Тошкент шаҳар ҳокимлиги ва Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Ўзбекистон техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги ҳамкорлигида VISTA ELECTRONICS GROUP ва MEGA INVEST INDUSTRIAL корхоналарига халқаро мувофиқликни баҳолаш идоралари томонидан халқаро ISO 9001 сертификати ва СЕ маркировкасини топширилди.
ISO 9001 – харидорларнинг юқори сифатли маҳсулот
ва хизматлардан фойдаланаётганини кафолатласа, СЕ маркировкаси- маҳсулотга нисбатан қўлланиладиган махсус белги бўлиб, маҳсулот Европа Иттифоқи директиваларининг муҳим талабларига ва уйғунлаштирилган стандартларига мос келишини ва маҳсулотнинг мувофиқликни баҳолаш тартибидан ўтганлигини тасдиқлайди. Идоралар белгиси маҳсулот истеъмолчиларнинг соғлиғи учун зарарли (хавфли) эмаслигини кўрсатади.
Мазкур воқелик Янги Ўзбекистон корхоналарига мижозлар ишончини оқлаш ва маҳсулотларга бўлган талабларга жиддий ёндашишидан дарак беради. Ушбу халқаро мувофиқликни баҳоловчи ҳужжатлар маҳсулотларнинг сифат ва хавфсизлик кўрсаткичларига амал қилинишига бўлган ишончни ифодалайди.
Экспортёр корхоналар фаолияти Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 31 декабрдаги 826-сон қарори ва молиявий ёрдам кўрсатиш тартибига мувофиқ стандартларни жорий қилиш ва мувофиқлик сертификатларини олиш харажатлари Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан қоплаб берилмоқда.
VISTA ELECTRONICS GROUP ва MEGA INVEST INDUSTRIAL корхоналарида йиллар давомида мутахассисларнинг тинимсиз меҳнати, маҳсулотларнинг сифатини таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатлари орқали бугун ушбу натижага эришилди. Эндиликда мазкур корхоналар Ўзбекистонда ўз фаолиятида халқаро ISO 9001 сертификати ва СЕ маркировкаси эга навбатдаги корхонага айланди.

Органами по оценке соответствия, совместно с хакимиятом города Ташкента и Агентством по техническому регулированию Узбекистана при Министерстве инвестиций и внешней торговли, Международный сертификат ISO 9001 и маркировка СЕ были торжественно вручены предприятиям VISTA ELECTRONICS GROUP и MEGA INVEST.
ISO 9001 - это высококачественный продукт для клиентов и гарантирует использование услуг, маркировка СЕ - это специальный знак, наносимый на продукт, подтверждающий, что продукт соответствует основным требованиям директив и гармонизированным стандартам ЕС, и что продукт прошел процедуру оценки соответствия. Знак CE указывает на то, что продукт не является вредным (опасным) для здоровья потребителей.
Данный факт свидетельствует о том, что новые узбекские компании серьезно относятся к доверию клиентов и требованиям к продукции. Эти международные документы по оценке соответствия выражают уверенность в качестве и безопасности продукции.
Следует отметить, что сегодня в нашей стране серьезное внимание уделяется развитию экспорта, локализации производства и расширению кооперации в промышленности.
Деятельность предприятий-экспортеров широко поддерживается государством, согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 декабря 2020 года № 826 и Порядком предоставления финансовой помощи, расходы для внедрения стандартов и получения сертификатов соответствия возмещаются Агентством по продвижению экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан.
Агентство по техническому регулированию стремится охватить все секторы экономики, внедряя международные стандарты для развития местных предприятий в Узбекистане и отражая их в продуктах и услугах, которые потребители используют каждый день.
Сегодня, этот результат был достигнут, благодаря неустанной многолетней работе специалистов VISTA ELECTRONICS GROUP и MEGA INVEST INDUSTRIAL, усилий по обеспечению качества продукции. Теперь эти предприятия стали следующими предприятиями в Узбекистане, имеющими международную сертификацию ISO 9001 и маркировку СЕ.