Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги кўмагида Европа Иттифоқи (ЕИ) томонидан молиялаштириладиган, халқаро савдо маркази (ITC) томонидан амалга ошириладиган "Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлишига кўмаклашиш" лойиҳаси доирасида мувофиқликни баҳолаш ходимлари учун ISO/IEC 17065 “Мувофиқликни баҳолаш. Маҳсулотлар, жараёнлар ва хизматларни сертификатлаштириш органларига қўйиладиган талаблар” стандарти бўйича ўқув семинари ташкил этилди.
50дан ортиқ давлат ва хусусий секторда фаолият кўрсатаётган мувофиқликни бахолаш ходимлари иштироқ этган ўқув семинарда Халқаро эксперт Алекс Езрахович томонидан қуйидаги йўналишлар бўйича билим ва кўникмалар берилди:
- ISO/IEC 17065 стандарти умумий талаблари;
- жаҳон иқтисодиёти учун сертификатлаштиришнинг аҳамияти;
- CASCO воситалари;
- ресурсларга бўлган талаблар;
- бошқарув тизимига қўйиладиган талаблар;
- маҳсулотни сертификатлаштириш органлари фаолиятининг тамойиллари.
Шу билан бирга мувофиқликни баҳолаш органларини аккредитация қилиш соҳасидаги муносабатларни ҳалқаро стандартлардан келиб чиққан ҳолда такомиллаштириш масалалари ва бу сохада халқаро тажриба бўйича фикр алмашилди. Ўқув семинари давоми иштирокчилар томонидан билдирилган мавжуд муаммо ва таклифлар ўрганилди, Халқаро эксперт Алекс Езрахович томонидан барча саволларига батафсил жавоб берилди.

В рамках проекта "Содействие вступлению Узбекистана в ВТО", финансируемого Европейским союзом (ЕС) при поддержке Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, реализуемого международным торговым центром (МТЦ), 23-25 июня текущего года для сотрудников по оценке соответствия организован обучающий семинар по стандарту ISO/IEC 17065 «Оценка соответствия. Требования к органам по сертификации продукции, процессов и услуг».
На обучающем семинаре, в котором приняли участие сотрудники по оценке соответствия более 50 государственных и частных секторов, международный эксперт Алекс Езрахович поделился знаниями и навыками в следующих областях:
- общие требования стандарта ISO / IEC 17065;
- значение сертификации для мировой экономики;
- инструментарий CASCO;
- требования к ресурсам;
- требования к системе менеджмента;
- принципы деятельности органов по сертификации продукции.
Также, стороны обменялись мнениями по совершенствованию отношений в области аккредитации органов по оценке соответствия, в соответствии с международными стандартами и международным опытом в этой сфере. В ходе семинара-тренинга были изучены существующие проблемы и высказанные участниками предложения, международный эксперт Алексей Езрахович подробно ответил на все заданные вопросы вопросы.