Ўзбекистон Республикасининг “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги қонунига мувофиқ “Ўзстандарт” агентлиги Бош директори А. Ҳаитовнинг Сурхондарё вилояти Денов туманида жорий йилнинг 22 ноябрда “Сайёр қабул”и бўлиб ўтди.
“Сайёр қабул”да иштирок этган жисмоний ва юридик шахсларга стандартлаштириш, метрология, сертификатлаштириш ва корхоналарда сифат тизимларининг жорий этилиши каби масалалари юзасидан маълумотлар берилди. Ҳамда уларни қизиқтирган саволларига жавоблар берилди.
Агентлик Бош директорининг “Виртуал қабулхона”си очилгани ва унга тўғридан тўғри мурожаат қилиш мумкинлиги, бевосита мулоқот учун раҳбарнинг телефон рақамлари қўйилганлиги эълон қилинди, ишонч телефони орқали боғланиш имкониятлари яратилганлиги айтиб ўтилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 5 октябрдаги “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-4848-сонли Фармонига мувофиқ Агентлик томонидан амалга оширилаётган чора-тадбирлар ҳақида ҳам қабулга келганларга тушунтиришлар берилди.
“Сайёр қабул”да тадбиркорларга ва фуқароларга яратилаётган қулайликлар, жумладан давлат стандартларининг агентлик веб-сайти орқали бепул олиш имконияти яратилганлиги, ўндан ортиқ интерактив хизмат турлари ҳақида ахборот берилди. Қабулга келганлар томонидан билдирилган таклифлар мутахассислар томонидан ўрганиб чиқилиб, тегишли тавсиялар ишлаб чиқилди.

В соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц» 22 ноября 2016 года в Денауском районе Сурхандарьинской области состоялся выездной прием Генерального директора Агентства “Узстандарт” А.Хаитова.
Участвовавшие на “Выездном приеме” предприниматели и граждане получили подробную информацию и квалифицированные разъяснения по интересовавшим их вопросам в области стандартизации, метрологии, сертификации и внедрению систем управления качеством.
До сведения участников доведена информация о созданной «Виртуальной приемной»  Генерального директора Агентства «Узстандрт» и возможности обращения к нему напрямую, в том числе  непосредственного обращения  через телефонные контакты руководства, а также о созданных возможностях связи через телефон доверия.
Участникам приема даны разъяснения о мероприятиях, реализуемых Агентством «Узстандарт» согласно Указа Президента Республики Узбекистан  «О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата»  №УП-4848 от 5 октября 2016 года.
Участники  «Выездного приема» проинформированы о создаваемых для предпринимателей и граждан удобствах, в частности о возможности бесплатного получения государственных стандартов через веб-сайт Агентства «Узстандарт»,  пользования более десяти видами интерактивных услуг.
По итогам приема отмечено, что предложения, высказанные в ходе приема, будут изучены специалистами и по ним будут приняты соответствующие меры.