мақсадида жорий йилнинг 02 июн куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-6240 сонли фармони ва ПҚ 5133 сонли қарори қабул қилинди.
Ушбу фармон ва қарор мазмун мохиятини кенг қамровли тушинтириш мақсадида Германиянинг физика-техника институти (РТВ)нинг экспертлари билан видеоконференция бўлиб ўтди.
Тадбирда давомида фармон ва қарор мазмун моҳияти, янги тузилган Ўзбекистон Техник жихатдан тартибга солиш агентлигига қўйилган вазифалар, топшириқлар тушунтирилди, иштирокчиларни қизиқтирган барча саволларига жавоб берилди.
РТВ экспертлари томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-6240-сон Фармони ва ПҚ-5133-сон қарори билан амалга оширилаётган ислохотлар халқаро талаблар билан уйғунлаштирилганлиги эътироф этилди.
Шунингдек, “Ўзбекистон сифат инфратузилмасини ислоҳ қилиш ва Ўзбекистон иқтисодиёти учун сифатни таъминлаш хизматларини ривожлантиришни кўмаклашиш” лойиҳаси доирасида амалга ошириладиган тадбирлар мухокома этилди ва келгусида бажариладиган ишлар белгилаб олинди.

Как сообщалось в средствах массовой информации, в целях дальнейшего углубления структурных реформ в области технического регулирования, стандартизации, сертификации и метрологии в нашей стране, адаптации отрасли к международным стандартам, создания условий для широкого использования стандартов, внедрения современных методов в процессы оценки соответствия, приняты Указ Президента Республики Узбекистан №УП-6240 и Постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-5133.
Для всестороннего разъяснения сути содержания вышеупомянутых указа и постановления, 8 июля текущего года была проведена встреча в формате видеоконференцсвязи с экспертами Немецкого физико-технического института (PTB).
В ходе мероприятия были разъяснены содержание указа и постановления, задачи и поручения вновь образованного Узбекского агентства по техническому регулированию, даны ответы на все интересующие участников вопросы.
Эксперты РТВ признали, что реформы, проводимые Указом Президента Республики Узбекистан №УП-6240 и Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-5133, соответствуют международным требованиям.
Кроме того, стороны обсудили мероприятия, которые будут осуществляться в рамках проекта «Реформирование инфраструктуры качества в Узбекистане и содействие развитию услуг по обеспечению качества для экономики Узбекистана», и определили дальнейшую работу.