Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги кўмагида Европа Иттифоқи (ЕИ) томонидан молиялаштириладиган, Ҳалқаро савдо маркази (ITC) томонидан амалга ошириладиган "Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлишига кўмаклашиш" лойиҳаси доирасида жорий йилнинг 15-17 июнь кунлари мувофиқликни баҳолаш ходимлари учун ISO/IEC 17025 “Синов ва калибрлаш лабораториялари компетентлигига қўйилган умумий талаблар” стандарти бўйича ўқув семинари ташкил этилди.
100дан ортиқ давлат ва хусусий секторда фаолият кўрсатаётган мувофиқликни баҳолаш ходимлари иштироқ этган ўқув семинарда Халқаро эксперт Алекс Езрахович томонидан қуйидаги йўналишлар бўйича билим ва кўникмалар берилди:
- ISO/IEC 17025 стандарти умумий талаблари;
- Ўлчашлар ноаниқликларини баҳолаш бўйича ISO/IEC 17025 талаблари;
- Ўлчашлар ноаниқлигини ҳисоблаш усуллари;
- Лаборатория натижаларини ҳисоботларини шакллантириш;
- Лабораторияларнинг методлар танлаш шартлари;
- Валидация ва верификация методлари;
- Валидация жараёни ва бугунги кунда долзарб бўлган муаммолар.
Шу билан бирга мувофиқликни баҳолаш органларини аккредитация қилиш соҳасидаги муносабатларни ҳалқаро стандартлардан келиб чиққан ҳолда такомиллаштириш масалалари ва бу сохада халқаро тажриба бўйича фикр алмашилди. Ўқув семинари давомида ITC экспертлари Хема Менон ва Хежраж Рамфул томонидан Жаҳон савдо ташкилотининг ҳозирги кундаги фаолияти, савдода техник тўсиқларни қўллаш бўйича келишув, савдодаги техник тўсиқларни бартараф этишда стандартлар, техник регламентларнинг ўрни ва роли бўйича маълумотлар бериб ўтилди.
Ўқув семинари давоми иштирокчилар томонидан билдирилган мавжуд муаммо ва таклифлар ўрганилди, Халқаро эксперт Алекс Езрахович томонидан барча саволларига батафсил жавоб берилди.

В рамках проекта "Содействие вступлению Узбекистана в ВТО", финансируемого Европейским союзом (ЕС) при поддержке Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, реализуемого международным торговым центром (МТЦ), 15-17 июня текущего года для сотрудников по оценке соответствия организован обучающий семинар по стандарту ISO/IEC 17025 «Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий».
На обучающем семинаре, в котором приняли участие сотрудники по оценке соответствия более 100 государственных и частных секторов, международный эксперт Алекс Езрахович поделился знаниями и навыками в следующих областях:
- общие требования стандарта ISO / IEC 17025;
- требования ISO / IEC 17025 по оценке неопределенности измерений;
- методы расчета неопределенности измерений;
- составление отчетов о результатах лабораторных исследований;
- условия выбора методов лабораторий;
- методы валидации и верификации;
- процесс валидации и актуальные проблемы.
Также, стороны обменялись мнениями по совершенствованию отношений в области аккредитации органов по оценке соответствия, в соответствии с международными стандартами и международным опытом в этой сфере. В ходе учебного семинара эксперты МТЦ Хема Менон и Хейрадж Рамфул представили информацию о текущей деятельности Всемирной торговой организации, соглашении о применении технических барьеров в торговле, стандартах в области устранения технических барьеров в торговле, роли технических регламентов.В ходе семинара-тренинга были изучены существующие проблемы и высказанные участниками предложения, международный эксперт Алексей Езрахович подробно ответил на все заданные вопросы вопросы.